Przelewy SWIFT gpi w BZ WBK

Przelewy SWIFT gpi w BZ WBK

author
Dominika Sobieraj
30 lipca 2018
Bank Zachodni WBK pierwszym bankiem w Polsce, który wprowadzi przelewy w standardzie SWIFT gpi. Dzięki temu wysyłanie pieniędzy z tego banku za granicę będzie się odbywało w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące przelewów SWIFT gpi w BZ WBK.

Przelewy SWIFT gpi to standard przesyłania przelewów zagraniczych, który skraca czas transakcji nawet do kilku sekund. Usługa od ponas roku była dostępna już w ponad 160 bankach na świecie, ale BZ WBK jest pierwszym polskim bankiem, który zaoferował swoim Klientom taką usługę. 

BZ WBK podwójnie najszybszy

BZ WBK wraz w wprowadzeniem jako pierwszy w Polsce przelewów w standardzie SWIFT gpi stał się pierwszym na świecie bankiem oferującym tego typu przelewy w walucie złotowej. Póki co Bank Zachodni WBK oferuje transakcje w 16 walutach, ale – jak twierdzą władze banku – w najbliższym czasie walut będzie więcej. 

Kiedy dojdzie przelew? 

Przelew w standardzie SWIFT gpi ma zajmować od kilku sekund do maksymalnie 30 minut. To nadal dużo krócej, niż wynosiły dotychczasowe przelewy międzykontynentalne. Zdarzało się, że pieniądze z Europy do Ameryki potrafiły iść dłużej, niż doleciałby samolot pasażerski. Teraz czas doręczenia przelewu z Polski ma być zbliżony do czasu rzeczywistego jego wysłania.

Co się zmieni?

Nowy standard płacenia umożliwi ciągłe śledzenie drogi pieniędzy – począwszy od wyjścia pieniędzy z konta Klienta banku BZ WBK, a kończąc na koncie odbiorcy przelewu. Dodatkową zmianą będzie także umożliwienie dostępu do informacji o wszystkich pobranych przez banki korespondenckie opłatach i o tym, jaki kurs walutowy zastosowano na danym etapie. Póki co takie informacje były dostępne jedynie na prośbę Klienta, a od 2019 roku mają być widoczne w systemie bankowości elektronicznej. 

Juan de Porras, wiceprezes Banku Zachodniego WBK zarządzający pionem Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, tak mówi o sensie wprowadzenia SWIFT gpi:

"Czas to pieniądz i świat biznesu doświadcza tego w coraz większym stopniu, wraz ze wzrostem handlu międzynarodowego i przepływów w ramach zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Niektórzy kontrahenci nie wyślą towaru póki nie otrzymają płatności, a polska firma może potrzebować tego towaru tu i teraz, aby zrealizować duże zamówienia. Różnica kilku dni może oznaczać różnicę kilku milionów w przychodach. Dla nas jest ważne, żeby nasi klienci mogli te przychody księgować na swoich rachunkach jak najszybciej".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

jurek71
jurek71
2018-08-06 06:37:26

ale super w konuc jakas in nowacja w moim banku!!

Podobne artykuły

Alior Bank w Świdnicy
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
02 lipca 2019

Alior Bank w Świdnicy

Inspektorat ZUS w Otwocku
Oddziały
author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Otwocku

E-auta we flocie Poczty Polskiej
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
17 listopada 2019

E-auta we flocie Poczty Polskiej

Kredyt gotówkowy Siewierz
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Siewierz

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
07 lipca 2018

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Porównaj