Europejski Bank Centralny – czym się zajmuje?

Europejski Bank Centralny – czym się zajmuje?

author
Halszka Gronek
06 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Nie każdy z nas wie, że nad polityką finansową wszystkich krajów strefy euro czuwa jedna organizacja – Europejski Bank Centralny. Sprawdziliśmy historię działania tej 20-letniej instytucji, a także skład jej najważniejszych organów oraz misję powołania. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Czym jest Europejski Bank Centralny?
  2. Czym zajmuje się Europejski Bank Centralny?
  3. Skład Europejskiego Banku Centralnego
  4. Historia Europejskiego Banku Centralnego
  5. Organizacja Europejskiego Banku Centralnego
  6. Europejski Bank Centralny - podsumowanie
Zwiń spis treści

Czym jest Europejski Bank Centralny?

Jak sama nazwa wskazuje, EBC jest bankiem centralnym. Oznacza to, iż nie wykonuje on zadań podobnych do tych, jakie należą do obowiązków komercyjnych banków w Polsce. Bank centralny jest więc instytucją odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie całego systemu bankowego danego obszaru. W przypadku EBC instytucja koordynuje finanse aż 19 krajów Unii Europejskiej, w których obowiązuje waluta euro.

Europejski Bank Centralny (EBC) jest instytucją finansową pełniącą funkcję banku dla 19 państw członkowskich Unii Europejskiej. EBC zrzesza w swych szeregach przedstawicieli jedynie tych krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie wspólnej waluty wspólnoty – euro.

Europejski Bank Centralny działa od 20 lat, a jego siedziba znajduje się we Frankfurcie nad Manem. Do najważniejszych zadań EBC należy emisja euro, ochrona siły nabywczej waluty, a także nadzór systemów bankowych państw zrzeszonych w Banku.

Co więcej, EBC stale współpracuje z bankami centralnymi tych państw członkowskich, które nie wprowadziły waluty euro. W gronie tym znajduje się także polski bank banków – Narodowy Bank Polski. Wszystkie instytucje bankowe wraz z Europejskim Bankiem Centralnym tworzą Europejski System Banków Centralnych (ESBC).

Czym zajmuje się Europejski Bank Centralny?

Najważniejsze cele oraz zadania Europejskiego Banku Centralnego zostały określone w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jak czytamy w owym akcie prawnym, głównym celem EBC jest przede wszystkim utrzymanie stabilności cen wewnątrz państw zrzeszonych w Banku. 

Co więcej, Europejski Bank Centralny wspiera ogólne polityki gospodarcze w Unii. Ponadto instytucja wspomaga trwały rozwój Europy, którego podstawą jest zrównoważony wzrost gospodarczy oraz społeczna gospodarka rynkowa o wysokiej konkurencyjności. Wszystkie te cele są jednak podrzędne wobec najważniejszej misji EBC – dbania o stabilność cen.

Pozostałe zadania Europejskiego Banku Centralnego to na przykład:

  • zatwierdzanie emisji banknotów w strefie euro,
  • prowadzenie nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi i finansowymi w celu zapewnienia sprawnej realizacji celów całego Eurosystemu,
  • utrzymywanie przyjaznych kontaktów z zewnętrznymi instytucjami oraz organami – zarówno na poziomie unijnym, jak i globalnym,
  • zbieranie i opracowywanie informacji statystycznych we współpracy z krajowymi bankami centralnymi, władzami owych państw i innymi pomiotami gospodarczymi,
  • ustalanie podstawowych stóp procentowych strefy euro.

Europejski Bank Centralny zobowiązany jest do wykonywania zadań ustanowionych w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Do najważniejszych z nich zalicza się więc prowadzenie licznych operacji walutowych, utrzymywanie i zarządzanie rezerwami walutowymi i wspieranie działania systemów płatniczych, między innymi systemu ELIXIR.

Skład Europejskiego Banku Centralnego

Głównym i naczelnym organem decyzyjnym Europejskiego Banku Centralnego jest Rada Prezesów. Współtworzy ją łącznie 25 członków, z czego sześciu wybieranych ze jako Zarząd EBC. Pozostali członkowie Rady to prezesi centralnych banków wszystkich 19 krajów strefy euro.

