O co firma windykacyjna może zapytać dłużnika?

O co firma windykacyjna może zapytać dłużnika?

author
Halszka Gronek
14 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Wizja spotkania z windykatorem spędza sen z powiek wielu zadłużonym osobom. Warto jednak wiedzieć, że nie każda rozmowa z przedstawicielem firmy windykacyjnej musi zamienić się w koszmar. Wystarczy znać swoje prawa i być odpowiednio przygotowanym do spotkania. Sprawdzamy szczegóły.

Spis treści:

 1. Kontakt z windykatorem - wprowadzenie
 2. Jak nasz dług trafia do firmy windykacyjnej?
 3. Firma przejęła nasz dług - co dalej?
 4. Na jaką pomoc możemy liczyć?
 5. O co może zapytać windykator?
 6. Niepoprawne zachowanie windykatora - co zrobić?
 7. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Kontakt z windykatorem - wprowadzenie

Wielu Dłużników unika spotkania z windykatorem, kojarząc jego działania z komornikiem sądowym. W rzeczywistości jednak nie ma się czego obawiać, bowiem firmy windykacyjne stworzone są po to, by pomóc Zadłużonym wyjść z kłopotów.
Głównym zadaniem firm windykacyjnych nie jest jedynie  “ściąganie” zaległości od Dłużnika, lecz także opracowanie wraz z nim dogodnego dla każdej ze stron harmonogramu spłat. Jeśli więc zechcemy współpracować z windykatorem, istnieje spora szansa na to, że uda nam się wynegocjować komfortowe warunki spłaty zobowiązania.

Warto jednak wiedzieć, jakie działania są leżą w kompetencjach windykatora, a na jakie nie mamy obowiązku się zgodzić. Bywa bowiem tak, że przedstawiciele firm windykacyjnych próbują “podejść” Dłużników, zadając im wykraczające poza pracownicze standardy pytania. Sprawdziliśmy więc, jak nie dać się wrobić windykatorowi i o czym pamiętać podczas spotkania z przedstawicielem wierzyciela.

Jak nasz dług trafia do firmy windykacyjnej?

Zanim przyjdzie nam spotkać się z przedstawicielem firmy windykacyjnej, z pewnością minie trochę czasu. Po pierwsze – konieczne będzie posiadanie przez nas długu. Bez tejże podstawy żaden windykator nie będzie miał prawa zapukać do naszych drzwi.
Jeśli zdarzy się tak, że rzeczywiście popadniemy w długi i przykładowo – przestaniemy spłacać raty pożyczki, podmiot, wobec którego winni jesteśmy pewną kwotę pieniędzy, będzie miał prawo do przekazania danej sprawy w ręce firmy windykacyjnej.

Mówiąc prościej, nastąpi cesja wierzytelności, czyli przekazanie naszego długu firmie windykacyjnej. Właśnie wtedy windykator uzyska prawo do domagania się od nas zapłaty zobowiązania. My natomiast zostaniemy poinformowani o zajściu cesji w oficjalnym piśmie wysłanym do nas listownie.
Pismo informujące o przejęciu danego zadłużenia przez firmę windykacyjną powinno jednoznacznie wskazywać, o jakie zobowiązanie finansowego chodzi, kto jest jego pierwotnym wierzycielem i na jaką łączną sumę opiewa nasz dług. Co równie ważne, jeśli nie rozpoznamy wskazanego listownie zobowiązania, nie lekceważmy pisma, lecz od razu postarajmy się wyjaśnić sprawę.

Firma przejęła nasz dług - co dalej?

Gdy otrzymamy pismo dotyczące przekazania naszego długu firmie windykacyjnej, nie powinniśmy lekceważyć problemu – niezależnie od tego, czy roszczenia co do naszej zapłaty są podstawne, czy też nie. Jeśli nie odpowiemy na pierwszy nadesłany nam przez windykatora list, z pewnością otrzymamy kilka kolejnych monitów, czyli pisemnie sporządzonych wezwań do zapłaty.

Ile ich będzie – nie da się przewidzieć. Co jednak wiadome, to to, że każdy Konsument, któremu zależy na spokojnym i polubownym załatwieniu sprawy długu, powinien zareagować na próby kontaktu ze strony windykatora – zanim nie będzie za późno.
Rozmowa z firmą windykacyjną naprawdę nie jest tak starszą, jak większość z nas myśli. W końcu ego typu instytucję działają przecież także w interesie Konsumentów, a więc i samego Dłużnika. Jeżeli zechcemy więc współpracować z windykatorem, zyskamy szansę na dogodne rozłożenie długu i polubowne załatwienie sprawy.

Jeśli jednak zlekceważymy wyciągniętą do nas dłoń, bezpowrotnie stracimy możliwość polubownego rozstrzygnięcia sprawy. Odebrana zostanie nam szansa na restrukturyzację długu czy konsolidację zadłużenia. Nasze długi trafią na drogę sądową i wszczęta zostanie egzekucja komornicza.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Na jaką pomoc możemy liczyć?

To, czy windykator zechce “pójść nam na rękę” i jak najdłużej przetrzymać naszą sprawę w granicach polubownej egzekucji, zależy tylko od tego, jak my sami zaangażujemy się w wyjście z długów. Niezależnie od tego, czy stać nas w danej chwili na spłatę zobowiązania, czy nie, warto, byśmy nie lekceważyli windykatora i starali się z nim rozmawiać.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli zaangażujemy się we współpracę z firmą windykacyjną, sami mamy prawo wymagać od jej przedstawicieli równie aktywnej postawy. Przede wszystkim możemy oczekiwać tego, że kontakt z windykatorem przebiegnie w przyjaznej i spokojnej atmosferze. Doradca firmy powinien wykazać się wobec nas adekwatnym zrozumieniem – bez traktowania nas “z góry”. Pamiętajmy, że istnieje spora różnica między windykacją a stalkingiem.

Ze strony profesjonalnego przedstawiciela firmy windykacyjnej możemy liczyć także na wsparcie merytoryczne. To właśnie on, nie my, zna się na swym fachu i ma obowiązek podpowiedzieć nam, w jaki najlepszy sposób wyjść z problemów finansowych. Dobry i doświadczony doradca pomoże nam ustalić jak najdogodniejszy dla obu stron sposób spłaty zadłużenia.
Co najważniejsze, mamy prawo oczekiwać indywidualnego i spersonalizowanego rozpatrzenia naszej sprawy. W końcu nie każdy Dłużnik popadł w tarapaty finansowe z tego samego powodu. Niektórzy z nas tworzą długi, ponieważ zmagają się z zakupoholizmem. Inni – bo potrzebują pieniędzy na kosztowne leczenie. A jeszcze inni – bo stracili pracę lub zostali ograbieni. Każdy z nas powinien liczyć na zrozumienie drugiej osoby.

O co może zapytać windykator?

Jeśli dojdzie już do rozmowy z przedstawicielem firmy windykacyjnej, musimy pamiętać o naszych prawach, a przede wszystkim – o własnej prywatności. Każdy doradca ma bowiem ściśle określony zakres pytań, jakimi dysponować może podczas rozmowy z Dłużnikiem. Jeśli sami zechcemy dodać coś od siebie (na przykład starając się wytłumaczyć własną sytuację), możemy oczywiście to zrobić, jednak wszelkie te informacje muszą wynikać z naszej szczerej chęci, a nie – z przymusu windykatora.

W trakcie spotkania z przedstawicielem firmy windykacyjnej możemy zostać zapytani o:

 1. datę urodzenia,
 2. adres stałego zamieszkania lub zameldowania,
 3. numer PESEL,
 4. łączną wysokość miesięcznych dochodów (wliczając to wszelkie rzeczywiste źródła wpływów gotówki na nasze konto)
 5. comiesięczne koszty i wydatki stałe,
 6. stan cywilny oraz ilość osób przebywających na utrzymaniu,
 7. przyczyny problemów finansowych i aktualna sytuacja materialna.

Warto pamiętać, iż każde z powyższych pytań zadawane jest po to, by jak najrzetelniej ocenić sytuację Dłużnika i adekwatnie do jego położenia opracować plan spłaty zobowiązania. Jeśli więc zdaje nam się, iż rozmowa z wierzycielem zaczyna przypominać przesłuchanie, pamiętajmy, że wszystko to zostało zorganizowane dla naszego dobra.

Lista najpopularniejszych firm windykacyjnych:

 • Kruk,
 • Best,
 • Asekuracja,
 • Kredyt Inkaso,
 • Intrum,
 • Ultimo,
 • Hoist Polska,
 • Kaczmarski Inkasso,
 • Eos Poland,
 • Asseta.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Niepoprawne zachowanie windykatora - co zrobić?

Mimo wciąż podwyższanych kwalifikacji doradców, czasami zdarzają się takie sytuacje, gdy pracownicy firm windykacyjnych dopuszczają się nadużyć. W wielu przypadkach mowa jest wówczas o nękaniu, czyli stałym (powtarzalnym) i podszytym złą wolą działaniem wobec Dłużnika.

Warto wiedzieć, iż w świetle obecnie obowiązujących przepisów żaden windykator, który dopuszcza się nękania swych Klientów niestosownymi pytaniami czy sugestiami, nie jest bezkarny. Polskie prawo przewiduje wobec sprawców tego typu zachowań karę pozbawienia wolności do lat trzech, a w szczególnych przypadkach nawet do lat dziesięciu.

Co istotne jednak, nieuczciwego windykatora zaskarżyć może jedynie sam pokrzywdzony, czyli Dłużnik. To właśnie w jego przypadku musi wystąpić jednoznaczne poczucie krzywdy powstałej na skutek czynności wykonywanych w trakcie szeroko rozumianej windykacji (zarówno osobistych spotkań, jak i kontaktów nawiązywanych drogą telefoniczną czy SMS-ową).

Pytania i odpowiedzi

Firma windykacyjna zajmuje się ściąganiem zaległości od dłużników i opracowywaniem planów spłat, podczas gdy komornik sądowy ma prawo do egzekucji zobowiązań orzeczonych przez sąd.

Głównym zadaniem firm windykacyjnych jest pomaganie dłużnikom wyjść z kłopotów finansowych poprzez ściąganie długów i opracowywanie harmonogramów spłat.

Cesja wierzytelności to przekazanie długu lub zobowiązania finansowego z pierwotnego wierzyciela do firmy windykacyjnej, która uzyskuje prawo do żądania spłaty od dłużnika.

Reagowanie na próby kontaktu ze strony windykatora jest istotne, ponieważ pozwala na uniknięcie eskalacji sprawy do egzekucji komorniczej i daje szansę na ustalenie dogodnych warunków spłaty.

Rozmowa z firmą windykacyjną może prowadzić do polubownego rozwiązania problemu finansowego, ponieważ takie firmy działają także w interesie dłużników, starając się ustalić dogodne warunki spłaty.

Restrukturyzacja długu to proces renegocjacji warunków spłaty zobowiązań finansowych, mający na celu dostosowanie ich do aktualnej sytuacji dłużnika.

Windykator może poprosić o podanie informacji takich jak data urodzenia, adres zamieszkania, numer PESEL, miesięczne dochody i wydatki, stan cywilny, przyczyny problemów finansowych.

W przypadku nieuczciwego zachowania windykatora, można złożyć skargę, a także, w zależności od sytuacji, skorzystać z prawa do zaskarżenia tego zachowania przed sądem.

Windykator powinien wykazywać zrozumienie i aktywność wobec dłużnika, aby ułatwić mu dogodne spłacanie zobowiązań oraz zapewnić indywidualne podejście do każdej sytuacji.

Możemy dobrowolnie podać informacje dotyczące naszej sytuacji finansowej, np. wyjaśnić przyczyny problemów finansowych lub omówić aktualną sytuację materialną. Jednak te informacje powinny wynikać z naszej chęci, a nie przymusu ze strony windykatora.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

annakrk
annakrk
2018-11-05 07:51:54

niby mają zastaw pytan ale tak naprawde to i tak pytają o co chcą a o nękanie ich oskarżyć to nie dajboże! wszedzie mająswoich ludzi, święte krowy

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Suchowoli sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Suchowoli? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Suchowola.

author
Patryk Byczek
21 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Cash On – pożyczka dla zadłużonych firm

Cash On to pożyczka dla zadłużonych przedsiębiorców. Pieniądze możemy przeznaczyć na spłatę zaległości w ZUS i US lub na rozwój firmy. Maksymalna kwota to aż 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
27 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Millennium zarobił w IV kwartale 212 ml zł

Bank Millennium wypracował w czwartym kwartale 2018 roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 212 500 000 złotych. Wynik ten jest wyższy o około 32 800 000 złotych względem analogicznego okresu w roku poprzednim.

author
Patryk Byczek
05 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Elektroniczne podpisywanie umów w mBanku

mBank w swoim najnowszym komunikacie poinformował o wdrożeniu nowej usługi dla klientów korporacyjnych. Elektroniczne podpisywanie umów pozwoli na realizacji w praktyce hasła #bankujzdomu, jakie propaguje w ostatnim czasie spółka. Jak się okazuje, jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

author
Alicja Hirsekorn
31 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Bank Pekao w Kostancinie-Jeziornej

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Konstancinie-Jeziornej – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
21 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Szybkie pożyczki Przasnysz

Sprawdź nasz ranking najlepszych ofert dostępnych przez Internet. Sprawdź go, jeśli poszukujesz najlepszej pożyczki w Przasnyszu. Najwyższa kwota pożyczki to aż 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne w ciągu doby.

author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj