Kończy Ci się ważność dowodu osobistego? Wymień go na czas, bo możesz mieć poważne problemy. Może Cię zaskoczyć grzywna nawet do 5 tysięcy złotych.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 30.03.2018
Udostępnij:

Nieaktualny plastik to problemy między innymi w banku, na poczcie czy nawet w sklepie. W 2018 roku milion Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty. Portal Wirtualna Polska informuje, że każdego miesiąca dowód straci blisko 100 tysięcy Polaków – tak wynika z danych przekazanych serwisowi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Utrata ważności dowodu osoobistego

Chociaż, aby sprawdzić ważność swojego dokumentu nie potrzeba wiele, to Polacy często to bagatelizują. W ubiegłym roku ważność plastiku skończyła się 4 mln 729 tysiącom Polaków, jednak 25% tych osób nie zgłosiło się po nowy dowód osobisty. Posiadanie aktualnego dokumentu jest obowiązkiem każdego pełnoletniego obywatela RP. Jedynie obywatel RP, który mieszka za granicą ma taki przywilej, a nie obowiązek.

Wielu Polaków zapomina, że brak aktualnego dowodu wiąże się z problemami w trakcie podróży – jest on potrzebny do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen. W sytuacji, kiedy zostaniemy sprawdzeni przez miejscową policję, możemy mieć duże problemy z przeterminowanym dokumentem.

Co ważne, dowód traci swoją ważność również w przypadku nieważnych danych jak. np. nowe nazwisko. 

Wymiana dowodu osobistego

W przypadku, kiedy kończy się ważność naszego dowodu, zmieniły się nasze dane osobowe lub po prostu osiągamy pełnoletność i chcemy wyrobić dokument, możemy złożyć wniosek o plastik w urzędzie lub poza nim czy bez wychodzenia z domu – przez Internet.

Pamiętajmy o sprawdzeniu naszych dokumentów osobistych, bo w przypadku braku aktualnych plastików, mogą nas czekać zbędne nieprzyjemności.

Komentarze