BNP Paribas informuje o niepokojących skutkach suszy

BNP Paribas informuje o niepokojących skutkach suszy

author
Aleksandra Gościnna
04 maja 2020

Świat ogarnęła epidemia, która wyrządziła już wiele szkód. BNP Paribas w najnowszym komunikacje informuje, że dla Polski równie groźna, jak wirus jest także susza. Problem ten dotyczy szczególnie niepewnej sytuacji rolników, jednak skutki niesprzyjającej pogody dotknąć mogą nas wszystkich. Sprawdzamy, jaki wpływ może mieć susza na życie Polaków.

Aktualna sytuacja na świecie jest trudna dla nas wszystkich. Pandemia koronawirusa zmusiła nas do izolacji, przez co wielu przedsiębiorców musiało zawiesić swą działalność. Codziennie usłyszeć można o kolejnej osobie, która straciła pracę, a tym samym środki do życia. Niestety to dopiero początek poważnego kryzysu gospodarczego.

Jednak nie tylko wirus przysparza nam nie lada kłopotów. Równie niepokojąca jest sytuacja pogodowa, która doprowadziła do ogromnej suszy w Polsce. Jest to kolejny duży problem gospodarczy dla naszego kraju. Niestety niewiele wskazuje na to, by obecny stan rzeczy prędko uległ zmianom.

BNP Paribas ostrzega – susza większym problemem niż nam się wydaje

Jak informuje BNP Paribas koronawirus to nie jedyny problem, z którym Polska będzie musiała zmierzyć się w najbliższym czasie. Kolejnym jest zapowiadana susza, która może okazać się dla nas równie groźna, jak atakujący wirus.

Ocieplenie klimatu doprowadziło do tego, że tegoroczna zima w Polsce była szczególnie łagodna. Skutki braku śniegu i niewielkich opadów deszczu odczuwamy już dziś, ale jeszcze mocniej odczujemy latem, gdy przyjdzie nam zmierzyć się z jeszcze większą suszą. W czasie, gdy powinniśmy cieszyć się piękną pogodą, wszyscy modlą się o deszcz.

Poszkodowany przede wszystkim sektor rolnictwa

Panująca susza bardzo niekorzystnie wpłynie na krajowe rolnictwo. Niestety nie jest to jedyny problem, z którym przyjdzie zmagać się rolnikom. Sytuacja zbóż nie jest tak niepokojąca, jak owoców i warzyw. Większość zbóż uprawianych w Polsce należy do gatunków ozimych, które w tych niesprzyjających warunkach radzą sobie jeszcze nie najgorzej, co oczywiście nie oznacza, że ich kondycja nie uległa pogorszeniu. W dużo gorszym stanie są jednak uprawy jare, szczególnie kukurydza.

Kolejnym kłopotem rolników jest brak pracowników sezonowych. Sytuacja ta spowodowana jest oczywiście panującą pandemią, która zmusiła kraje do zamknięcia granic, co zatrzymało przypływ pracowników z zagranicy.

Równie dużym problemem są ograniczenia w logistyce i zmniejszone zapotrzebowanie na płody rolne. Ze względów bezpieczeństwa wielu Polaków ogranicza częstotliwość wychodzenia po zakupy, przez co rzadziej kupują owoce i warzywa, których okres zdatności do spożycia jest przecież bardzo krótki.

Jak problemy w rolnictwie wpłyną na resztę Polaków?

Niepokojąca sytuacja polskich upraw doprowadzi oczywiście do wzrostu cen. Zespół analityków BNP Paribas przewiduje kolejne podwyżki w cenach detalicznych warzyw i owoców. Dynamika tego wzrostu nie ma być jednak aż tak wysoka, jak w roku ubiegłym.

Niestety sytuacja ta nie jest tak prosta w przypadku cen zbóż. Stopniowe prognozy analityków wskazują na to, że tegoroczne zbiory pszenicy w Polsce powinny być podobne do tych z zeszłego roku i wynosić około 11 milionów ton.

Kwestię wzrostu cen komentuje Bartosz Urbaniak, szef Bankowości Agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę:

"

Jeszcze miesiąc temu prognozy wskazywały na ich 5-proc. wzrost. Przy braku opadów w kolejnych tygodniach nie jest wykluczony spadek produkcji, trudno na razie ocenić jak głęboki. W tej sytuacji przeważa oczekiwanie na wzrosty cen skupu. Nie jest to jednak tak oczywiste, jak w przypadku owoców czy warzyw. Dużo będzie zależało od wyników produkcyjnych w innych krajach, należących do istotnych eksporterów pszenicy, tj. Rosji, Francji czy Stanów Zjednoczonych.


Źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/504174/bnp-paribas-w-polskie-rolnictwo-uderza-nie-tylko-koronawirus-susza-nie-mniej-groznarudn

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Coraz mniej dłużników alimentacyjnych
Wpisy
author
Aleksandra Gościnna
29 stycznia 2018

Coraz mniej dłużników alimentacyjnych

Małe i mikro firmy ze wsparciem od Visa Foundation
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
08 kwietnia 2020

Małe i mikro firmy ze wsparciem od Visa Foundation

Bocian Pożyczki w Szczecinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Szczecinie

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec?
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
13 grudnia 2020

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec?

Promocja: „Płać mobilnie i wygrywaj!” z bankiem BGŻ BNP Paribas
Promocje bankowe
author
Aleksandra Gościnna
29 sierpnia 2018

Promocja: „Płać mobilnie i wygrywaj!” z bankiem BGŻ BNP Paribas