UOKiK ukarał firmy pożyczkowe

UOKiK ukarał firmy pożyczkowe

author
Patryk Byczek
05 marca 2018
Głoszenie nieprawdy na poziomie reklam, której dopuściły się firmy pożyczkowe przyniosły ogromne konsekwencje. Prezes UOKiK nałożył 1 650 000 złotych kary na dwie firmy pożyczkowe, których reklamy wprowadzały Klientów w błąd, stosując tak zwane „nieuczciwe praktyki rynkowe”.

Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mówił, że każdy potencjalny Klient powinien być poinformowany o przedstawianej ofercie w sposób uczciwy i rzetelny. Celowo głoszone w reklamach błędy mogły przyczynić się do skorzystania przez Konsumenta z oferowanej mu za pośrednictwem mediów pożyczki, czy kredytu.

Wskazane wyżej firmy pożyczkowe wezwane do zapłaty to Net Credit i Incredit. Kara finansowa pierwszej z nich wynosi 1 312 947 złotych, drugiej zaś 351 153 złotych. Dodatkowo Incredit zobowiązany jest do zwrotu swoim Klientom zawyżonych kwot odsetek, które bezprawnie naliczał.
 

NIEZGODNOŚCI W PRZEKAZIE MEDIALNYM

Firmy zatajały lub przekazywały błędne informacje w wielu puntkach odnoszących się do oferowanego przez nie towaru. UOKiK przed nałożeniem kar wziął nierzetelne informacje pod lupę.
 

Czas oczekiwania
 

Reklamowe „pieniądze na koncie w 15 minut” nie dotyczyły wszystkich Klientów. Incredit nie dopowiedział, że piętnastominutowa przesyłka pieniędzy liczy się od momentu, w którym firma pozytywnie rozpatrzy wniosek, a nie od jego złożenia. Poza tym „przywilej” krótkiego czasu oczekiwania mieli tylko Klienci, którzy posiadali konto w jednym z siedmiu wymaganych przez firmę banków, czego w mediach nie zaznaczono. 
 

Odsetki
 

Praktyka stosowana przez Incredit w związku z nieprawidłowym naliczaniem odsetek była dla UOKiK bardzo niezrozumiała. Warunki w umowie z tą firmą mówiły o tym, że odsetki będą naliczane jedynie od części pożyczki, która została niespłacona. Rzeczywiście wyglądało to tak, że wysokość odsetek pierwszego zadłużenia była doliczana w kolejnych, następujących po sobie ratach.
 

Darmowe pożyczki

Reklamy obu ukaranych firm pożyczkowych głosiły, że pierwsza pożyczka na okres 30 lub 61 dni w wysokości 2000 złotych podjęta przez nowych Klientów będzie całkowicie darmowa. Urząd w umowie dopatrzył się jednak punktu warunkowego – spłaty w terminie. Klient spóźniający się ze spłatą był zobowiązany do zapłaty prowizji, do których czasami dochodziły także odsetki. W takiej sytuacji Net Credit wymagał od Klienta dopłaty nawet 500 złotych.


 

Pożyczkodawca
 

Do końca pierwszego kwartału 2016 roku Net Credit był jedynie pośrednikiem pożyczek oferowanych i udzielanych przez inne firmy, a nie jak twierdzono pożyczkodawcą. Klienci, którzy zdecydowali się skorzystać z oferty widząc reklamę firmy, nie byli wówczas tego świadomi. Nie do końca było wiadomo, od kogo faktycznie pożyczkobiorca otrzymał pożyczkę.
 

RRSO
 

Zarówno Net Credit, jak i Incredit zaniżały podaną w mediach rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Faktycznie, w przypadku Net Credit, RRSO wynosiło 2333,95% dla pożyczki w wysokości 500 złotych na 30 dni, a nie jak wspominano w reklamie 741,82%. W tej sytuacji zaniżenie było gigantyczne.

Obie firmy odwołały się odwołały się od decyzji podjętej przez UOKiK.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja 500+ w hapipożyczki
Promocje pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
01 października 2018

Promocja 500+ w hapipożyczki

PKO BP w Świnoujściu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 września 2019

PKO BP w Świnoujściu

Lombardy w Warszawie
Lombardy
author
Patryk Byczek
08 grudnia 2022

Lombardy w Warszawie

Kredyt hipoteczny Pisz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
16 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Pisz

Idea Bank zwolni 750 pracowników
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 czerwca 2019

Idea Bank zwolni 750 pracowników

PKO BP w Owińskach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 września 2019

PKO BP w Owińskach

Porównaj