Minister rodziny: matczyne emerytury prawdopodobnie od 1 marca 2019

Minister rodziny: matczyne emerytury prawdopodobnie od 1 marca 2019

author
16 listopada 2018
Znamy już termin wprowadzenia matczynych emerytur.  Nie będą one wypłacane zgodnie z pierwotnym zamysłem, a najprawdopodobniej dopiero od 1 marca 2019 roku. 

Od początku istnienia pomysłu, jeszcze przed wyborami samorządowymi, minister Elżbieta Rafalska zapowiadała, że program emerytur dla matek, które wychowały co najmniej 4 dzieci, wejdzie w życie wraz z początkiem stycznia 2019 roku. 

Termin przesunięty o kilka miesięcy

Projekt omawiano na posiedzeniu Komitetu Społecznego. Teraz sprawa matczynych emerytur będzie skierowana na Stały Komitet, a ostatecznie trafi do Rady Ministrów. Rozmowy pokazały jednak, że pierwotnej daty wprowadzenia matczynych emerytur nie da się dotrzymać.

O przesunięciu terminu wprowadzenia programu w życie poinformowała na antenie Radia Zet minister Elżbieta Rafalska. Powiedziała ona, że 1 marca to „realny i bezpieczny termin”

„Nie ma możliwości, żeby ten projekt wszedł w życie 1 stycznia, tak jak zapowiadaliśmy. Jest przed Stałym Komitetem, przed Radą Ministrów, a jesteśmy w połowie listopada. Na pewno nie zdążymy z całą procedura w Sejmie, Senacie i podpisem prezydenta”– mówiła w Radiu Zet minister Elżbieta Rafalska.

Jeżeli jednak do 1 marca uda się zdążyć ze wszystkimi formalnościami, to już wtedy do matek mogą wpłynąć pierwsze transze emerytalne. 

Jak wskazano w projekcie ustawy, świadczenie ma "zapewnić środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci w rodzinach wielodzietnych. Projektowane zmiany podkreślają ważną z punktu widzenia rozwoju kraju funkcję społeczną pełnioną przez rodziców, w większości kobiet, związaną z wychowywaniem dzieci”.

Jeszcze we wrześniu, kiedy to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uchwaliło projekt ustawy budżetowej na przyszły rok, wskazano, że na program matczynych emerytur będzie przeznaczone ponad 700 000 000 zł. Wtedy jeszcze wskazywano, że emerytury będą wypłacane od 1 stycznia 2019 roku. 

Co z programem „Mama 4 plus”?

Choć często osobno mówi się o rządowym programie „Mama 4 plus” i programie wypłat matczynych emerytur, to w gruncie rzeczy obie te nazwy dotyczą jednego i tego samego programu. 

Co najistotniejsze – wbrew nazwie – pieniądze będą należało się nie tylko matkom, a także ojcom, jeżeli tylko spełnią oni warunek wychowania czworga lub więcej dzieci (w przypadku ojców tylko wtedy, kiedy wychowywali oni dzieci samotnie na skutek odejścia lub śmierci matki). 

Jeżeli matka lub ojciec, którzy wychowali czworo lub więcej dzieci, nie wypracowali wskutek poświęconego czasu minimalnej emerytury, to otrzymają ją od państwa. Nie będzie stałej kwoty tego świadczenia – w każdym roku będzie ona wynosiła tyle, ile minimalna emerytura

Więcej informacji znajdziecie w tym miejscu:
https://www.zadluzenia.com/matczyne-emerytury/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Legionowie
Oddziały
author
04 czerwca 2019

Alior Bank w Legionowie

500 plus dla nauczycieli
Bez kategorii
author
10 listopada 2020

500 plus dla nauczycieli

Pożyczki bez BIK Brzesko
Pożyczki miasta
author
05 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Brzesko

Kredyt konsolidacyjny Mysłowice
Kredyty miasta
author
31 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Mysłowice

Masz kłopot z pożyczką frankową ? Pomoc RPO
Wpisy
author
04 stycznia 2017

Masz kłopot z pożyczką frankową ? Pomoc RPO