Rada Związku Banków Polskich

Rada Związku Banków Polskich

author
Halszka Gronek
07 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Nie każdy z nas wie, że nad najważniejszą instytucją samorządową w Polsce czuwa szesnastoosobowy sztab ludzi – Rada Związku Banków Polskich. Sprawdziliśmy, jakie kompetencje posiadają członkowie Rady, w jakim celu powołano ten organ i na czym polega jego praca. 

Spis treści:

  1. Czym jest Związek Banków Polskich?
  2. Rada Związku Banków Polskich - misja i działanie
  3. Podstawa prawna Rady Związku Banków Polskich
  4. Skład Rady Związku Banków Polskich
  5. Rada Związku Banków Polskich - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest Związek Banków Polskich?

Związek Banków Polskich jest podmiotem, który sprawuje pieczę nad polskim sektorem bankowym. Ta największa samorządowa organizacja w Polsce zrzesza w swych szeregach ponad sto polskich banków komercyjnych.

Związek zajmuje się wdrażaniem i wspieraniem najwyższych standardów kształcenia kadr w bankach w Polsce. Jego misją jest oczywiście wspomaganie wzrostu gospodarczego kraju poprzez poprawę kondycji polskiego rynku bankowego. Ponadto organizacji dąży do ujednolicenia europejskiego rynku usług finansowych i do ciągłego wzmacniania roli polskich banków na arenie międzynarodowej.

Jednocześnie dzięki zaangażowaniu Związku w Polsce powstały takie instytucje, jak na przykład:

  • Krajowa Izba Rozliczeniowa,
  • BIK SA,
  • BIG InfoMonitor.

Związek Banków Polskich aktywnie uczestniczy w wielu działaniach legislacyjnych komisji Sejmu i Senatu. Co więcej, instytucja ta ściśle współpracuje z Narodowym Bankiem Polskim, polskim rządem i resortami właściwymi ds. regulowania przepisów prawa bankowego. ZBP ma również wspierać wzrost gospodarczy kraju poprzez poprawę kondycji polskich instytucji, które oferują produkty finansowe, takie jak np. kredyt gotówkowy.

Rada Związku Banków Polskich - misja i działanie

Rada Związku pełni funkcje typowo kontrolne i nadzorcze. W związku z tym Rada weryfikuje pracę całego Związku Banków Polskich i dogląda realizacji zadań przez wszystkich członków i pracowników instytucji. Jako jeden z trzech statutowych organów ZBP Rada stanowi filar całej organizacji. Jest ona więc na tyle istotna, że bez jej istnienia Związek nie mógłby funkcjonować. Co więcej, Rada ZBP monitoruje także zmiany zachodzące w sektorze bankowym. Dzięki ścisłemu nadzorowi nad całą branżą przedstawiciele Związku mają więc możliwość szybkiego interweniowania i opiniowania kwestii spornych.

 Jednocześnie organizacja ma możliwość czynnego uczestniczenia w pracach i przedsięwzięciach takich podmiotów, jak na przykład:

  • Koalicja na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności,
  • Związek Województw RP,
  • Fundacja Godła „Teraz Polska”,
  • Rada ds. Systemu Płatniczego przy Narodowym Banku Polskim,
  • Bankowy Fundusz Gwarancyjny,
  • Komisja Nadzoru Finansowego,
  • Federacja Bankowa Unii Europejskiej,
  • Międzynarodowa Izba Handlowa,
  • Europejska Rada ds. Płatności.

Można więc powiedzieć, iż dzięki istnieniu Rady cały Związek Banków Polskich ma możliwość funkcjonowania. To właśnie ten organ dogląda wszelkich formalności Związku. W końcu Rada dba o to, by zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne działania ZBP zgodne były ze statutem instytucji.

Podstawa prawna Rady Związku Banków Polskich

Misja oraz zadania Rady Związku zostały uregulowane na mocy wewnętrznego Statutu Związku Banków Polskich. Akt ten ustanawia, co następuje:

PODSTAWA PRAWNA

Statut Związku Banku Polskich

Załącznik do uchwały Nr 3 XXI Walnego Zgromadzenia Związku Banków Polskich 22.04.2010 r.

Art. 14, ust. 1
Organami Związku są:
1) Walne Zgromadzenie,
2) Rada Związku,
3) Zarząd.

Art 17, ust. 1
Rada Związku składa się z 16 członków, z których 13 jest wybieranych i odwoływanych [..], przez Walne Zgromadzenie na 3 letnią wspólną kadencję.

Art 18, ust. 1-2
Rada Związku sprawuje stały nadzór nad działalnością Zarządu.
Do szczególnych kompetencji Rady Związku należy:
1) rekomendowanie kandydatów na Prezesa Związku i Wiceprezesów Związku,
2) zawieszanie w czynnościach Prezesa Związku i Wiceprezesów
Związku […].
3) ustalanie wynagrodzenia członków Zarządu,
4) powoływanie i odwoływanie Arbitra Bankowego, jego Zastępcy i członków Rady
Arbitra Bankowego,
5) powoływanie i odwoływanie członków Prezydium Sądu Polubownego,
6) powoływanie i odwoływanie przedstawiciela Związku w Komisji
Nadzoru Finansowego,
7) wyrażanie zgody na przystąpienie Związku do organizacji
krajowych i międzynarodowych,
8) powoływanie i rozwiązywanie rad i komitetów […],
9) dokonywanie oceny działalności Zarządu, w szczególności co do zgodności ze
Statutem i uchwałami Walnego Zgromadzenia,
10) określanie zasad gospodarki finansowej Związku,
11) kontrolowanie gospodarki finansowej Związku,
12) przedstawianie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdań ze swojej działalności,
13) wyrażanie opinii w kwestii udzielenia absolutorium członkom Zarządu,
14) dokonywanie wyboru biegłego rewidenta przeprowadzającego badanie sprawozdania
finansowego Związku.

Skład Rady Związku Banków Polskich

Rada Związku Banków Polskich składa się z 16 członków. Oczywiście każdy z nich jest cenionym i doświadczonym ekspertem z zakresu polskiej bankowości oraz rynku finansowego.

Jeden z członków pełni funkcję przewodniczącego, a dwoje odgrywają rolę Członków Prezydium Rady.

Pozostałych 13 członków rady Związku Banków Polskich wybieranych jest na 3-letnią kadencję przez Walne Zgromadzenie. Co więcej, sześciu z nich powinno pochodzić z sekcji banków dużych, a czterech – z sekcji banków średnich i z oddziałów instytucji kredytowych. Dodatkowo 3 ostatnich członków Walne Zgromadzenie wybiera z sekcji banków spółdzielczych i zrzeszających. 

Rada Związku Banków Polskich - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Rada Związku Banków Polskich jest jednym z trzech organów największej polskiej instytucji samorządowej, jaka dba o standardy sektora bankowości.
  • Do najważniejszych zadań rady Związku Banków Polskich zalicza się nadzór oraz kontrolę działań przeprowadzanych przez banki członkowskie Związku. Ponadto organ ten określa kierunek prac Zarządu ZBP i wskazuje cele dalszego działania całemu środowisku bankowemu.
  • Rada Związku Banków Polskich składa się z 16 członków. Każdy z nich jest cenionym i doświadczonym ekspertem z zakresu polskiej bankowości oraz rynku finansowego. Co więcej, jeden z członków pełni funkcję przewodniczącego, a dwoje odgrywają rolę Członków Prezydium Rady.
  • Pozostałych 13 członków rady Związku Banków Polskich wybieranych jest na 3-letnią kadencję przez Walne Zgromadzenie. Powinni oni reprezentować różne sektory: zarówno banków dużych, jak i oddziałów instytucji kredytowych, a także – banków spółdzielczych i zrzeszających.
  • Rada Związku sprawuje stały nadzór nad działalnością Zarządu. Co więcej, do szczególnych kompetencji tego organu należy m.in. rekomendowanie kandydatów na Prezesa Związku i Wiceprezesów Związku.
  • Omawiana przez nas Rada ma kompetencje do ustalania wynagrodzenia członków Zarządu, a także do powoływania i odwoływania Arbitra Bankowego ZBP.
  • Rada ZBP monitoruje także zmiany zachodzące w sektorze bankowym. Jednocześnie dzięki ścisłemu nadzorowi nad całą branżą przedstawiciele Związku mają możliwość szybkiego interweniowania i opiniowania kwestii spornych.
  • Misja oraz zadania Rady Związku zostały uregulowane na mocy wewnętrznego Statutu Związku Banków Polskich.

Źródła:

https://zbp.pl/o-zbp/rada 

https://zbp.pl/public/repozytorium/Menu_gorne/O_ZBP/Dzialalnosc/statut.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Związek_Banków_Polskich

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

miki
miki
2018-12-14 10:03:42

fajnie, mozna sie czegos nowego dowiedziec pozdrowienia!!!!

Podobne artykuły

Kredyt bez prowizji – najlepsze oferty

Wielu z nas wydaje się, że określenie “kredyt bez prowizji” jest hasłem typowo reklamowym i tak naprawdę nie odnosi się do warunków danego kredytu. Prawda jest jednak inna – w Polsce naprawdę wiele kredytów oferowanych jest w wariancie, w którym prowizja wynosi dokładnie 0 zł.

author
Dominika Byczek
05 maja 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Pożyczka dla firm iwoca

iwoca to nowoczesna firma pożyczkowa z siedzibą w Londynie. W Polsce udziela finansowania małym i średnim przedsiębiorcom, nawet do kwoty 150 000 zł.

author
Patryk Byczek
23 marca 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Mobilny punkt banku BNP Paribas w PKP Intercity

Od 21 czerwca do 14 lipca w pociągach PKP Intercity można było trafić na mobilny oddział Banku BNP Paribas. Atrakcje dla starszych i młodszych czekały na podróżnych na głównych wakacyjnych trasach od Zakopanego, przez Warszawę i Gdynię, aż do Kołobrzegu.

author
Dominika Byczek
16 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce ?

Wychowanie dzieci kosztuje, to pewne. Ale ile dokładnie pieniędzy muszą przeznaczyć na to rodzice? Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha policzyli ile kosztuje wychowanie dzieci w Polsce.

author
Aneta Jankowska
06 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

ING Bank Śląski w Chmielniku

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Chmielniku – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Dominika Byczek
04 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Nest Konto – darmowe konto bez warunków

Nest Konto to następca dobrze znanego SMART Konta. Rachunek cały czas jest darmowy, bez spełniania dodatkowych warunków. Konto możemy otworzyć w całości przez Internet.

author
Patryk Byczek
31 października 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj