Papierowe zwolnienia tylko do 2018 roku

Papierowe zwolnienia tylko do 2018 roku

author
Aneta Jankowska
31 maja 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Chociaż papierowe zwolnienia miały zniknąć na początku 2018 r., to jeszcze przez ponad rok lekarze będą mogli je wystawiać. Sejm przyjął zmiany w prawie, które przesuwają termin likwidacji papierowych zwolnień na drugą połowę przyszłego roku. 


 
Łatwiejsza procedura

Przyjęte zmiany ułatwiają również wystawianie elektronicznych zwolnień. Aktualnie, takie zwolnienia muszą być podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Jednak po zmianach, lekarz będzie mógł uwierzytelniać elektroniczne zwolnienia za pomocą autoryzacji na PUE, którą ma przygotować ZUS. 
 
Zakłada się, że ma to być prosta i bezpłatna czynność. Na profilu lekarza w PUE – Zakład udostępni dane ubezpieczonych, które gromadzi w swoich rejestrach. Natomiast dane samego wystawiającego pobierze ze swojego rejestru lekarzy, ktorzy są uprawnieni do wystawiania zwolnień. 
 
Wystawiony w komputerze druk zwolnienia lekarskiego – eZLA, jest automatycznie przekazywany do ZUS, a także do pracodawcy. O ilei ma on swój profil założony na PUE, czyli Platformie Usług Elektronicznych.
 
Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, zapewnia:

Lekarz nie musi, więc dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie musi także pobierać w placówkach ZUS bloczków zwolnień papierowych. Wystawianie elektronicznego zwolnienia jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej lekarza u pacjenta
 
Co w przypadku braku dostępu do sieci ?

O ile wystąpią problemy z dostępem do Internetu, lekarz wystawi pacjentowi zwolnienie na formularzu wydrukowanym z systemu wraz z podpisem i pieczątką. Takie papierowe zwolnienie pacjent musi koniecznie dostarczyć pracodawcy albo do ZUS. Natomiast lekarz musi wprowadzić te zwolnienie do systemu nie później niż w ciągu trzech dni 
 
Zalety elektronicznych zwolnień

Proces wystawiania e-ZLA jest krótszy niż w przypadku zwolnienia papierowego. Lekarz ma automatyczny dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek), jak i członków jego rodziny (w przypadkach kiedy zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad pacjentem). Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne automatycznie uzupełni system. Natomiast adres pacjenta czy też dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Co więcej, system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień, które są określone w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. 

System podpowiada także kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Możliwy jest także podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

 – System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Obecnie sporo miejsc pozostaje niewykorzystanych, bo lekarze nie korzystają z możliwości wysłania pacjenta na rehabilitację płaconą przez ZUS – dodaje Iwona Kowalska.

Jeśli lekarz wyda pozytywną decyzję o skierowaniu na rehabilitację, to system otworzy formularz odpowiedniego wniosku i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz zaś będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.
 
Papierowe zwolnienia do połowy 2018  

Papierowe zwolnienia lekarze mogą wystawiać jeszcze do połowy przyszłego roku. Dlatego dzisiaj pacjent może otrzymać od lekarza zarówno zwolnienie wystawione według dotychczasowych zasad – tradycyjne, na papierowym formularzu lub w formie elektronicznej.

Do tej pory, liczba e-ZLA wystawionych w Polsce od 1 stycznia 2016 do 11 maja 2017 sięgnęła 856 226 zwolnień. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lokata mobilna – czym jest?

W dzisiejszym szybkim tempie życia, dostępność i elastyczność finansowych narzędzi stają się coraz ważniejsze. Lokata mobilna jest stosunkowo nową formą oszczędzania. Zdobywa ona coraz większą popularność wśród osób poszukujących zrównoważonego sposobu pomnażania swoich środków. To narzędzie łączy zalety tradycyjnej lokaty z nowoczesnymi udogodnieniami.  Może okazać się doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie zarówno stabilność, jak i wygodę w zarządzaniu swoimi finansami. Sprawdźmy czym dokładnie jest lokata mobilna i w jaki sposób działa.

author
Julia Wierciło
14 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Marcin Dorociński współpracuje z Santander Bank Polska

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska poinformował o tym, iż jego marka nawiązała współpracę z nowym ambasadorem. Bank będzie reprezentować jeden z najpopularniejszych i najlepszych polskich aktorów – Marcin Dorociński. Jak zapowiada się tego rodzaju współpraca i jakie jej szczegóły zdradził bank?

author
Alicja Hirsekorn
31 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

NOTUS Finanse – oddział w Łomży

NOTUS Finanse to jedna z trzech największych firm pośrednictwa finansowego w Polsce, której jeden z oddziałów zlokalizowany jest w Łomży. Sprawdź szczegółowe informacje na temat placówki w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
23 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Czego młodzi Polacy oczekują od pracy ?

Rynek pracy zatrudnia coraz więcej młodych osób. Młodzi Polacy od pracy przede wszystkim oczekują dobrej lokalizacji i przyjaznej atmosfery. Co jeszcze jest dla nich istotne?

author
Aneta Jankowska
03 maja 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Bank Polska w Głogowie

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Głogowie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
17 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak sprawdzić NIP? Poradnik krok po kroku

NIP to numer identyfikacyjny, który posiada każda firma. Bez problemu możemy sprawdzić numer NIP i własnej i czyjejś działalności gospodarczej bez wychodzenia z domu. Wskazujemy, jak to zrobić.

author
Dominika Byczek
07 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj