SkyCash i FinanteQ podpięły swoje usługi pod Nest Bank API. Wszystko w związku z nowym systemem bankowości mobilnej i elektronicznej, uruchomionym w oparciu o interfejsy integracyjne. W przyszłości do współpracy mogą dołączyć kolejne podmioty.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 02.11.2018
Udostępnij:

System jest obecnie dostępny dla wybranych osób:

tych, które otworzyły konto w Nest Banku po 28 października 2018 roku
tych, które otrzymały wiadomość o zespoleniu danych finansowych z nową platformą.

Użytkownicy systemów Android i iOS otrzymają dostęp do nowe aplikacji mobilnej w momencie, gdy Apple i Google zweryfikują ją.


 

Dyrektywa PSD2

Dyrektywa PSD2 zobowiąże polski sektor bankowy do realizowania tak zwanej „otwartej bankowości”. Wiąże się to z przystosowaniem własnych systemów do możliwości zintegrowania ich z podmiotami zewnętrznymi. W praktyce oznacza to, że platformy płatnicze oraz fintechy będą miały pełen dostęp do historii transakcyjnej Klientów, dzięki czemu przenoszenie wszelkich danych z jednego banku do drugiego będzie odbywało się bez najmniejszych problemów. Łatwe będzie także, z perspektywy fintechów, integrowanie interfejsów z ich rozwiązaniami. Skorzystają na tym przede wszystkim Klienci, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnych rozwiązań wprowadzanych przez współpracujące z fintechami instytucje bankowe. 

Warto podkreślić, że Nest Bank udostępnił swoim Klientom nowe możliwości jeszcze przed wprowadzeniem dyrektywy. Upoważnieni Klienci mogą korzystać z nowych rozwiązań w trakcie ich tworzenia. Nowe przepisy mają obowiązywać od przyszełgo roku. 


 

Portfel wirtualny

Klienci już podczas pierwszych kroków w nowym systemie mogą zauważyć, że nowa bankowość może być zostać całkowicie spersonalizowana. Zmienione mogą zostać:

grafiki w aplikacji oraz serwisie internetowym
wyświetlane komunikaty
tła
banery.

Użytkownicy mogą także wybrać swój własny login, przenieść zdefiniowanych odbiorców z banku, w którym uprzednio posiadali konto, czy też dostosować powiadomienia o obciążeniach i wpływach na konto. Konto może być użytkowane przez kilka osób, które mają możliwość, na przykład, potwierdzenia transakcji. Można także kontrolować nadane uprawnienia oraz wyznaczać limity transakcji tychże Użytkowników. 


 

Standardy Nest Bank API

Nowy system Nest Banku jest zbudowana w oparciu o architekturę RESTful. Za wymianę danych odpowiada format JSON. Za autoryzację żądań i dostęp do usług odpowiada standard oAuth 2.0. Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Nest Banku, Małgorzata Adamczyk mówiła, że Nest Bank API powstawała jednocześnie z nową platformą instytucji. Nowa bankowość została zaplanowana w taki sposób, aby otwartość interfejsu była od razu widoczna. 


 

Nest Bank zachęca do współpracy

W związku z chęcią podjęcia współpracy z nowymi fintechami, Nest Bank udostępnił Sandbox – dedykowane środowisko testowe. Platforma umożliwi integracje między bankiem a serwisami oraz aplikacjami zewnętrznymi. Do wystawionych usług będzie dołączona kompletna dokumentacja. Wszyscy zainteresowani współpracą z Nest Bankiem, mogą nieodpłatnie skorzystać ze środowiska Sandbox.
 

Komentarze (1)

Gdzie tu rewolucja? Powstał kolejny zaśmiecony program bankowości internetowej. Koniec z czystą bankowością. Uwag jest dużo. Fajerwerki zakupowe w bankowości internetowej to jakaś chora pomyłka. Program rozrósł się dwukrotnie. W ogóle nie przetestowano funkcjonalności. Wszystko trzeba klikać dwa razy więcej. Usunięto przelewy własne z bankowości osobistej na firmową i na odwrót z bankowości firmowej na osobistą. Sądzę że za chwilę wprowadzą opłaty. Cały system trąci mBankiem – wiadomo te samo towarzystwo go wprowadza. Brak możliwości założenia kont walutowych w bankowości firmowej. W bankowości osobistej kontakty zniknęły – zmigrowano je do bankowości firmowej. Nie ma już wspólnej jednej listy odbiorców. Trzeba wklepywać podwójnie. Na składane reklamacje nie odpowiadają.
No i życzyłbym sobie prostej bankowości bez saszetek i wodotrysków. Bank ma działać szybko sprawnie i bezpiecznie bez żadnych dodatkowych wyszukiwarek zakupów hoteli wydarzeń i dotacji.
Na koniec pytanie. Robicie program bankowy dla użytkowników banku czy program dla programistów – informatyków? Odlepcie te wszystkie nakładki od banku.