Polacy nie pracują z powodu depresji

Polacy nie pracują z powodu depresji

author
Aneta Jankowska
20 lipca 2017
Polacy coraz gorzej radzą sobie z problemami natury psychicznej. Wpływa na to środowisko, w którym żyjemy, presja czasu i stres związany z życiem zawodowym i codziennym. Depresja obok otyłości i nadciśnienia jest jedną z wymienianych chorób naszej cywilizacji. Okazuje się, że rok temu wydano Polakom 206 tysięcy zaświadczeń lekarskich, które były związane z przeżywanym epizodem depresyjnym. 

W ubiegłym roku nie było nas w pracy łącznie przez więcej niż 16 milionów dni z powodu chorób psychicznych. Projekt EZOP Polska bada kondycję psychiczną Polaków. Pokazuje on, że jednymi z najczęstszych zaburzeń psychicznych są te związane z nadużywaniem alkoholu. Choruje na nie ponad 3 miliony Polaków. Dalej wymieniane są zaburzenia nerwicowe oraz zaburzenia nastroju. 

Polacy chorują na choroby psychiczne

Ponad 2 miliony Polaków cierpi na zaburzenia nerwicowe, a 904 tys. osób leczy się na choroby związane z zaburzeniami nastroju. Jednak to zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu wiodą prym wśród mieszkańców Polski.

Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych EZOP Polska

Nie wszystkie schorzenia wymagają tak naprawde zwolnień od lekarza. W rozmowie z Bankier.pl, Krzysztof Jakubiak, który jest redaktorem naczelnym “Pulsu Medycyny”, tłumaczy:

Pojawiają się nowe, skuteczniejsze terapie, jak choćby wolno uwalniające się w organizmie pacjenta leki, które mogą być przyjmowane co kilka miesięcy. Coraz szerzej wykorzystuje się w psychiatrii telemedycynę, ograniczającą koszty terapii i podnoszącą jej skuteczność. Można mieć nadzieję, że skuteczniejsze leczenie spowoduje, że przynajmniej część pacjentów będzie mogła dzięki temu w czasie terapii kontynuować pracę zawodową, co ograniczy przyrost zwolnień lekarskich.

Przez ciężki stres oraz zaburzenia związane z adaptacją w nowym środowisku przełożyły sie na wysoką absencję w pracy, która trwała łącznie ponad 5 mln dni. 

Coraz więcej zwolnień

W ubiegłym roku z racji na ciężki stres wydano 315 tys. zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy. Średni czas przebywania na zwolnieniu to 17 dni, a w przypadku epizodu depresyjnego – 19 dni. Krzysztof Jakubiak tak komentuje dane:

Coraz większa liczba zwolnień lekarskich wystawianych w związku z chorobami psychicznymi ma związek przede wszystkim z lawinowo rosnąca liczbą zachorowań. Można już mówić o epidemii tych schorzeń, które stają się – obok nowotworów, cukrzycy i chorób serca – najważniejszym problemem zdrowotnym Polaków, podobnie jak mieszkańców innych krajów wysoko rozwiniętych. Niewątpliwie towarzyszy temu „oswojenie” depresji oraz reakcji chorobowych na stres, przez co pacjenci coraz otwarciej przyznają się do nich. Dzięki temu lekarze lepiej, czyli szybciej i skuteczniej, te choroby rozpoznają.  

Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych ZUS-u

Ile kosztują zwolnienia ?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sporządził  również ranking jednostek chorobowych, które powodują niezdolność do pracy i generują tym samym najwyższe wydatki na świadczenia.

Źródło: opracowanie  Bankier.pl na podstawie danych ZUS-u za 2015 rok

Opracowanie ZUS-u podaje, że najwyższa przeciętna wypłata świadczeń w 2015 roku związana z niezdolnością do pracy w przeliczeniu na jedną osobę objętą ubezpieczeniem zdrowotnym została poniesiona z tytułu opieki położniczej z powodu stanów związanych głównie z ciążą i wyniosła 134,84 zł. Później, to wypłaty spowodowane przewlekłą chorobą niedokrwienną serca –  54,70 zł, schizofrenią – 52,76 zł, zaburzeniami korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych – 49,92 zł, innymi chorobami krążka międzykręgowego – 35,73 zł, oraz zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa – 34,72 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Turbina Polskiej Gospodarki dla EFL
Wpisy
author
Aneta Jankowska
11 czerwca 2018

Turbina Polskiej Gospodarki dla EFL

Cash trapping – uwaga na oszustów
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 sierpnia 2019

Cash trapping – uwaga na oszustów

Promocja kredytu w T-Mobile Usługi Bankowe
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
17 lutego 2018

Promocja kredytu w T-Mobile Usługi Bankowe

Szara strefa w branży usług pogrzebowych to 3,5 mld złotych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
26 października 2019

Szara strefa w branży usług pogrzebowych to 3,5 mld złotych

Komornik Sądowy Grzegorz Sokół
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Grzegorz Sokół

Santander Bank Polska w Świdniku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
24 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Świdniku

Porównaj