Oszustwa telefoniczne – lista niebezpiecznych numerów
Ktoś do Ciebie dzwoni, a Ty nie znasz numeru? Odbierasz i nie słyszysz żadnego głosu? Uważaj, to może być oszustwo, które może Cię sporo kosztować.
Spis treści:
- Na czym polega oszustwo telefoniczne?
- Przykłady oszustw telefonicznych
- Jak bronić się przed oszustwami telefonicznymi?
Na czym polega oszustwo telefoniczne?
Część z nas widząc nieodebrane połączenie oddzwania na nieznany numer. W takich sytuacjach należy być jednak bardziej czujnym niż nam się wydaje. Oszuści telefoniczni dzwonią z coraz to egzotyczniejszych miejsc. Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej stale zgłaszają się osoby, które zostały oszukane z użyciem ich telefonu. Przestępcy wykorzystują naszą nieuwagę oraz naiwność i w ten sposób wyłudzają nawet do kilku tysięcy złotych. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.
Przykłady oszustw telefonicznych
Oszustwo 1: drogie połączenie
Pierwszym sposobem na kradzież jest wykorzystanie naszego zmęczenia – oszuści dzwonią wieczorem lub nocą, kiedy po prostu nie słyszymy telefonu. Rano oddzwaniamy, a z drugiej strony nikt nam nie odpowiada. W rzeczywistości każda rozpoczęta minuta połączenia naraża nas na wysokie straty.
Oszustwo 2: fałszywy sygnał
W innym przypadku po odebraniu telefonu słyszymy fałszywy sygnał rozłączenia. Wierząc, że po drugiej stronie nikogo nie ma, nie rozłączamy się sami i odkładamy telefon na bok, a minuty uciekają jedna za drugą razem z naszymi pieniędzmi. Co bardzo niepokojące, cyberprzestępcy specjalnie tak dobierają numery międzynarodowe, aby na pierwszy rzut oka wyglądały one jak zwykły kierunkowy stacjonarny polskiego miasta.
Oszustwo 3: podawanie się za pracownika banku
Oszuści mają wiele sposobów na wyłudzenie danych. Jednym z nich jest podanie się za pracownika naszego banku. Takie działania nazywamy vishingiem. Osoba dzwoniąca kontaktuje się z nami, a następnie za pomocą różnych technik manipulacyjnych i opracowanych wcześniej sposobów stara się zachęcić nas do pobrania programów i udostępnienia danych osobowych. Po zainstalowaniu aplikacji i zalogowaniu się do bankowości elektronicznej oszuści zyskują pełny dostęp do środków znajdujących się na naszym koncie. Oprócz utraty danych grozi to utratą wszystkich dostępnych na koncie pieniędzy.
Oszustwo 4: podszywanie się pod pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego
Oszustwo takie jak spoofing także polega na wyłudzeniu danych, jednak w tym przypadku może okazać się, że osoba dzwoniąca posiada nasz numer PESEL lub imię panieńskie matki. Dzięki takim działaniom oszust jest w naszych oczach bardziej wiarygodny. Osoby podające się za pracowników różnych instytucji publicznych będą próbowały wywołać w nas poczucie presji w celu wywołania szybkiej reakcji.
Jak bronić się przed oszustwami telefonicznymi?
Pamiętaj o tym, aby zachować bezpieczeństwo:
- nie oddzwaniaj na podejrzany numer,
- nie podawaj wrażliwych danych osobie dzwoniącej,
- nie pobieraj aplikacji, o które prosi osoba dzwoniąca,
- nie działaj pochopnie,
- zawsze sprawdzaj czy połączenie zostało zakończone.
Chcąc uniknąć przykrych sytuacji i dodatkowych kosztów zawsze warto sprawdzać skąd dzwoni do nas nieznany numer – im bardziej egzotyczny, tym większa szansa, że mamy do czynienia z oszustwem. Po drugie, o ile już odbierzemy nieznane połączenie, zawsze należy naciskać przycisk rozłączania się. W przypadku, kiedy mamy wykupiony abonament, możemy zablokować roaming oraz wszystkie wychodzące połączenia zagraniczne. Aktualnie na rynku dostępne są również specjalne aplikacje i oprogramowania, które mogą pomóc uniknąć takich sytuacji. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.
Jeśli już stałeś się ofiarą przestępstwa lub po prostu otrzymałeś sygnał od nieznanego numeru, możesz zgłosić to Urzędowi Komunikacji Elektronicznej dzwoniąc na specjalną infolinię pod numerem: 801 900 853 lub 22 534 91 74.
Źródła:
https://cebrf.knf.gov.pl/encyklopedia/hasla/385-definicje/847-oszustwa-telefoniczne
Wszystkie komentarze
A do mnie zadzwonił pan z platformy niby baltic pipe powiedział żebym zainwestowała w ropę ale ja głupia nie jestem jeszcze chciał żebym zainstalowała oprogramowanie anty dysk a to oszustwo przejmują władzę nad twoim komputerem nie dajcie sie oszukać podaje wam nr niby tych z obsługi 48788097652 to są ich nr tel i drugi 48600704024 drugi oszust
Zadzwonił do mnie człowiek z infolinii Providenta (podobno) z nr 600 303 103 z informacją, że w dniu wczorajszym z banki PKO BP o godz. 13 z minutami, ktoś w moim imieniu złożył wniosek kreydtowy na koncie walutowym z kwotą 1.700 PLN. Ponieważ to nie właściwy rachunek, więc chcieli go przekonwertować na rachunek złotowy. Informacja o próbie podszycia się pode mnie miała być zgłoszona do BIK, na Policję i do mojego właściwego banku, w tym celu potrzebowali wiedzieć jaki to banki. Podałem, że ING Bank Śląski. Po dwóch minutach zadzwonił ktoś z nr 22 453 12 09 i podając się z a przedstawiciela działu bezpieczeństwa banku ING Bank Śląski chciał kontynuować wątek podszycia się przez kogoś pode mnie celem wyłudzenia kredytu. Poprosiłem o telefon za pół godziny, bo akurat byłem w pociągu. Osoba się rozłączyła i na pewno już się nie będzie kontaktować. Oba podane wyżej telefony nie odpowiadają. W banku ING nikt nie odnotował zgłoszenia incydentu bezpieczeństwa i poinformowano mnie, że tu mogę zgłosić zaistniałą sytuację, co niniejszym czynię.
WITAMDO MNIE DZWONIA DZIWNE NR np 676 25971953 i 67507774989I BLOKUJE TE NR TO DZWONIA Z INNYCH NUMEROW KTOS SPRZEDAJE NUMERY Z SIECI PLUS TAK NIE POWINNOA JAK KTOS MA UMOWE Z PLUSA I MA JAKAS STARSZA KOBIETA TO MOZE ŁADNY ZAPLACIĆ RACHUNEK POWINNI SIE WZIAŚĆ I PO SPRAWDZAC KTOS SPRZEDAJE LUDZI DANE DO INNYCH KRAJOW POZDRO
umieścić numery telefonów oszustów w bazie danych 48 571 413 618
Dodaj komentarz