zadluzenia.com
zamknij

Transakcje kartą najbardziej zagrożone oszustwem

Zakupy online są dziś bardzo popularne, a jak pokazują badania, ryzykiem fraudu płatniczego najbardziej obciążone są płatności kartą. Raport „Bezpieczny handel w Internecie” sprawdził doświadczenia polskich e-sklepów z oszustami w sieci.

 

 

Im większa popularność e-zakupów, tym więcej przestępstw internetowych. Płatności kartą w sieci stanowią 10% ogółu i to one są najbardziej zagrożone ryzykiem.

 

Problem będzie narastał

 

Marcin Bizoń, associate partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć w EY Polska, wyjaśnia, że z przeprowadzonego wspólnie z firmą Nethone pierwszego w Polsce badania oszustw płatniczych w polskim e-commerce wynika, że to zjawisko nie jest jeszcze mocno rozpowszechnione nad Wisłą.

 

 – 18% respondentów naszego badania w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zetknęło się z problemem fraudu płatniczego. Nie jest to dużo w porównaniu do świata, ale sądzimy, że tendencja będzie wzrostowa. Będzie to problem, z którym firmy będą musiały się mierzyć coraz częściej - dodaje.

 

Badanie sprawdziło dokładnie w jaki sposób firmy radzą sobie z problemem fraudu płatniczego w odniesieniu do kart płatniczych.

 

 – Udział kart płatniczych nie jest największy wśród naszych respondentów, znacznie popularniejsze w Polsce są szybkie przelewy i płatność za pobraniem, niemniej udział kart rośnie, w związku z tym sądzimy, że zagrożenie będzie coraz większe - tłumaczy Marcin Bizoń.

 

Polacy lubią zakupy w Internecie

 

Za granicą płatności kartą w sieci są zdecydowanie bardziej popularne, dlatego z czasem, z większym rozrostem polskich e-sklepów w innych krajach czy z coraz modniejszym korzystaniem przez polskich internautów z serwisów zagranicznych, problem będzie narastał.

 

Aktualnie, jak pokazują dane NBP, Polacy coraz chętniej kupują w sieci za pomocą karty. W czwartym kwartale ubiegłego roku odnotowano znaczące wzrosty w liczbie i wartości transakcji dokonanych w Internecie. 

 

Klienci przeprowadzili 16,4 mln transakcji kartowych w sieci, a to o ponad 3 mln więcej niż w poprzednim kwartale. Jest to wzrost o 24%. Natomiast łączna wartość transakcji wynosiła wtedy 2,5 mld zł, czyli wzrosła o więcej niż 15%. Średnia wartość transakcji lekko spadła i sięgnęła 150 zł.

 


Szybkie przelewy dominują

 

Z przeprowadzonego badania wynika, że tylko 10% wartości transakcji opłacanych jest kartami. Najczęściej wybierane są szybkie przelewy - 43% oraz płatności za pobraniem - 34% wskazań. 

 

Świadomość problemu jest bardzo istotna. Raport pokazał, że większą wiedzę na temat fraudów w sieci mają te firmy, które z oszustwami miały już styczność.

 

Niestety, okazuje się, że 71% przedsiębiorców działających w sieci nie stosuje żadnego zabezpieczenia, a pozostałe zatrudniają menadżerów do spraw ryzyka - 16%, wdrażają również systemy oparte na zestawie reguł, określających, jakie transakcje mogą być zagrożeniem i próbą oszustwa - 6%.  3% firm stosuje nowoczesne systemy oparte na sztucznej inteligencji. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY