Rewolucja w przelewach zagranicznych dotarła do Polski - międzykontynentalne przelewy będziemy mogli wysyłać w czasie rzeczywistym. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące przelewów SWIFT gpi. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 30.07.2018
Udostępnij:

Dotychczas przelewy natychmiastowe można było realizować jedynie w kraju i – za odpowiednią dopłatą – w Europie. Przelew na inny kontynent wiązał się z czasem nawet kilkudniowym opóźnieniem, co miało szczególne znaczenie w przypadku firm, które posiadały kontrahentów z np.: Ameryki Północnej lub Azji. 

SWIFT gpi – co to znaczy? 

Standard SWIFT gpi to angielski skrót SWIFT global payments innovation, który w polskim tłumaczeniu może być rozumiany jako globalne innowacje w zakresie płatności. Innowacją jest oczywiście czas, w którym przelewy międzynarodowe w standardzie SWIFT gpi są dostarczane – pieniądze dostarczane są w czasie rzeczywistym (z pominięciem różnic w strefach czasowych).  

Na czym polega SWIFT gpi?

Jest to opcja dostępna dla przelewów zagranicznych, która skraca czas przesyłania pieniędzy do minimum – najkrótszy i zarazem najczęstszy czas realizacji zlecenia to kilka sekund, a czas maksymalny doręczenia pieniędzy wynosi 30 minut. SWIFT gpi oferuje już ponad 160 światowych banków.

Każdy bank definuje warunki realizacji przelewów w standardzie SWIFT gpi – indywidualnie ustalane są:
– godziny realizacji,
– waluty, w których można wykonywać natychmiastowe przelewy,
– banki, z którymi dany bank współpracuje. 

Po połączeniu ustaleń różnych banków powstają korytarze płatności SWIFT gpi, czyli takie ścieżki przepływu środków, w których natychmiastowe dotarcie przelewu jest gwarantowane. Do udostępnienia standardu SWIFT gpi wymagana jest jednak zgoda banku. 

Ile to kosztuje? 

Ceny przelewów w standardzie SWIFT gpi za granicą ustalane są indywidualnie przez każdy bank. Podobnie będzie w Polsce. O oficjalnych kwotach póki co się nie mówi, ale według wstępnych informacji przelewy w tym standardzie mają być nawet 2 razy tańsze, niż dotychczasowe standardowe przelewy zagraniczne. 

Innowacja w Polsce

… a nie na świecie. W innych krajach usługa ta była dostępna już od początku 2017 roku. Według statystyk co czwarty międzynarodowy przelew jest obecnie wykonywany w standardzie SWIFT gpi. W Polsce usługa będzie wprowadzana stopniowo. Obecnie przelewy w standardzie SWIFT gpi można wysłać z:
– Banku Zachodniego WBK.


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

ale super w koncu ulepszyli przelewy za granice