Mikrofirmy rzadko zaciągają pożyczki

Mikrofirmy rzadko zaciągają pożyczki

author
Aneta Jankowska
19 października 2018
Zakładając firmę, każdy początkujący przedsiębiorca musi mieć kapitał na start. Jedną z opcji pozyskania pieniędzy jest pożyczka. Okazuje się jednak, że mikroprzedsiębiorcy niechętnie z niej korzystają.

Instytut Keralla Research przeprowadził na zlecenie firmy faktoringowej NFG badanie, z którego wynika, że 30-40% przedsiębiorców regularnie korzysta z pożyczek pozabankowych dla firm, aby finansować bieżącą działalność czy inwestycje. Na taki krok decydują się przede wszystkim małe i średnie firmy handlowe, których roczne przychody wynoszą od 2 do 50 mln zł.

Niechętnie do takiego pomysłu podchodzą natomiast mikroprzedsiębiorstwa o profilu usługowym. Tego typu firmy korzystają głównie z własnego, zgromadzonego wcześniej kapitału.

Na co firmy przeznaczają pożyczone środki?

To przede wszystkim wydatki na:

  • bieżącą zapłatę faktur
  • wynagrodzenia
  • podatki
  • surowce lub materiały potrzebne do funkcjonowania firmy

Dariusz Szkaradek, prezes NFG, obawia się, że dużo liczniejsza grupa przedsiębiorców zarówno na bieżącą działalność, jak i na inwestycje przeznacza wyłącznie wypracowane przez siebie środki. 

To 58-70% firm, w których dominują najmniejsze przedsiębiorstwa, zatrudniające do 9 osób oraz prowadzące działalność usługową. Ich roczne przychody wynoszą mniej niż 5 mln zł. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby zarabiały wystarczająco dużo. Ale tak nie jest. To, że mikroprzedsiębiorstwa nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, oznacza dla nich stagnację i brak rozwoju. Dodatkowo płynność finansowa mikrofirm jest z reguły bardziej zagrożona niż w przypadku dużych podmiotów, ponieważ ich działalność jest w największym stopniu uzależniona od terminowych spłat dokonanych przez kontrahentów – mówi.

Przedsiębiorstwa nie otrzymują zapłaty na czas od swoich kontrahentów i same się zadłużają. Prezes NFG dodaje, że mikroprzedsiębiorcy nie chcą się dodatkowo zadłużać i popadać w spiralę długów.

Mikroprzedsiębiorcy nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, ponieważ nie chcą się dodatkowo zadłużać. Mają też problem z pozyskaniem finansowania z uwagi na fakt, że dla banków są po prostu mało wiarygodne – mówi.

O NFG w skrócie

NFG jest instytucją finansową, która oferuje przedsiębiorcom szybkie i innowacyjne rozwiązania, wspierające ich bieżącą działalność oraz rozwój. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

dzedaj
dzedaj
2018-12-02 20:50:51

Też uważam, że faktoring to w porządku alternatywa

denis
denis
2018-12-02 19:17:43

Faktoring to ciekawa usługa, nie dziwi wzrost jego znaczenia w ostatnim czasie

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Piekary Śląskie
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Piekary Śląskie

Awaria w mBanku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 marca 2020

Awaria w mBanku

Pożyczki bez zaświadczeń Kluczbork
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
05 grudnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Kluczbork

Kaskadowy pomiar prędkości – w całej Polsce
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 stycznia 2019

Kaskadowy pomiar prędkości – w całej Polsce

Oszczędności nadal trzymamy w skarpecie
Blog
author
Aneta Jankowska
12 marca 2018

Oszczędności nadal trzymamy w skarpecie

Porównaj