W jakich warunkach mieszkają polscy studenci?
Z badania możemy dowiedzieć się więcej o podstawowych warunkach najmu, jego kosztów, preferencji po stronie najemców oraz stopnia formalizacji zjawiska najmu przez studentów.
Studenckie mieszkania
Warunki do życia różnią się w zależności od grubości portfela konkretnego studenta. Patrząc na statystyki, typowy żak najczęściej mieszka z rodziną lub swoimi przyjaciółmi. Zdecydowanie rzadziej jest najemcą lokalu – około 33% wskazań badanych. Akademiki również nie należą do najpopularniejszych miejsc, bo wybiera je 7% respondentów.
Źródło: Raport AMRON
Z raportu wynika, że studenci najczęściej zawierają umowy na całą nieruchomość – udział takich umów wśród studentów studiów I i II stopnia, realizowanych w największych miastach w Polsce wyniósł 53% w bieżącym roku.
Studenci najczęściej wynajmują mieszkania. Są to lokale:
- trzypokojowe – 38%
- dwupokojowe – 32%
- kawalerki – 13%
- domy czteropokojowe i większe – 17%
Standard
Większość z badanych żaków uważa, że standard zamieszkiwanych lokali mieszkalnych, domów oraz akademików jest dobry – 44% wskazań uczestników raportu.
30% uznało go za przeciętny, a 20% ankietowanych wystawiło nieruchomości najwyższą notę. Co dwudziesty respondent ocenił jej standard jako zły.
Źródło: Raport AMRON
Koszt mieszkania dla studenta
Od 250 do 750 zł na miesiąc płaci średnio 62% badanych żaków. Około 20% przeznacza na mieszkanie od 750 do 1250 zł. Natomiast 8% zadeklarowało, że koszty były wyższe.
Jednocześnie 55% ankietowanych zaznaczyło, że ww. kwoty nie wyczerpują całkowitych kosztów najmu, lecz student ponosi dodatkowe opłaty, uwzględniające m.in. koszty mediów, czynszu administracyjnego lub Internetu.
Zgodnie z informacjami podanymi w raporcie, studenci nie płacą za wynajem przez cały rok. Bardzo często decydują się na korzystanie z lokali jedynie w trakcie roku akademickiego.
- 33% ankietowanych nie jest związanych umową najmu w wakacje,
- 13% badanych płaci w miesiącach letnich kwotę niższą od kwoty należnej w ciągu rok akademickiego,
- 53% studentów całorocznie ponosi koszty w pełnej wysokości.
Dodaj komentarz