Oszustwa telefoniczne – lista niebezpiecznych numerów

Oszustwa telefoniczne – lista niebezpiecznych numerów

author
Aneta Jankowska
09 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ktoś do Ciebie dzwoni, a Ty nie znasz numeru? Odbierasz i nie słyszysz żadnego głosu? Uważaj, to może być oszustwo, które może Cię sporo kosztować.

Spis treści:

  1. Na czym polega oszustwo telefoniczne?
  2. Przykłady oszustw telefonicznych
  3. Jak bronić się przed oszustwami telefonicznymi?
Zwiń spis treści

Na czym polega oszustwo telefoniczne?

Część z nas widząc nieodebrane połączenie oddzwania na nieznany numer. W takich sytuacjach należy być jednak bardziej czujnym niż nam się wydaje. Oszuści telefoniczni dzwonią z coraz to egzotyczniejszych miejsc. Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej stale zgłaszają się osoby, które zostały oszukane z użyciem ich telefonu. Przestępcy wykorzystują naszą nieuwagę oraz naiwność i w ten sposób wyłudzają nawet do kilku tysięcy złotych. Sprawdź oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Przykłady oszustw telefonicznych

Oszustwo 1: drogie połączenie

Pierwszym sposobem na kradzież jest wykorzystanie naszego zmęczenia – oszuści dzwonią wieczorem lub nocą, kiedy po prostu nie słyszymy telefonu. Rano oddzwaniamy, a z drugiej strony nikt nam nie odpowiada. W rzeczywistości każda rozpoczęta minuta połączenia naraża nas na wysokie straty.

Oszustwo 2: fałszywy sygnał

W innym przypadku po odebraniu telefonu słyszymy fałszywy sygnał rozłączenia. Wierząc, że po drugiej stronie nikogo nie ma, nie rozłączamy się sami i odkładamy telefon na bok, a minuty uciekają jedna za drugą razem z naszymi pieniędzmi. Co bardzo niepokojące, cyberprzestępcy specjalnie tak dobierają numery międzynarodowe, aby na pierwszy rzut oka wyglądały one jak zwykły kierunkowy stacjonarny polskiego miasta.

Oszustwo 3: podawanie się za pracownika banku

Oszuści mają wiele sposobów na wyłudzenie danych. Jednym z nich jest podanie się za pracownika naszego banku. Takie działania nazywamy vishingiem. Osoba dzwoniąca kontaktuje się z nami, a następnie za pomocą różnych technik manipulacyjnych i opracowanych wcześniej sposobów stara się zachęcić nas do pobrania programów i udostępnienia danych osobowych. Po zainstalowaniu aplikacji i zalogowaniu się do bankowości elektronicznej oszuści zyskują pełny dostęp do środków znajdujących się na naszym koncie. Oprócz utraty danych grozi to utratą wszystkich dostępnych na koncie pieniędzy.

Oszustwo 4: podszywanie się pod pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego

Oszustwo takie jak spoofing także polega na wyłudzeniu danych, jednak w tym przypadku może okazać się, że osoba dzwoniąca posiada nasz numer PESEL lub imię panieńskie matki. Dzięki takim działaniom oszust jest w naszych oczach bardziej wiarygodny. Osoby podające się za pracowników różnych instytucji publicznych będą próbowały wywołać w nas poczucie presji w celu wywołania szybkiej reakcji.

Jak bronić się przed oszustwami telefonicznymi?

Pamiętaj o tym, aby zachować bezpieczeństwo:

  • nie oddzwaniaj na podejrzany numer,
  • nie podawaj wrażliwych danych osobie dzwoniącej,
  • nie pobieraj aplikacji, o które prosi osoba dzwoniąca,
  • nie działaj pochopnie,
  • zawsze sprawdzaj czy połączenie zostało zakończone.

Chcąc uniknąć przykrych sytuacji i dodatkowych kosztów zawsze warto sprawdzać skąd dzwoni do nas nieznany numer – im bardziej egzotyczny, tym większa szansa, że mamy do czynienia z oszustwem. Po drugie, o ile już odbierzemy nieznane połączenie, zawsze należy naciskać przycisk rozłączania się. W przypadku, kiedy mamy wykupiony abonament, możemy zablokować roaming oraz wszystkie wychodzące połączenia zagraniczne. Aktualnie na rynku dostępne są również specjalne aplikacje i oprogramowania, które mogą pomóc uniknąć takich sytuacji. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Jeśli już stałeś się ofiarą przestępstwa lub po prostu otrzymałeś sygnał od nieznanego numeru, możesz zgłosić to Urzędowi Komunikacji Elektronicznej dzwoniąc na specjalną infolinię pod numerem: 801 900 853 lub 22 534 91 74.

