Prezes NBP Adam Glapiński potwierdził, że do końca obecnego roku stopy procentowe prawdopodobnie zostaną bez zmian. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które posiadają np. kredyty hipoteczne. Do połowy przyszłego roku stopy zostaną albo podniesione, albo w dalszym ciągu pozostaną takie same. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 01.02.2018
Udostępnij:

Glapiński wielokrotnie podkreślał, że aktualne dane wskazują na to, że do końca roku stopy mogą się nie zmienić. Nie oznacza to jednak, że w przypadku ważnego wydarzenia w gospodarce nie ulegną one zmianie. Wtedy, jak mówił prezes NBP, reakcja będzie natychmiastowa.

Stopy procentowe w 2019 roku

Według Glapińskiego, poziom stóp procentowych w przyszłym roku nie jest jeszcze niczym pewnym. Prezes nie będzie zdziwiony, jeżeli do połowy roku 2019 stopy pozostaną takie same, ale jednocześnie nie będzie zaskoczony, jeżeli konieczne będzie ich podwyższenie. Prawie na pewno stopy procentowe nie zostaną obniżone. Szef NBP poinformował, że on sam nie chciałby, aby zaistaniała konieczność podnoszenia stóp procentowych. Jeśli tak się stanie, to wyniknąć to może jedynie z czynników wewnętrznych.

PKB

W kwestii wzrostu PKB w Polsce, prezes NBP nie ma żadnych zmartwień. W poprzednim roku PKB zaznaczyło się na poziomie prawie pięciu procent, natomiast w roku obecnym tempo wzrostu powinno być trochę niższe, ale nadal bardzo dobre. „Będzie bliskie naturalnemu tempu wzrostu, co uchroni nas przed powstaniem nierównowag.” – dodaje Glapiński.


 

Komentarze