Członkowie sześcioosobowego Zarządu wybierani są na 8-letnią kadencje. W skład tego organu wchodzi Prezes oraz Wiceprezes Rady, a także czterech członków mianowanych przez rządy państw Eurosystemu.

Oprócz Zarządu miejsca członkowskie Europejskiego Banku Centralnego zajmują prezesi banków centralnych z państw należących do Eurosystemu.

Historia Europejskiego Banku Centralnego

Zanim do życia powołano Europejski Bank Centralny, podobne funkcje nadzorcze pełnił w UE Europejski Instytut Walutowy. EIW został utworzony w 1994 roku – na mocy traktatu o Unii Europejskiej w Maastricht. Pierwszym prezesem Europejskiego Instytutu Walutowego był belgijski ekonomista, ceniony naukowiec, Alexandre Lamfalussy.

Do najważniejszych zadań tej instytucji należała wówczas realizacja warunków koniecznych do przejścia do trzeciego etapu Unii Gospodarczej i Walutowej. Chodziło więc o takie cele jak wzmocnienie koordynacji polityk pieniężnych państw członkowskich czy przygotowanie poszczególnych gospodarek do wdrożenia waluty, dzięki czemu możliwe byłoby między innymi zaciąganie kredytów w euro.

Europejski Instytut Walutowy nie posiadał kompetencji władczych – funkcjonował jedynie jako ciało doradcze. W 1998 roku na jego miejsce powołano do życia Europejski Bank Centralny. Już niecały rok później, w styczniu 1999 roku pierwsze 11 państw wprowadziło w swych gospodarkach walutę euro. W 2001 roku do strefy Euro dołączyła także Grecja. 

Początkowo waluta euro obowiązywała w państwach zrzeszonych Eurosystemem jedynie w formie bezgotówkowej. Oznacza to, że na rynku rzeczywistym płacono także monetami i banknotami reprezentującymi dany kraj. W 2002 roku stopniowo przeprowadzono transformację walutową. W krajach Europejskiego Banku Centralnego euro stało się jedyną obowiązującą walutą.

Organizacja Europejskiego Banku Centralnego

Europejski Bank Centralny to instytucja unijna będąca centralnym elementem Eurosystemu i Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego. Siedziba EBM mieści się w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. W centrali Banku pracuje natomiast ponad 2500 oddelegowanych ekspertów z obszaru całej Europy. 

Członkowie Europejskiego Banku Centralnego żywo współpracują z bankami centralnymi państw należących do Eurosystemu. Co więcej, w wypadku nadzoru bankowego organy EBC nawiązują kontakt z krajowymi organami nadzoru zrzeszonymi w ramach Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego.

Najważniejszym organem decyzyjnym EBC jest Rada Prezesów. W jej skład wchodzi 6-osobowy Zarząd oraz 19 prezesów banków centralnych, które współtworzą Eurosystem.

Oprócz Rady Prezesów organem struktury wewnętrznej EBC jest także Szef Służb. Powołany na to stanowisko ekspert zajmuje się takimi obszarami pracy, jak na przykład administracja, kadry, finanse czy informatyka.  Schemat organizacyjny Europejskiego Banku Centralnego zamyka Rada ds Nadzoru składająca się z dwóch stanowisk – Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego. Organ ten kontroluje pracę poszczególnych instytucji systemów bankowych i finansowych, jakie pogrupowane są na 4 osobne sekcje. 

Europejski Bank Centralny - podsumowanie

Najważniejsze informacje:

  • Europejski Bank Centralny (EBC) jest instytucją finansową pełniącą funkcję banku dla 19 państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • Zanim do życia powołano Europejski Bank Centralny, podobne funkcje nadzorcze pełnił w UE Europejski Instytut Walutowy. EIW został utworzony w 1994 roku – na mocy traktatu o Unii Europejskiej w Maastricht.
  • EBC zrzesza w swych szeregach przedstawicieli jedynie tych krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie wspólnej waluty wspólnoty – euro.
  • Europejski Bank Centralny działa od 20 lat, a jego siedziba znajduje się we Frankfurcie nad Manem.
  • Do najważniejszych zadań EBC należy emisja euro, ochrona siły nabywczej waluty, a także nadzór systemów bankowych państw zrzeszonych w Banku.
  • Dodatkowo EBC stale współpracuje z bankami centralnymi tych państw członkowskich, które nie wprowadziły waluty euro. W gronie tym znajduje się także polski bank banków – Narodowy Bank Polski.
  • Najważniejszym celem EBC jest utrzymanie stabilności cen wewnątrz państw zrzeszonych w Banku. Co więcej, Europejski Bank Centralny wspiera ogólne polityki gospodarcze w Unii. Ponadto instytucja wspomaga trwały rozwój Europy, którego podstawą jest zrównoważony wzrost gospodarczy oraz społeczna gospodarka rynkowa o wysokiej konkurencyjności.
  • Głównym i naczelnym organem decyzyjnym Europejskiego Banku Centralnego jest Rada Prezesów. Ogółem współtworzy ją łącznie 25 członków, z czego sześciu wybieranych ze jako Zarząd EBC. Co więcej, pozostali członkowie Rady to prezesi centralnych banków wszystkich 19 krajów strefy euro.
  • Oprócz Rady Prezesów organem struktury wewnętrznej EBC jest także Szef Służb. Schemat organizacyjny Europejskiego Banku Centralnego zamyka natomiast Rada ds. Nadzoru składająca się z dwóch stanowisk – Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczącego.

Źródła:

https://www.ecb.europa.eu/ecb/html/index.pl.html

https://europa.eu/european-union/about-eu/institutions-bodies/european-central-bank_pl

https://stat.gov.pl/statystyka-miedzynarodowa/instytucjeorganizacje-miedzynarodowe/ecb-europejski-bank-centralny/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Instytut_Walutowy

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

czytelnik1
czytelnik1
2018-12-27 09:27:14

macie jakies profity z tego ze piszecie o takich instytucjach? bo ani to ciekawe ani potzrbene na stronie gdzie regularnie czytam newsy biznesowe z kraju

Podobne artykuły

Ile kosztuje dorobienie kluczy?

Zgubienie lub utrata klucza może być naprawdę nieprzyjemnym doświadczeniem, dlatego większość osób dorabia zapasowy komplet, by uniknąć nieprzyjemności. Sprawdziliśmy, ile kosztuje dorobienie klucza.

author
Sandra Tessmer
26 maja 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Kantor internetowy Idea Banku

W bankowości internetowej Idea Banku, czyli w Idea Cloud, udostępniona została usługa Transakcji Wymiany Walut. Klienci banku posiadający konto w Idea Cloud mogą znaleźć zupełnie nową zakładkę - "Kantor". Wymiany walut poprzez system elektroniczny mogą dokonać zarówno osoby prowadzące firmę, jak i klienci indywidualni. 

author
Dominika Byczek
06 października 2017
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia ginekolog?

Położnik ginekolog jest specjalistą, którego podstawowym zadaniem jest sprawowanie opieki lekarskiej nad kobietą w każdym okresie jej życia. Sprawdzamy, ile zarabiają ginekolodzy.

author
Sandra Tessmer
20 września 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Profi Credit w Słupsku

Profi Credit jest drugą największą firmą pożyczkową w Polsce. Firma działa przez Internet oraz w 127 placówkach w całym kraju. Poniżej dostępne są dane placówki w Słupsku.

author
Dominika Byczek
09 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Spotkanie ministra finansów i wiceprezesa EBOR

Wiceprezes EBOR, Pierre Heilbronn, spotkał się z minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim w celu omówienia przyszłej współpracy Polski i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wartość inwestycji EBOR w Polsce w roku 2019 ma wynieść blisko 700 mln euro.

author
Dominika Byczek
26 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile się czeka na przelew z firmy pożyczkowej?

Większość z nas zapewne doświadczyło w życiu sytuacji, w której nagle potrzebowaliśmy dodatkowej gotówki. Kiedy pojawiają się niespodziewane wydatki, pierwsze co przychodzi nam do głowy, to skorzystanie z pożyczki lub chwilówki. Podpowiadamy, ile się czeka na przelew z firmy pożyczkowej.

author
Dorota Grycko
16 listopada 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj