Polacy spłacają długi dzięki 500+

Polacy spłacają długi dzięki 500+

author
Aneta Jankowska
07 stycznia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Raport Biura Informacji Gospodarczej donosi, że pod koniec września ubiegłego roku spadł Indeks Zaległych Płatności Polaków, który pokazuje liczbę osób, nieradzących sobie z terminowym regulowaniem zobowiązań. Stało się to po raz pierwszy od pięciu kwartałów.

Raport oparto na danych z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej, które dotyczą tylko zaległości osób fizycznych na kwotę minimum 200 zł, przeterminowanych o minimalnie 60 dni.

Indeks obniżył się o 1,3 pkt do 71,3 pkt. Do takiej sytuacji doszło w 14 województwach. Jedynie na Podlasiu i Mazowszu liczba dłużników pozostała taka sama. Jak czytamy w raporcie mógł się do tego przyczynić program 500+:

"Niewykluczone, że niesolidnych dłużników byłoby więcej, gdyby nie program 500+. Zakładamy, że mógł się przełożyć na zmniejszenie dynamiki wzrostu liczby dłużników z zaległościami do 1000-2000 zł. Część osób mogła bowiem przeznaczyć otrzymane od państwa pieniądze na spłatę niewysokich przeterminowanych długów. Aktualnie osób posiadających zaległość do 2 tys. zł jest 29%, podczas gdy rok temu było 32%. Choć nie da się również wykluczyć, że dłużnicy z niskimi kwotami zaległości przeszli do grupy zadłużonych na wyższe kwoty."

W opracowaniu do raportu wskazano, że "Wpływ na obniżenie się Indeksu miało przede wszystkim zmniejszanie się wartości nieuregulowanych zobowiązań kredytowych zarejestrowanych w Biurze Informacji Kredytowej. Liczba osób opóźniających spłatę rat o min. 60 dni spadła o 17 tys. Wartość zaległości kredytowych zmalała o 290 mln zł." 

Mimo wszystko nadal odnotowywany jest wzrost nieuregulowanych na czas zobowiązań pozakredytowych. W ich skład wchodzą np. niezapłacone rachunki za telefon i Internet, telewizję kablową, raty pożyczek, alimenty, czynsze lub kary za jazdę bez biletów. Liczba niesumiennych dłużników w porównaniu do poprzedniej publikacji zwiększyła się o ponad 102,5 tys., a ich zaległości o 1,8 mld zł. W porównaniu do sytuacji sprzed roku w obniżyły się zaległości kredytowe – z 29,2 mld zł do 27,7 mld zł.

Autorzy raportu twierdzą, że może to być efekt sprzedaży przez banki do firm windykacyjnych przeterminowanych kredytów.

"Banki na coraz większą skalę oferują firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym swoje portfele kredytowe. Tylko w I połowie mijającego roku banki sprzedały kredyty o wartości 8 mld zł, z czego konsumpcyjnych na kwotę 6,5 mld zł. Trend jest rosnący, bo dla porównania w całym 2015 r. sprzedały kredyty o wartości nominalnej 13,9 mld zł. Oznacza, to, że z roku na rok coraz więcej osób, mimo że zaciągnie kredyt w banku, jego spłatę zakończy gdzie indziej. Jednocześnie nie wszystkie przeterminowane kredyty, które po sprzedaży przez banki, przestają być pokazywane w Biurze Informacji Kredytowej, przechodzą do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, stąd cześć niesolidnych płatników nie jest uwzględniana w raporcie" – wyjaśniono.

W perspektywie roku kwota zaległości rosła szybciej niż liczba samych niesolidnych dłużników:

"Przeterminowany dług zwiększył się o 8,3 mld zł, czyli o ponad 20%, a liczba osób, która nie może się z nim uporać o 13% (266 126 osób). Pod koniec zeszłego roku raportowaliśmy 40,39 mld zł zaległości, podczas gdy teraz jest ich 48,71 mld zł. Liczba dłużników z poniżej 2 mln (1 977 284) wzrosła do ponad 2,2 mln (2 243 410). Fakt, że dłużników przybywa w mniejszym tempie niż zaległości oznacza, że pogarsza się sytuacja osób, które już wpadły w finansowe tarapaty.”

Średnia zaległość wzrosła. Wynosiła do 21,7 tys. zł z 20,4 tys. zł. 

Ciekawe, że spadł odsetek dłużników, którzy są mężczyznami. W trakcie roku zmniejszył się z 66% do 61%. Natomiast w kategoriach wiekowych liczba dłużników wzrosła wśród osób między 35. a 54. rokiem życia. Łącznie stanowią oni dziś 44%. wszystkich zalegających z ratami i płatnościami. Spadł zaś udział osób powyżej 65. roku życia – z 14% do 12%. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bocian Pożyczki w Krakowie

Popularność firmy Bocian Pożyczki jest aktualnie bardzo duża. Oferta tej firmy jest bardzo szeroka – zawiera propozycje pożyczkowe zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

author
Dominika Byczek
19 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Wielbarku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Wielbarku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
29 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Inspektorat ZUS w Łowiczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Łowiczu: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP z oddziałem na Słowacji

Maks Kraczkowski, wiceprezes PKO Banku Polskiego informował, że instytucja do końca bieżącego roku planuje wejść na kolejny rynek zagraniczny. Tym razem PKO BP zapowiada otworzenie oddziału korporacyjnego na Słowacji.

author
Patryk Byczek
05 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kto płaci alimenty, gdy rodzic jest w więzieniu?

O umorzenie należności alimentacyjnych dłużnik może się starać tylko wyjątkowych, prawnie określonych sytuacjach. Czy pobyt zakładzie karnym należy do takowych?

author
Dorota Grycko
27 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Płaca minimalna 2022 – brutto/netto

Płaca minimalna na rok 2022 wzrośnie do 3010 złotych. Jest to o 210 złotych więcej, niż w poprzednim roku. Oznacza to wzrost o 7,5 procenta. Osoby otrzymujące najniższe wynagrodzenie, będą otrzymywały stawkę godzinową w wysokości 19,70 złotych. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Sprawdź więcej informacji.

author
Patryk Byczek
15 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj