Już w przyszłym roku w sądach polskich ruszy nowy program pilotażowy - sądowe przesyłki będą dostarczane drogą elektroniczną. Do końca 2018 roku monopol na dostarczanie przesyłek sądowych ma Poczta Polska. Czy to się zmieni?

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 06.09.2018
Udostępnij:

Informację o planowanym programie pilotażu podano podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Tegoroczne rozmowy koncentrują się w dużej mierze wokół cyfryzacji kraju. Wprowadzenie elektronicznego przekazywania przesyłek sądowych mogłoby być jednym z elementów budowania tzw. E-Państwa. 

Kto, jak i gdzie ?

Póki co szczegóły nie są znane. Według wstępnych informacji program pilotażowy zostanie przeprowadzony tylko w dwu sądach, w dodatku nie wiadomo, w których. Kto program poprowadzi – tego również nie wiadomo. Póki co nie ma nawet odpowiednich przepisów, które umożliwiłyby pełną cyfryzację w tym zakresie. 

Umowa Ministerstwa Sprawiedliwości z Pocztą Polską na dostarczanie papierowych doręczeń wygasa z końcem 2018 roku. Zaczyna się zatem okres poszukiwania nowego operatora, który przez kolejne lata zajmie się pocztową obsługą sądów. Czy Poczta Polska ma szansę kolejny raz wygrać przetarg? 

Szanse są duże, ponieważ przedstawiciele Poczty Polskiej zapewniają, że są gotowi pójść krok w przód i obsługiwać doręczanie pism sądowych w formie takiej, jakiej oczekuje Ministerstwo Sprawiedliwości, czyli elektronicznej. Pierwsze efekty modernizacji usług pocztowych mają być widoczne już na początku przyszłego roku. Poczta Polska chce nie tylko utrzymać monopol na dostawę pism sądowych, ale i stać się oficjalnym dostawcą pism urzędowych. 

Jeżeli Poczta wygra konkurs, może zostać Narodowym Operatorem Cyfrowym. Ogniwo to będzie niezbędne do obsługi komunikacji elektronicznej między obywatelem a administracją. A wszystko to w myśl ogólnej modernizacji kraju polegającej na wprowadzeniu możliwości elektronicznej komunikacji pomiędzy obywatelem a administracją.  

Cyfryzacja usług administracyjnych nie nastąpi jednak nagle. Polska, by dorównać w tej kwestii innym europejskim krajom, musi proces przeprowadzić w zasadzie od podstaw. 

Komentarze