Źródła:

https://cebrf.knf.gov.pl/encyklopedia/hasla/385-definicje/847-oszustwa-telefoniczne

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

gosia
gosia
2023-11-29 13:33:30

A do mnie zadzwonił pan z platformy niby baltic pipe powiedział żebym zainwestowała w ropę ale ja głupia nie jestem jeszcze chciał żebym zainstalowała oprogramowanie anty dysk a to oszustwo przejmują władzę nad twoim komputerem nie dajcie sie oszukać podaje wam nr niby tych z obsługi 48788097652 to są ich nr tel i drugi 48600704024 drugi oszust

Matrix_
Matrix_
2023-10-25 21:11:45

Zadzwonił do mnie człowiek z infolinii Providenta (podobno) z nr 600 303 103 z informacją, że w dniu wczorajszym z banki PKO BP o godz. 13 z minutami, ktoś w moim imieniu złożył wniosek kreydtowy na koncie walutowym z kwotą 1.700 PLN. Ponieważ to nie właściwy rachunek, więc chcieli go przekonwertować na rachunek złotowy. Informacja o próbie podszycia się pode mnie miała być zgłoszona do BIK, na Policję i do mojego właściwego banku, w tym celu potrzebowali wiedzieć jaki to banki. Podałem, że ING Bank Śląski. Po dwóch minutach zadzwonił ktoś z nr 22 453 12 09 i podając się z a przedstawiciela działu bezpieczeństwa banku ING Bank Śląski chciał kontynuować wątek podszycia się przez kogoś pode mnie celem wyłudzenia kredytu. Poprosiłem o telefon za pół godziny, bo akurat byłem w pociągu. Osoba się rozłączyła i na pewno już się nie będzie kontaktować. Oba podane wyżej telefony nie odpowiadają. W banku ING nikt nie odnotował zgłoszenia incydentu bezpieczeństwa i poinformowano mnie, że tu mogę zgłosić zaistniałą sytuację, co niniejszym czynię.

J** oszustow
J** oszustow
2023-10-14 01:48:09

WITAMDO MNIE DZWONIA DZIWNE NR np 676 25971953 i 67507774989I BLOKUJE TE NR TO DZWONIA Z INNYCH NUMEROW KTOS SPRZEDAJE NUMERY Z SIECI PLUS TAK NIE POWINNOA JAK KTOS MA UMOWE Z PLUSA I MA JAKAS STARSZA KOBIETA TO MOZE ŁADNY ZAPLACIĆ RACHUNEK POWINNI SIE WZIAŚĆ I PO SPRAWDZAC KTOS SPRZEDAJE LUDZI DANE DO INNYCH KRAJOW POZDRO

olka
olka
2023-06-22 13:16:35

umieścić numery telefonów oszustów w bazie danych 48 571 413 618

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Opole

Z pożyczek bez BIK korzysta coraz więcej osób, dzięki czemu stają się one coraz bardziej popularne. Pod tym pojęciem kryje się pożyczka gotówkowa, którą jest dostępna bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jednak nie oznacza to, że pożyczkodawcy w ogóle nie weryfikują pożyczkobiorców. Używają do tego danych z BIGów, a także autorskich systemów, które pozwalają na natychmiastowe sprawdzenie czy dana osoba jest zdolna do podjęcia pożyczki. Sprawdź szczegóły.

author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Lombardy w Wałbrzychu

Osoby mieszkające w Wałbrzychu mogą skorzystać z usług kilku lombardów, które działają w tym mieście. Sprawdź, jakie są godziny ich otwarcia, aktualne adresy oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
08 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Fuzja PKN Orlen i Lotosu ma dojść do skutku jeszcze w 2019 r.

Przedstawiciele spółki PKN Orlen potwierdzili, że planowana przez tego potentata paliwowego fuzja z Grupą Lotos ma dojść do skutku jeszcze w tym roku. Przedsięwzięcie jest jeszcze na etapie początkowym. Orlen prowadzi rozmowy na ten temat z Komisją Europejską, która na tę transakcję musi wyrazić zgodę.

author
Alicja Hirsekorn
20 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

ING Bank Śląski ze srebrem i brązem po Effie Awards

W swoim najnowszym komunikacie ING Bank Śląski pochwalił się sukcesem odniesionym w tegorocznej edycji konkursu Effie Awards Poland. Do banku powędrowały statuetki za najbardziej efektywne kampanie reklamowe. Były to srebro w kategorii „Finanse” i brąz za „Business to business”. ING Bank Śląski znalazł się ponadto wśród 20 wyróżnionych firm z okazji jubileuszu konkursu w Polsce.

author
Alicja Hirsekorn
05 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Pekao24 – nowy system transakcyjny banku

W swoim najnowszym komunikacie Pekao S.A. poinformował o tym, że stopniowo wdrażany będzie najnowszy serwis transakcyjny. Pekao24 ma ułatwić klientom spółki dokonywanie codziennych transakcji. Wśród nich znalazły się szybsze i wygodniejsze przelewy, czy też funkcja monitorowania swoich wydatków.

author
Alicja Hirsekorn
25 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Jak przygotować się do spotkania z pośrednikiem finansowym?

Wśród doradców finansowych coraz większe zainteresowanie konsumentów budzą pośrednicy do spraw kredytów. To właśnie przy ich pomocy wielu z nas udało się zdobyć finansowanie na upragniony cel – budowę domu, remont mieszkania czy zakup samochodu. Jednak by spotkanie z pośrednikiem kredytowym przyniosło oczekiwane rezultaty, należy odpowiednio się przygotować.

author
Halszka Gronek
30 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj