Transakcje kartą najbardziej zagrożone oszustwem

Transakcje kartą najbardziej zagrożone oszustwem

author
Aneta Jankowska
02 czerwca 2018
Zakupy online są dziś bardzo popularne, a jak pokazują badania, ryzykiem fraudu płatniczego najbardziej obciążone są płatności kartą. Raport „Bezpieczny handel w Internecie” sprawdził doświadczenia polskich e-sklepów z oszustami w sieci.

Im większa popularność e-zakupów, tym więcej przestępstw internetowych. Płatności kartą w sieci stanowią 10% ogółu i to one są najbardziej zagrożone ryzykiem.

Problem będzie narastał

Marcin Bizoń, associate partner w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć w EY Polska, wyjaśnia, że z przeprowadzonego wspólnie z firmą Nethone pierwszego w Polsce badania oszustw płatniczych w polskim e-commerce wynika, że to zjawisko nie jest jeszcze mocno rozpowszechnione nad Wisłą.

 – 18% respondentów naszego badania w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zetknęło się z problemem fraudu płatniczego. Nie jest to dużo w porównaniu do świata, ale sądzimy, że tendencja będzie wzrostowa. Będzie to problem, z którym firmy będą musiały się mierzyć coraz częściej – dodaje.

Badanie sprawdziło dokładnie w jaki sposób firmy radzą sobie z problemem fraudu płatniczego w odniesieniu do kart płatniczych.

 – Udział kart płatniczych nie jest największy wśród naszych respondentów, znacznie popularniejsze w Polsce są szybkie przelewy i płatność za pobraniem, niemniej udział kart rośnie, w związku z tym sądzimy, że zagrożenie będzie coraz większe – tłumaczy Marcin Bizoń.

Polacy lubią zakupy w Internecie

Za granicą płatności kartą w sieci są zdecydowanie bardziej popularne, dlatego z czasem, z większym rozrostem polskich e-sklepów w innych krajach czy z coraz modniejszym korzystaniem przez polskich internautów z serwisów zagranicznych, problem będzie narastał.

Aktualnie, jak pokazują dane NBP, Polacy coraz chętniej kupują w sieci za pomocą karty. W czwartym kwartale ubiegłego roku odnotowano znaczące wzrosty w liczbie i wartości transakcji dokonanych w Internecie. 

Klienci przeprowadzili 16,4 mln transakcji kartowych w sieci, a to o ponad 3 mln więcej niż w poprzednim kwartale. Jest to wzrost o 24%. Natomiast łączna wartość transakcji wynosiła wtedy 2,5 mld zł, czyli wzrosła o więcej niż 15%. Średnia wartość transakcji lekko spadła i sięgnęła 150 zł.

Szybkie przelewy dominują

Z przeprowadzonego badania wynika, że tylko 10% wartości transakcji opłacanych jest kartami. Najczęściej wybierane są szybkie przelewy – 43% oraz płatności za pobraniem – 34% wskazań. 

Świadomość problemu jest bardzo istotna. Raport pokazał, że większą wiedzę na temat fraudów w sieci mają te firmy, które z oszustwami miały już styczność.

Niestety, okazuje się, że 71% przedsiębiorców działających w sieci nie stosuje żadnego zabezpieczenia, a pozostałe zatrudniają menadżerów do spraw ryzyka – 16%, wdrażają również systemy oparte na zestawie reguł, określających, jakie transakcje mogą być zagrożeniem i próbą oszustwa – 6%.  3% firm stosuje nowoczesne systemy oparte na sztucznej inteligencji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Jaworzno
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
31 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Jaworzno

Polacy nadal niechętnie odkładają na emerytury
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
26 listopada 2018

Polacy nadal niechętnie odkładają na emerytury

T-Mobile Usługi Bankowe w Iławie
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Iławie

UOKiK nałożył kary na trzy firmy pożyczkowe
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 grudnia 2019

UOKiK nałożył kary na trzy firmy pożyczkowe

Zmiany w leasingu od 2019
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 grudnia 2018

Zmiany w leasingu od 2019

Porównaj