Bank Zachodni WBK pierwszym bankiem w Polsce, który wprowadzi przelewy w standardzie SWIFT gpi. Dzięki temu wysyłanie pieniędzy z tego banku za granicę będzie się odbywało w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące przelewów SWIFT gpi w BZ WBK.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 30.07.2018
Udostępnij:

Przelewy SWIFT gpi to standard przesyłania przelewów zagraniczych, który skraca czas transakcji nawet do kilku sekund. Usługa od ponas roku była dostępna już w ponad 160 bankach na świecie, ale BZ WBK jest pierwszym polskim bankiem, który zaoferował swoim Klientom taką usługę. 

BZ WBK podwójnie najszybszy

BZ WBK wraz w wprowadzeniem jako pierwszy w Polsce przelewów w standardzie SWIFT gpi stał się pierwszym na świecie bankiem oferującym tego typu przelewy w walucie złotowej. Póki co Bank Zachodni WBK oferuje transakcje w 16 walutach, ale – jak twierdzą władze banku – w najbliższym czasie walut będzie więcej. 

Kiedy dojdzie przelew? 

Przelew w standardzie SWIFT gpi ma zajmować od kilku sekund do maksymalnie 30 minut. To nadal dużo krócej, niż wynosiły dotychczasowe przelewy międzykontynentalne. Zdarzało się, że pieniądze z Europy do Ameryki potrafiły iść dłużej, niż doleciałby samolot pasażerski. Teraz czas doręczenia przelewu z Polski ma być zbliżony do czasu rzeczywistego jego wysłania.

Co się zmieni?

Nowy standard płacenia umożliwi ciągłe śledzenie drogi pieniędzy – począwszy od wyjścia pieniędzy z konta Klienta banku BZ WBK, a kończąc na koncie odbiorcy przelewu. Dodatkową zmianą będzie także umożliwienie dostępu do informacji o wszystkich pobranych przez banki korespondenckie opłatach i o tym, jaki kurs walutowy zastosowano na danym etapie. Póki co takie informacje były dostępne jedynie na prośbę Klienta, a od 2019 roku mają być widoczne w systemie bankowości elektronicznej. 

Juan de Porras, wiceprezes Banku Zachodniego WBK zarządzający pionem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, tak mówi o sensie wprowadzenia SWIFT gpi:

"Czas to pieniądz i świat biznesu doświadcza tego w coraz większym stopniu, wraz ze wzrostem handlu międzynarodowego i przepływów w ramach zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Niektórzy kontrahenci nie wyślą towaru póki nie otrzymają płatności, a polska firma może potrzebować tego towaru tu i teraz, aby zrealizować duże zamówienia. Różnica kilku dni może oznaczać różnicę kilku milionów w przychodach. Dla nas jest ważne, żeby nasi klienci mogli te przychody księgować na swoich rachunkach jak najszybciej".
 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

ale super w konuc jakas in nowacja w moim banku!!