zadluzenia.com
zamknij

Ukraińcy chcą zarabiać w Polsce 3000 zł

Oczekiwania Ukraińców rosną. Według najnowszych wyników badań Upper Job, co drugi z naszych sąsiadów chciałaby zarabiać w Polsce co najmniej 3 000 zł. 

 

 

Ukraińcy wybierają Polskę

 

Na polskim rynku pracy brakuje osób przede wszystkim w budownictwie, hotelarstwie i handlu. Stanowiska w tych dziedzinach często obejmują nasi wschodni sąsiedzi, których oczekiwania stale rosną. 56% Ukraińców chce zarabiać co najmniej 3 000 zł netto, 20% już więcej niż 5 000 zł netto.

 

Upper Job to agencja, która zajmuje się pozyskiwaniem pracowników ze Wschodu dla polskich firm. Zrealizowała ona badanie przy próbie 754 osób i zapytała o oczekiwania Ukraińców. 

 

Chociaż przepisy wizowe UE dla Ukraińców zostały zliberalizowane, to 80%  pracowników z tego kraju, którzy przyjeżdżają do Polski, wybiera pracę u nas. Dla części Polska jest przystankiem do innego kraju, głównie Niemiec - tak zadeklarowało 15% ankietowanych. To ważna informacja, bo Narodowy Bank Polski jako jeden z czynników ryzyka dla rodzimego rynku pracy wpisał właśnie możliwy ubytek naszych sąsiadów w pracy w Polsce.

 

Iwona Załuska, prezes Upper Job wyjaśnia, że to bardzo dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, którzy wciąż mają kłopoty ze znalezieniem pracowników. 

 

- Mimo złagodzenia przepisów wizowych w UE dla obywateli Ukrainy chętniej przyjeżdżają oni do pracy do naszego kraju. Ukraińcy wybierają Polskę między innymi z powodu rosnących płac i braku bariery językowej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że z Polski mają bliżej do domu i do rodzin, które zostają na Ukrainie – mówi.

 

Oczekiwania rosną

 

Nasi sąsiedzi liczą na wysokie wynagrodzenia. Więcej niż połowa ankietowanych - 56%, oczekuje wypłaty od 3 000 do 5 000 zł.  Prawie 1/5 chciałaby wyższego wynagrodzenia, przekraczającego 5 000 zł netto. 23% badanych zaakceptowałoby wynagrodzenie niższe niż 3 000 zł.

 

Ukraińcy raczej nie szukają pracy w jednej i konkretnej branży. Wśród wymienianych pojawiły się takie dziedziny jak:

 

  • przemysł - 27%
  • budownictwo - 26% 
  • hotelarstwo - 19%
  • gastronomia - 15%
  • handel - 14%
  • rolnictwo - 14%

 

Jak badani oceniają rynek pracy nad Wisłą ?


Ankietowani pracownicy twierdzą, że aktualnie sytuacja na rynku pracy w Polsce jest lepsza niż w ubiegłym roku - 59% respondentów. Natomiast 28% uważa, że sytuacja nie poprawiła się.

 

Badani w większości komentują, że znalezienie dobrej pracy w Polsce to wyzwanie - 66% odpowiedzi. Z kolei 28% ankietowanych uważa zupełnie odwrotnie. Takie odpowiedzi mogą być sygnałem, że praca w Polsce nie do końca pokrywa się z oczekiwaniami naszych wschodnich sąsiadów.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY