PZU przejmie Bank Pekao ?

PZU przejmie Bank Pekao ?

author
Aneta Jankowska
19 października 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Spekulacje dotyczące negocjacji w sprawie sprzedaży akcji Pekao pomiędzy bankiem UniCredit a PZU potwierdziły się w komunikacie ubezpieczyciela. Włoski bank jest w tak złej sytuacji finansowej, że chce pozbyć się części aktywów. 

Rozmowy rozpoczęły się w środę 28 września. Prowadzi je konsorcjum, w którego skład wchodzą PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju. Wcześniejsze informacje opierały się głównie na nieoficjalnych doniesieniach z zagranicznych gazet. Zainteresowanie medialne o negocjacjach spowodowało, że ubezpieczyciel ujawnił poufną informację: 
 

"W ocenie PZU pojawiające się doniesienia medialne uzasadniają obowiązek niezwłocznego ujawnienia przedmiotowej Informacji Poufnej wynikający z art. 17 ust. 7 MAR, tj. sytuacji, kiedy poufność opóźnionej informacji poufnej nie jest już dłużej gwarantowana, a doniesienia medialne dotyczą wyraźnie informacji poufnej oraz w sposób dostatecznie wyraźny wskazują, że jej poufność nie jest dłużej zapewniona".

Jednocześnie zaznaczając w komunikacie, że: 

"Zarząd PZU zwraca jednocześnie uwagę, iż rozpoczęcie opisanych wyżej negocjacji z UniCredit nie oznacza, iż transakcja nabycia akcji Banku Pekao zostanie zrealizowana. Ponadto organy PZU nie podjęły jeszcze na tym etapie wiążących decyzji w zakresie realizacji potencjalnej transakcji".

Sprawa w interesie PZU i UniCredit
 

Obu stronom zależy na dobiciu targu. Włosi stoją pod ścianą, a Bank Pekao jest najłatwiejszy do spieniężenia. Nowy prezes – Jean Pierre Mustiere – chce ogłosić świeżą strategię w listopadzie, a już na początku grudnia prawdopodobnie wyjdzie na rynek z emisją nowych akcji, w celu dokapitalizowania banku. Polska strona ma natomiast plan repolonizacji branży bankowej, dlatego nawet jeśli będzie trzeba zapłacić około 14 mld złotych, to PZU wspomoże bez problemu Polski Fundusz Rozwoju. 

Za ile ?

Kurs rynkowy Banku Pekao będzie punktem odniesienia w rozmowach, do którego zostanie dorzucona premia za przejęcie kontroli nad bankiem. Obecnie kurs banku jest najniższy od pięciu lat, co cieszy PZU i PFR. Przy cenie 120 zł za akcję 40% akcji będących w rękach UniCredit ma wartość 12,6 mld zł. Dla Włochów marzeniem byłaby kwota 140-145 zł za akcję, co wartościowałoby cenę pakietu na minimum 14,5 mld zł. Średnia pięcioletnia kursu akcji Banku Pekao to 150-160 zł (gdzie trzy lata temu cena akcji dochodziła do 200 zł), jednak taka cena jest nieosiągalna ze względu na to, że rentowność banku jest dziś niższa z racji spadek stóp procentowych, podatek bankowy i jednorazowe koszty poniesione na system gwarancji depozytów (upadłości SKOK-ów) oraz na fundusz wspierania kredytobiorców mających kłopoty. Pozycja negocjacyjna polskiej strony jest silniejsza, więc można podejrzewać, że Włosi zgodzą się na cenę w okolicach do 128 zł za akcję. Cały pakiet wynosiłby około 13,3 mld złotych. Byłby to duży sukces polskiej strony.
 

Państwowy ubezpieczyciel kupił już Alior Bank (za 1,6 mld złotych), dołożył kolejne 600 mln złotych na dofinansowanie zakupu Banku BPH, ale dziś  ⅓ własności Alior Banku, którą posiada PZU jest warta połowę ceny zakupu. Na tym tle, zakup Banku Pekao wydaje się lepszym pomysłem. 

Co to oznacza dla klientów ? 

Przejście w ręce państwowego kapitału nie powinno zmienić sytuacji klientów Pekao. Dwa największe na rynku banki, kontrolujące około z 35% branży bankowej, będą należały do państwa, więc klienci innych placówek na tym nie skorzystają. Na 700 mld zł depozytów wszystkich Polaków we wszystkich bankach oraz 350-400 mld zł depozytów firmowych jakieś 320 mld zł przypada dziś na PKO BP i Pekao, a kolejne 40 mld zł na Alior (zatem w państwowych bankach znajdzie się więcej, niż co trzecia złotówka depozytów). Fakt ten nie podniesie ani konkurencji na rynku, ani nie wspomoże spadku cen usług bankowych. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Trzebinia

Rozważasz wzięcie szybkiej pożyczki, ale posiadasz negatywną historię kredytową i obawiasz się odmowy w banku? Możesz skorzystać z ofert firm pożyczkowych, które udzielają pożyczek bez BIK. Przygotowaliśmy zestawienie ofert dostępnych w Trzebini.

author
Aleksandra Gościnna
02 czerwca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zasiłek chorobowy 2023 – najważniejsze informacje


Zdarza się, iż problemy zdrowotne, z jakimi się zmagamy, stają się na tyle uciążliwe, że niemożliwe jest wykonywanie przez nas pracy zarobkowej. Polskie przepisy przewidują pomoc w takich przypadkach – chory mają możliwość ubiegania się o zasiłek chorobowy. Jak go otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Sprawdzamy w dzisiejszym artykule.

author
Halszka Gronek
26 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Inspektorat ZUS w Czarnkowie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Czarnkowie: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Spotkanie z Anną Kamińską w oddziale banku BNP Paribas

Bank BNP Paribas już po raz kolejny organizuje spotkanie literackie. Tym razem głównym gościem będzie Anna Kamińska promująca swoją najnowszą książkę Halina. Dziś już nie ma takich kobiet, która jest biografią Haliny Krüger-Syrokomskiej. Spotkanie odbędzie się w Warszawie już 21 października.

author
Dominika Byczek
15 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Pekao w Skawina

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Skawinie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
04 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Oświęcimiu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Oświęcimiu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
17 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj