Tankujemy coraz lepsze paliwo – raport UOKiK

Tankujemy coraz lepsze paliwo – raport UOKiK

author
Aneta Jankowska
23 kwietnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji (UOKiK) sprawdził jakość paliw w Polsce. Okazuje się, że kupujemy coraz lepsze paliwo, a ilość benzyny gorszej jakości stale spada.

Źródło: Raport UOKiK

Prawie 1000 losowo przebadanych stacji

Inspekcja Handlowa przeanalizowała wszystkie dostępne rodzaje paliwa, czyli:

  • olej napędowy
  • benzynę
  • gaz LPG
  • biopaliwa

W ostatniej edycji badania Urząd miał wątpliwości do ponad 2,30% próbek paliwa. W porównaniu do pierwszej kontroli, którą przeprowadzono w 2003 roku, odnotowano znaczący spadek trefnej jakości paliwa. Wtedy blisko co trzecia próbka nie spełniała wymogów jakościowych. Co ciekawe, od trzech lat, wskaźnik gorszej jakości paliwa stale utrzymuje się poniżej 3%.

W przypadku gazu LPG zauważono więcej nieprawidłowości w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Aktualnie odsetek wyniósł 2,14%, a dwa lata temu sięgał jeszcze 1,42%. Z problematyczną benzyną Inspekcja spotkała się w 1,5% przypadków. Najgorzej wypadł olej napędowy – 3,44%.
 
Regiony z najgorszym i najlepszym jakościowo paliwem

Województwa śląskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie mają najmniej powodów do dumy. To właśnie tam najgorzej wypadły kontrole paliwa. Odsetek trefnego produktu wynosił odpowiednio: 5,68%, 5,56% oraz 5%.

Z drugiej strony, najbardziej prawidłowym paliwem dysponują województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i opolskie.

Kontrola Urzędu nie dotyczyła jedynie wybranych losowo stacji. Inspekcja Handlowa objęła badaniem również te miejsca, które zostały wcześniej zgłoszone przez kierowców lub wypadły niekorzystnie w poprzednich edycjach raportu. Wyniki pokazały, że z pobranych 718 próbek oleju napędowego i benzyny na tych 624 stacjach inspektorzy zakwestionowali 3,76% To niższy wynik niż rok wcześniej – wówczas było to ponad 5,6%.

Co było nie tak z paliwem?

Najczęściej wskazywane nieprawidłowości zależały od rodzaju paliwa:

  • w przypadku oleju napędowego była to tak zwana stabilność oksydacyjna – problemy z nią mogą powodować np. zatykanie filtrów paliwa czy zbyt niską temperaturę zapłonu
  • w przypadku benzyny była to np. zbyt duża zawartość węglowodorów aromatycznych – to wpływa na emisję szkodliwych produktów do atmosfery, a także na powstawanie nielubianego przez wszystkich smogu
  • w przypadku gazu LPG zastrzeżenia dotyczyły złych wyników badania działania korodującego na miedź, a także przekroczenia dopuszczalnego poziomu całkowitej zawartości siarki – to może przyczynić się do korozji niektórych elementów silnika

Co grozi za sprzedawanie złej jakości paliwa ?

Za sprzedaż trefnego paliwa grożą kary. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za obrót paliwem złej jakości przewidziano grzywnę w wysokości do 1 mln zł lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W ubiegłym roku Inspekcja wydała 7 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw, które nie spełniały norm oraz przekazała do Urzędu Regulacji Energetyki informacje dotyczące 69 stacji paliw i hurtowni, gdzie inspektorzy stwierdzili jakiekolwiek naruszenie warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi oraz przepisów prawa energetycznego. Prezes URE może nałożyć karę na tych przedsiębiorców, którzy naruszają warunki koncesji, sprzedając paliwa niewłaściwej jakości.

Do dziś, Inspekcja Handlowa skierowała 43 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratur. W efekcie w 28 przypadkach wszczęto postępowanie, do sądów skierowano 4 akty oskarżenia, a 19 spraw prokuratury umorzyły.

Masz problem na stacji – reaguj!

Każdy zainteresowany, listę stacji i hurtowni paliw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znajdzie na stronie internetowej urzędu. 

Natomiast Ci, którzy zauważyli nieprawidłowości, mogą złożyć reklamację u właściciela stacji, zawiadomić UOKiK oraz Inspekcję Handlową. Wtedy kolejni użytkownicy samochodów unikną podobnych problemów.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Milanówku

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Milanówku – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
01 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Loteria promocyjna: „Loteria Mastercard® Bezcenne® Chwile 2021”

Mastercard przygotował loterię konkursową, w której posiadacze karty płatniczej Mastercard mogą wygrać bardzo ciekawe nagrody. Główną nagrodą w loterii jest czteroosobowy kamper, o wartości 367 000 złotych. Losowania nagród odbywają się co tydzień, zaś losowanie nagrody głównej będzie miało miejsc e6 sierpnia 2021 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
25 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje operacja nosa?

Kształt nosa w dużym stopniu wpływa na to, jaki charakter ma nasza twarz. Operacja plastyczna jest jedną z najtrudniejszych do wykonania operacji plastycznych i dlatego należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem lekarza. Podczas podejmowania decyzji cena powinna grać najmniejszą rolę. Sprawdzamy, ile kosztuje operacja nosa.

author
Sandra Tessmer
14 maja 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Alior Bank w Olsztynie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Olsztynie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Odwrócony kredyt hipoteczny to sposób dla tych, którzy chcieliby sprzedaż mieszkanie, ale jednocześnie mieszkać w nim do śmierci. W Polsce trudno jednak z takiego produktu skorzystać. Sprawdź wszystkie informacje na ten temat.

author
Dominika Byczek
13 września 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Bank Polska w Radomiu

Santander Bank Polska jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Pięć oddziałów banku mieści się w Radomiu. Sprawdzamy adresy, godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziałów.

author
Dominika Byczek
25 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj