Niektórzy Polacy już dawno spakowali walizki, a inni jeszcze snują swoje letnie plany. Jak spędzimy zbliżające się wakacje 2018? Które kierunki wybieramy najczęściej i ile planujemy wydać na wymarzony urlop?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 12.06.2018
Udostępnij:

Na pytania odpowie badanie Holiday Barometr, które przeprowadziła Grupa Europ Assistance razem z IPSOS.

Wakacyjne wyjazdy Polaków

Urlopy planujemy raczej z wyprzedzeniem – z badania wynika, że 35% respondentów już 4 miesiące wcześniej myśli o tym, gdzie wybierze się na wakacje. Pozostali wybierają bardziej spontaniczne wyjazdy.

Średnio na wakacje Polak zamierza przeznaczyć w tym roku 1030 euro, czyli około 4 400 zł. Dla porównania, średni budżet turysty-obcokrajowca wyniesie 1957 euro, czyli w granicach 8 400 zł.

Wybieramy urlopy do 2 tygodni. Średni wynik dla przeciętnego Kowalskiego to 1,9 tygodnia. To więcej niż europejska średnia, która wynosi 1,8 tygodnia.

Letnie kierunki wypoczynku Polaków

Chociaż nadal bardzo popularne są wyjazdy za granicę, szczególnie do Grecji, Turcji czy Hiszpanii, to chętnie spędzamy wakacje w kraju. Taką odpowiedź zadeklarowało 45% badanych. 

  • odpoczynek nad morzem – wybierze 58% ankietowanych
  • wczasy w górach – 34% badanych urlopowiczów
  • na podróżowanie (poznawanie/odkrywanie nowych miejsc) zdecyduje się – 29% respondentów
  • wakacje w mieście wskazało – 20% Polaków

W badaniu zapytano Polaków również o to, co najchętniej chcieliby zobaczyć. Wśród wymienianych wakacyjnych marzeń najczęściej pojawiał się Paryż, Rzym oraz Nowy Jork.

Komentarze