zadluzenia.com
zamknij

Upadek SKOK Nike

Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK Nike. W kasie swoje pieniądze trzymało 17 tys. osób, a depozyty sięgnęły 124 mln zł. 

 


 
Komisja poinformowała, że "aktywa SKOK Nike nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań". Już od prawie roku w tej kasie funkcjonował zarząd komisaryczny, a badanie wykazało, że jest ona "głęboko niewypłacalna".

 

Kasa Krajowa próbowała pomóc SKOK Nike w latach 2013-2016. Mimo to, pomoc okazała się niewystarczająca i ostatecznie w lutym Kasa poinformowała SKOK Nike i KNF o odmowie udzielenia dalszej pomocy stabilizacyjnej. W maju KNF stwierdziła, że żadna spółdzielcza kasa nie posiada zdolności do przejęcia SKOK Nike w sposób, który mógłby zapewnić bezpieczeństwo depozytów gromadzonych w kasie. Tymsamym Komisja postanowiła sprawdzić możliwość przejęcia SKOK Nike przez bank.

 

"W wyznaczonym przez KNF terminie żaden bank krajowy nie zgłosił zainteresowania uczestnictwem w procesie przejęcia SKOK Nike albo jej wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań. W związku z tym wyczerpane zostały możliwe do zastosowania przez Komisję formy restrukturyzacji Kasy" - podaje KNF.

 

W SKOK Nike ponad 17 tys. klientów trzymało ulokowane prawie 124 mln zł. Dlatego ogłoszenie upadłości stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków, które gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Trzeba pamiętać, że pełnej gwarancji podlegają jedynie depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro. Natomiast tym, którzy mieli w SKOK Nike mniej niż wynosi ta granica, BFG wypłaci wszystko w ciągu 7 dni roboczych od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY