Pekao z tytułem najlepszego banku inwestycyjnego

Pekao z tytułem najlepszego banku inwestycyjnego

author
Aneta Jankowska
05 marca 2018
Bank Pekao S.A. został już po raz drugi najlepszym bankiem inwestycyjnym w Polsce. Wszystko za sprawą międzynarodowego tytułu magazynu Global Finance „The Best Investment Bank in Poland 2018”. 

Miesięcznik Global Finance przyznał wyróżnienia już po raz dziewiętnasty. Global Finance jest międzynarodowym magazynem, którego czytelnikami są prezesi, dyrektorzy finansowi, analitycy i kadra menedżerska, która odpowiada za podejmowanie strategicznych decyzji inwestycyjnych w 191 krajach na świecie. Wyróżnienie dla Pekao S. A. to duży powód do dumy.

W komunikacie prasowym, Michał Krupiński, Prezes Zarządu Pekao S.A., podkreśla, że patrząc na swoje doświadczenia we współpracy z innymi firmami, Bank Pekao jest na tym samym poziomie co światowe korporacje.

Mamy skalę, siłę relacji, kompetencje oraz ambicje, żeby inwestować w naszych klientów i być zaufanym doradcą w ich najbardziej strategicznych decyzjach. Potwierdza to wyróżnienie jakie otrzymaliśmy od Global Finance – wyjaśnia Prezes.

To już drugie wyróżnienie z rzędu dla Pekao

Eksperci Global Finance, zanim wyłonili najlepszy bank inwestycyjny, przyjrzeli się transakcjom, w których Bank Pekao uczestniczył w ubiegłym roku. Przeanalizowano:

  • liczbę i wolumen
  • zakres świadczonego doradztwa i obsługi 
  • zdolność instytucji do strukturyzowania transakcji 

O ostatecznej ocenie zadecydowały także:

  • udziały rynkowe banku
  • sieć dystrybucji
  • warunki cenowe
  • zdolność do reagowania na potrzeby rynku
  • innowacyjność
  • reputacja

Źródło: Raport Global Finance

Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku, który odpowiada za Pion Bankowości Korporacyjnej, tłumaczy w komunikacie prasowym, że w ubiegłym roku Pekao wzięło udział w najważniejszych transakcjach finansowania specjalistycznego na naszym rodzimym rynku. 

Bankowość inwestycyjna to jeden z filarów bankowości korporacyjnej Banku Pekao S.A. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w tym zakresie, co podkreśla liczba i wielkość zrealizowanych przez nas transakcji, a teraz także tytuł, jaki otrzymaliśmy już po raz drugi od Global Finance – mówi.

W 2017 roku Bank Pekao uczestniczył w wielu transakcjach. Biuro prasowe zaznacza trzy szczególne transakcje, które najbardziej się wyróżniły:

1. Transakcja Allegro – to największe przejęcie w 2017 roku w sektorze e-commerce w Europie Środkowej i Wschodniej (globalna kwota 5,14 mld PLN). Bank Pekao pełnił w tej transakcji funkcję MLA

2. Wezwanie na akcje spółki Synthos – to największe w historii Giełdy Papierów Wartościowych wezwanie sfinansowane w całości polskim kapitałem (wartość transakcji 2,75 mld PLN)

3. Przejęcie Żabka Polska S.A – to największa w historii akwizycja w polskim sektorze detalicznym, w której Bank Pekao pełnił funkcję bookrunnera i MLA, a Pekao Investment Banking doradzał nabywcy, czyli CVC Capital Partners.

Bank Pekao S.A.  powstał w 1929 roku. Dziś jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej i obsługuje ponad 5 milionów klientów, a co druga firma nad Wisłą  jest klientem banku. Bank jest także jednym z największych pracodawców w Polsce, bo zatrudnia ponad 15 000 osób. Z historycznych ciekawostek, to właśnie Bank Pekao jako pierwszy uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, a także zastosował w praktyce biometrię w bankowości.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Alior Bank w Bytowie
Oddziały
author
Aneta Jankowska
13 lipca 2019

Alior Bank w Bytowie

Idea Bank w Łodzi
Oddziały
author
Aneta Jankowska
02 stycznia 2019

Idea Bank w Łodzi

Polskie autostrady są zbyt drogie – komunikat NIK
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
19 sierpnia 2019

Polskie autostrady są zbyt drogie – komunikat NIK

mBank placówki w Żyrardowie
Oddziały
author
Aneta Jankowska
01 czerwca 2019

mBank placówki w Żyrardowie

15 mln Polaków ma kredyt lub pożyczkę
Wpisy
author
Aneta Jankowska
14 lipca 2018

15 mln Polaków ma kredyt lub pożyczkę

Po świętach zapłacimy rachunki wyższe o 20%
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
27 grudnia 2018

Po świętach zapłacimy rachunki wyższe o 20%