zadluzenia.com
zamknij

Mikrofirmy rzadko zaciągają pożyczki

Zakładając firmę, każdy początkujący przedsiębiorca musi mieć kapitał na start. Jedną z opcji pozyskania pieniędzy jest pożyczka. Okazuje się jednak, że mikroprzedsiębiorcy niechętnie z niej korzystają.

 

Instytut Keralla Research przeprowadził na zlecenie firmy faktoringowej NFG badanie, z którego wynika, że 30-40% przedsiębiorców regularnie korzysta z pożyczek pozabankowych dla firm, aby finansować bieżącą działalność czy inwestycje. Na taki krok decydują się przede wszystkim małe i średnie firmy handlowe, których roczne przychody wynoszą od 2 do 50 mln zł.

 

Niechętnie do takiego pomysłu podchodzą natomiast mikroprzedsiębiorstwa o profilu usługowym. Tego typu firmy korzystają głównie z własnego, zgromadzonego wcześniej kapitału.

 

Na co firmy przeznaczają pożyczone środki?

 

To przede wszystkim wydatki na:

 

  • bieżącą zapłatę faktur
  • wynagrodzenia
  • podatki
  • surowce lub materiały potrzebne do funkcjonowania firmy

 

Dariusz Szkaradek, prezes NFG, obawia się, że dużo liczniejsza grupa przedsiębiorców zarówno na bieżącą działalność, jak i na inwestycje przeznacza wyłącznie wypracowane przez siebie środki. 

 

- To 58-70% firm, w których dominują najmniejsze przedsiębiorstwa, zatrudniające do 9 osób oraz prowadzące działalność usługową. Ich roczne przychody wynoszą mniej niż 5 mln zł. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby zarabiały wystarczająco dużo. Ale tak nie jest. To, że mikroprzedsiębiorstwa nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, oznacza dla nich stagnację i brak rozwoju. Dodatkowo płynność finansowa mikrofirm jest z reguły bardziej zagrożona niż w przypadku dużych podmiotów, ponieważ ich działalność jest w największym stopniu uzależniona od terminowych spłat dokonanych przez kontrahentów - mówi.

 

Przedsiębiorstwa nie otrzymują zapłaty na czas od swoich kontrahentów i same się zadłużają. Prezes NFG dodaje, że mikroprzedsiębiorcy nie chcą się dodatkowo zadłużać i popadać w spiralę długów.

 

Mikroprzedsiębiorcy nie korzystają z zewnętrznego wsparcia, ponieważ nie chcą się dodatkowo zadłużać. Mają też problem z pozyskaniem finansowania z uwagi na fakt, że dla banków są po prostu mało wiarygodne – mówi.

 

O NFG w skrócie

 

NFG jest instytucją finansową, która oferuje przedsiębiorcom szybkie i innowacyjne rozwiązania, wspierające ich bieżącą działalność oraz rozwój. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~gość

jakie?   Odpowiedź

~Jazdo

Myślę, że trzeba ostrożnie z tymi kredytami, żeby nie popaść w długi   Odpowiedź

~jumi

Jak ze wszystkim ;)   Odpowiedź

~Doro

Kredyty często są złym wyjściem, są inne możliwości finansowania   Odpowiedź

~gość

Jakie?   Odpowiedź

~Bicka

Wcale się nie dziwię, że małe przedsiębiorstwa nie chcą się dodatkowo zadłużać. Warto w takim przypadku pomyśleć o faktoringu, bo jest to tańsze no i polega na odzyskiwaniu pieniędzy które już i tak się firmie należą. Mam kilku znajomych korzystających i mówią, że ułatwia to funkcjonowanie   Odpowiedź

~nicki

Korzystałeś?   Odpowiedź

~Bicka

Ja nie, ale mam znajomych którzy teraz korzystają i chwalą   Odpowiedź

~minis

Też właśnie mi się wydaje, że to lepsze niż kredyt, oczywiście w przypadku gdy ktoś nam płaci nieterminowo. A wiesz może gdzie korzystali?   Odpowiedź

~Bicka

z idea money, poza ofertą podobał im się też bardzo kontakt z doradcą   Odpowiedź

~minis

o sprawdzę ich ofertę, dzięki :D   Odpowiedź