Transakcje kartą najbardziej zagrożone oszustwem

Transakcje kartą najbardziej zagrożone oszustwem

author
Aneta Jankowska
02 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Zakupy online są dziś bardzo popularne, a jak pokazują badania, ryzykiem fraudu płatniczego najbardziej obciążone są płatności kartą. Raport „Bezpieczny handel w Internecie” sprawdził doświadczenia polskich e-sklepów z oszustami w sieci.

Im większa popularność e-zakupów, tym więcej przestępstw internetowych. Płatności kartą w sieci stanowią 10% ogółu i to one są najbardziej zagrożone ryzykiem.

Problem będzie narastał

Marcin Bizoń, associate partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć w EY Polska, wyjaśnia, że z przeprowadzonego wspólnie z firmą Nethone pierwszego w Polsce badania oszustw płatniczych w polskim e-commerce wynika, że to zjawisko nie jest jeszcze mocno rozpowszechnione nad Wisłą.

 – 18% respondentów naszego badania w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zetknęło się z problemem fraudu płatniczego. Nie jest to dużo w porównaniu do świata, ale sądzimy, że tendencja będzie wzrostowa. Będzie to problem, z którym firmy będą musiały się mierzyć coraz częściej – dodaje.

Badanie sprawdziło dokładnie w jaki sposób firmy radzą sobie z problemem fraudu płatniczego w odniesieniu do kart płatniczych.

 – Udział kart płatniczych nie jest największy wśród naszych respondentów, znacznie popularniejsze w Polsce są szybkie przelewy i płatność za pobraniem, niemniej udział kart rośnie, w związku z tym sądzimy, że zagrożenie będzie coraz większe – tłumaczy Marcin Bizoń.

Polacy lubią zakupy w Internecie

Za granicą płatności kartą w sieci są zdecydowanie bardziej popularne, dlatego z czasem, z większym rozrostem polskich e-sklepów w innych krajach czy z coraz modniejszym korzystaniem przez polskich internautów z serwisów zagranicznych, problem będzie narastał.

Aktualnie, jak pokazują dane NBP, Polacy coraz chętniej kupują w sieci za pomocą karty. W czwartym kwartale ubiegłego roku odnotowano znaczące wzrosty w liczbie i wartości transakcji dokonanych w Internecie. 

Klienci przeprowadzili 16,4 mln transakcji kartowych w sieci, a to o ponad 3 mln więcej niż w poprzednim kwartale. Jest to wzrost o 24%. Natomiast łączna wartość transakcji wynosiła wtedy 2,5 mld zł, czyli wzrosła o więcej niż 15%. Średnia wartość transakcji lekko spadła i sięgnęła 150 zł.

Szybkie przelewy dominują

Z przeprowadzonego badania wynika, że tylko 10% wartości transakcji opłacanych jest kartami. Najczęściej wybierane są szybkie przelewy – 43% oraz płatności za pobraniem – 34% wskazań. 

Świadomość problemu jest bardzo istotna. Raport pokazał, że większą wiedzę na temat fraudów w sieci mają te firmy, które z oszustwami miały już styczność.

Niestety, okazuje się, że 71% przedsiębiorców działających w sieci nie stosuje żadnego zabezpieczenia, a pozostałe zatrudniają menadżerów do spraw ryzyka – 16%, wdrażają również systemy oparte na zestawie reguł, określających, jakie transakcje mogą być zagrożeniem i próbą oszustwa – 6%.  3% firm stosuje nowoczesne systemy oparte na sztucznej inteligencji. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczka na 6 w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski wychodzi do Klientów z nową specjalną ofertą pożyczkową. W Pożyczce na 6 wszystkie najważniejsze koszty zredukowane są do liczby 6% – tyle wynosi zarówno oprocentowanie, jak i prowizja. Sprawdź szczegóły pożyczki.

author
Dominika Byczek
16 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Santander Consumer Bank Płońsk

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Płońsku – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
14 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Leasing a kredyt na samochód

Leasing i kredyt na samochód są dwoma popularnymi rozwiązaniami sfinansowania zakupu pojazdu. Dotyczą one firm, ale również osób fizycznych. Wiążą się z nimi także odpowiednie do spełnienia warunki. Który sposób finansowania jest najlepszy? Sprawdźmy czym różnią się leasing od kredytu samochodowego. Porównajmy wady i zalety obu rozwiązań.

author
Julia Wierciło
31 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Komornik Sądowy Agnieszka Powichrowska

Obecnie w kraju funkcjonuje ponad 1300 komorników sądowych. Jednym z nich jest Agnieszka Powichrowska – komornik przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie.

author
Dominika Byczek
13 października 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zysk BGŻ BNP Paribas w 2017

Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku skonsolidowany zysk netto banku BGŻ BNP Paribas wyniósł 279 710 000 złotych. Względem 2016 roku oznacza to wzrost o 202 850 000 złotych. W rankingu banków BGŻ BNP Paribas zajmuje szóste miejsce.

author
Patryk Byczek
16 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki bez BIK Cieszyn

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Zapoznaj się z naszym rankingiem, w którym zebraliśmy oferty pożyczek bez BIK dostępne w Cieszynie.

author
Aleksandra Gościnna
24 czerwca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj