Samochody elektryczne bez akcyzy ?
Kilka dni temu miały miejsce I Targi Elektromobilności zorganizowane przez spółkę ElectroMobility Poland, gdzie zaprezentowano polskie pojazdy elektryczne. Wśród modeli był np. Melex, czyli elektryczny pojazd turystyczny, dwuosobowy pojazd L7e Triggo, Komel – e-Buggy, a także PIMOT – syrenka elektryczna. Wydarzenie miało zintegrować środowisko związane z elektromobilnością, a przede wszystkim producentów pojazdów i podzespołów, instytutów badawczych i biur projektowych, które działają w branży motoryzacyjnej.
Michał Kurtyka zapowiedział wówczas, że “samochody elektryczne będą zwolnione z akcyzy, a ułatwień ma doczekać się też carsharing oparty o samochody elektryczne”.
Wcześniej wiceminister tłumaczył, iż w wyniku konsultacji publicznych Ministerstwo Energii wprowadziło szereg zmian w projekcie ustawy o elektromobilności. Jakich? Punkt ładowania będzie musiał zawierać miejsce postojowe, a zamiast zeroemisyjnych stref ruchu będą niskoemisyjne. Projekt wciąż zakłada zwolnienie samochodu elektrycznego z akcyzy. Co więcej, samochody na prąd będą mogły korzystać z buspasów i z wyższych odpisów amortyzacyjnych w przypadku firm, a parkowanie w strefach płatnego parkowania będzie darmowe.
Konkurs EMP
Tego typu targi to istotny element przygotowań do uruchomienia przez ElectroMobility Poland konkursu na budowę prototypów samochodów elektrycznych:
– Spółka zaprezentowała podmiotom, zainteresowanym udziałem w konkursie jego główne założenia, a teraz – przez najbliższe dwa tygodnie – czeka na ich uwagi. Chcemy mieć pewność, że założenia konkursu odpowiadają oczekiwaniom rynku. Stąd decyzja, aby jego ogłoszenie poprzedzić okresem konsultacji. Dzięki targom firmy będą mogły zawiązać konsorcja i wspólnie wystartować w planowanym konkursie – wyjaśnia szef Projektu EMP Piotr Zaremba.
Do kogo skierowany jest konkurs na budowę prototypów? Do wszystkich profesjonalistów, którzy posiadają doświadczenie np. przy konstruowaniu lub prototypowaniu pojazdów, produkcji pojazdów, projektowaniu czy produkcji komponentów. Najlepszy prototyp ma trafić do uruchomienia produkcji seryjnej, którą wesprze Skarb Państwa.
ElectroMobility Poland ma połączyć proces budowy prototypów z procesem przygotowania produkcji. Następny krok to przejście od realizacji prototypów do małoseryjnej produkcji, a później wsparcie w rozwoju elementów przyszłego pojazdu, określenie optymalnej metody uruchomienia produkcji oraz stworzenie popytu na polski samochód elektryczny.
Dodaj komentarz