Na co emeryci wydają swoje pieniądze ?

Na co emeryci wydają swoje pieniądze ?

author
Aneta Jankowska
22 stycznia 2018
Z danych GUS wynika, że w 2016 r. w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów przeciętny dochód na osobę wynosił 1499 zł. Na co emeryci przeznaczają swoje pieniądze? Przede wszystkim na jedzenie, użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. 

Raport "Sytuacja materialna i dochodowa gospodarstw domowych emerytów i rencistów oraz gospodarstw domowych mających w swoim składzie osoby starsze w wieku 60 lat lub więcej" zebrał dane z około 37 tys. gospodarstw domowych. Dwa lata temu w Polsce było 13,5 mln gospodarstw domowych, z czego 35% stanowiły właśnie gospodarstwa emerytów i rencistów.

GUS podaje, że w 2016 r. w stosunku do 2015 r. dochód na osobę w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów wzrósł o 4,6%. Jak zaznaczono w badaniu – gospodarstwa emerytów i rencistów są niejednorodne pod względem wysokości dochodów. 

W gospodarstwach domowych emerytów przeciętny dochód wyniósł na osobę to 1569 zł, natomiast w gospodarstwach rencistów – 1164 zł.

Źródło dochodów

Z raportu wynika, że dwa lata temu główne źródło dochodów w badanych gospodarstwach to świadczenia z ubezpieczeń społecznych (83%). Dochody z pracy stanowiły 9,8%.

Na co wydają emeryci i renciści ?

Przeciętne miesięczne wydatki w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów na osobę wyniosły 1227 zł – to wzrost o 4,3% w porównaniu do 2015 r..

Raport pokazał, że najwięcej środków w gospodarstwach wydano na:
 

  • żywność/napoje bezalkoholowe
  • wydatki związane z użytkowaniem mieszkania lub domu 
  • nośniki energii 

Tylko 8,3% wydatków w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów stanowiło zdrowie.

GUS podkreślił, że 4% gospodarstw domowych emerytów i rencistów żyło w skrajnym ubóstwie. Najczęściej są nim zagrożone osoby poniżej 60. roku życia.

Wyposażenie na coraz lepszym poziomie

W 2016 r. nastąpiła poprawa wyposażenia gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Okazuje się, że częściej mają oni na stanie np. zmywarkę do naczyń, telewizor plazmowy lub ciekłokrystaliczny czy komputer z dostępem do sieci. 

W raporcie czytamy: 

"Nieznaczna poprawa wystąpiła również w przypadku przedmiotów trwałego użytkowania, jak: samochód osobowy, pralka automatyczna. Jedynie w przypadku odbiorników TV kineskopowych i odkurzaczy elektrycznych gospodarstwa emerytów i rencistów były nieco lepiej wyposażone niż pozostałe gospodarstwa”.

 

– 58% gospodarstw domowych emerytów i rencistów określiła swoją sytuację materialną jako przeciętną, jako bardzo dobrą lub raczej dobrą, 34% jako złą lub raczej złą – 18%– 55% gospodarstw emerytów i rencistów stwierdziło, że posiadane środki finansowe starczają im na co dzień, jednak muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy– sytuacja materialna i dochodowa gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2016 r. poprawiła się w stosunku do 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

SBG obsługuje już BLIK i Google Pay
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 sierpnia 2019

SBG obsługuje już BLIK i Google Pay

Ile komornik może zabrać z pensji w 2022?
Dla zadłużonych
author
Aleksandra Gościnna
29 maja 2022

Ile komornik może zabrać z pensji w 2022?

Na czym polega karta eSIM?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 grudnia 2018

Na czym polega karta eSIM?

Kiedy ruszą zapisy na Mieszkanie Plus ?
Wpisy
autor wpisu
Pawel-Zdunski
26 stycznia 2017

Kiedy ruszą zapisy na Mieszkanie Plus ?

Ranking kredytów hipotecznych – maj 2015
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
15 maja 2015

Ranking kredytów hipotecznych – maj 2015

Alior Bank w Bielawie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
17 czerwca 2019

Alior Bank w Bielawie

Porównaj