zadluzenia.com
zamknij

Przelewy SWIFT gpi

Rewolucja w przelewach zagranicznych dotarła do Polski - międzykontynentalne przelewy będziemy mogli wysyłać w czasie rzeczywistym. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące przelewów SWIFT gpi. 

Dotychczas przelewy natychmiastowe można było realizować jedynie w kraju i - za odpowiednią dopłatą - w Europie. Przelew na inny kontynent wiązał się z czasem nawet kilkudniowym opóźnieniem, co miało szczególne znaczenie w przypadku firm, które posiadały kontrahentów z np.: Ameryki Północnej lub Azji. SWIFT gpi - co to znaczy? 

Standard SWIFT gpi to angielski skrót SWIFT global payments innovation, który w polskim tłumaczeniu może być rozumiany jako globalne innowacje w zakresie płatności. Innowacją jest oczywiście czas, w którym przelewy międzynarodowe w standardzie SWIFT gpi są dostarczane - pieniądze dostarczane są w czasie rzeczywistym (z pominięciem różnic w strefach czasowych).  

Na czym polega SWIFT gpi?

Jest to opcja dostępna dla przelewów zagranicznych, która skraca czas przesyłania pieniędzy do minimum - najkrótszy i zarazem najczęstszy czas realizacji zlecenia to kilka sekund, a czas maksymalny doręczenia pieniędzy wynosi 30 minut. SWIFT gpi oferuje już ponad 160 światowych banków.

Każdy bank definuje warunki realizacji przelewów w standardzie SWIFT gpi - indywidualnie ustalane są:
- godziny realizacji,
- waluty, w których można wykonywać natychmiastowe przelewy,
- banki, z którymi dany bank współpracuje. 

Po połączeniu ustaleń różnych banków powstają korytarze płatności SWIFT gpi, czyli takie ścieżki przepływu środków, w których natychmiastowe dotarcie przelewu jest gwarantowane. Do udostępnienia standardu SWIFT gpi wymagana jest jednak zgoda banku. Ile to kosztuje? 

Ceny przelewów w standardzie SWIFT gpi za granicą ustalane są indywidualnie przez każdy bank. Podobnie będzie w Polsce. O oficjalnych kwotach póki co się nie mówi, ale według wstępnych informacji przelewy w tym standardzie mają być nawet 2 razy tańsze, niż dotychczasowe standardowe przelewy zagraniczne. 

Innowacja w Polsce

... a nie na świecie. W innych krajach usługa ta była dostępna już od początku 2017 roku. Według statystyk co czwarty międzynarodowy przelew jest obecnie wykonywany w standardzie SWIFT gpi. W Polsce usługa będzie wprowadzana stopniowo. Obecnie przelewy w standardzie SWIFT gpi można wysłać z:
- Banku Zachodniego WBK.


 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 1 oceny
~Matylda

ale super w koncu ulepszyli przelewy za granice   Odpowiedź