Bank Pekao S.A. został już po raz drugi najlepszym bankiem inwestycyjnym w Polsce. Wszystko za sprawą międzynarodowego tytułu magazynu Global Finance „The Best Investment Bank in Poland 2018”. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 05.03.2018
Udostępnij:

Miesięcznik Global Finance przyznał wyróżnienia już po raz dziewiętnasty. Global Finance jest międzynarodowym magazynem, którego czytelnikami są prezesi, dyrektorzy finansowi, analitycy i kadra menedżerska, która odpowiada za podejmowanie strategicznych decyzji inwestycyjnych w 191 krajach na świecie. Wyróżnienie dla Pekao S. A. to duży powód do dumy.

W komunikacie prasowym, Michał Krupiński, Prezes Zarządu Pekao S.A., podkreśla, że patrząc na swoje doświadczenia we współpracy z innymi firmami, Bank Pekao jest na tym samym poziomie co światowe korporacje.

Mamy skalę, siłę relacji, kompetencje oraz ambicje, żeby inwestować w naszych klientów i być zaufanym doradcą w ich najbardziej strategicznych decyzjach. Potwierdza to wyróżnienie jakie otrzymaliśmy od Global Finance – wyjaśnia Prezes.

To już drugie wyróżnienie z rzędu dla Pekao

Eksperci Global Finance, zanim wyłonili najlepszy bank inwestycyjny, przyjrzeli się transakcjom, w których Bank Pekao uczestniczył w ubiegłym roku. Przeanalizowano:

  • liczbę i wolumen
  • zakres świadczonego doradztwa i obsługi 
  • zdolność instytucji do strukturyzowania transakcji 

O ostatecznej ocenie zadecydowały także:

  • udziały rynkowe banku
  • sieć dystrybucji
  • warunki cenowe
  • zdolność do reagowania na potrzeby rynku
  • innowacyjność
  • reputacja

Źródło: Raport Global Finance

Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Zarządu Banku, który odpowiada za Pion Bankowości Korporacyjnej, tłumaczy w komunikacie prasowym, że w ubiegłym roku Pekao wzięło udział w najważniejszych transakcjach finansowania specjalistycznego na naszym rodzimym rynku. 

Bankowość inwestycyjna to jeden z filarów bankowości korporacyjnej Banku Pekao S.A. Jesteśmy niekwestionowanym liderem w tym zakresie, co podkreśla liczba i wielkość zrealizowanych przez nas transakcji, a teraz także tytuł, jaki otrzymaliśmy już po raz drugi od Global Finance – mówi.

W 2017 roku Bank Pekao uczestniczył w wielu transakcjach. Biuro prasowe zaznacza trzy szczególne transakcje, które najbardziej się wyróżniły:

1. Transakcja Allegro – to największe przejęcie w 2017 roku w sektorze e-commerce w Europie Środkowej i Wschodniej (globalna kwota 5,14 mld PLN). Bank Pekao pełnił w tej transakcji funkcję MLA

2. Wezwanie na akcje spółki Synthos – to największe w historii Giełdy Papierów Wartościowych wezwanie sfinansowane w całości polskim kapitałem (wartość transakcji 2,75 mld PLN)

3. Przejęcie Żabka Polska S.A – to największa w historii akwizycja w polskim sektorze detalicznym, w której Bank Pekao pełnił funkcję bookrunnera i MLA, a Pekao Investment Banking doradzał nabywcy, czyli CVC Capital Partners.

Bank Pekao S.A.  powstał w 1929 roku. Dziś jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej i obsługuje ponad 5 milionów klientów, a co druga firma nad Wisłą  jest klientem banku. Bank jest także jednym z największych pracodawców w Polsce, bo zatrudnia ponad 15 000 osób. Z historycznych ciekawostek, to właśnie Bank Pekao jako pierwszy uruchomił w Polsce bankomat, wydał pierwszą kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, a także zastosował w praktyce biometrię w bankowości.

Komentarze