zadluzenia.com
zamknij

W jakich warunkach mieszkają polscy studenci?

Raport “Studenci na rynku nieruchomości 2018” opowiada o tym, w jakich warunkach mieszkają polscy żacy. Badanie przeprowadziło Centrum AMRON we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości oraz Stowarzyszeniem Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik”.

 

 

Z badania możemy dowiedzieć się więcej o podstawowych warunkach najmu, jego kosztów, preferencji po stronie najemców oraz stopnia formalizacji zjawiska najmu przez studentów. 

 

Studenckie mieszkania

 

Warunki do życia różnią się w zależności od grubości portfela konkretnego studenta. Patrząc na statystyki, typowy żak najczęściej mieszka z rodziną lub swoimi przyjaciółmi. Zdecydowanie rzadziej jest najemcą lokalu - około 33% wskazań badanych. Akademiki również nie należą do najpopularniejszych miejsc, bo wybiera je 7% respondentów.

 

Źródło: Raport AMRON

 

Z raportu wynika, że studenci najczęściej zawierają umowy na całą nieruchomość – udział takich umów wśród studentów studiów I i II stopnia, realizowanych w największych miastach w Polsce wyniósł 53% w bieżącym roku.

 

Studenci najczęściej wynajmują mieszkania. Są to lokale:

 

  • trzypokojowe - 38%
  • dwupokojowe - 32%
  • kawalerki - 13%
  • domy czteropokojowe i większe - 17%

 

Standard

 

Większość z badanych żaków uważa, że standard zamieszkiwanych lokali mieszkalnych, domów oraz akademików jest dobry - 44% wskazań uczestników raportu.

 

30% uznało go za przeciętny, a 20% ankietowanych wystawiło nieruchomości najwyższą notę. Co dwudziesty respondent ocenił jej standard jako zły.


Źródło: Raport AMRON

 

Koszt mieszkania dla studenta

 

Od 250 do 750 zł na miesiąc płaci średnio 62% badanych żaków.  Około 20% przeznacza na mieszkanie od 750 do 1250 zł. Natomiast 8% zadeklarowało, że koszty były wyższe. 

 

Jednocześnie 55% ankietowanych zaznaczyło, że ww. kwoty nie wyczerpują całkowitych kosztów najmu, lecz student ponosi dodatkowe opłaty, uwzględniające m.in. koszty mediów, czynszu administracyjnego lub Internetu.

 

Zgodnie z informacjami podanymi w raporcie, studenci nie płacą za wynajem przez cały rok. Bardzo często decydują się na korzystanie z lokali jedynie w trakcie roku akademickiego. 
 

  • 33% ankietowanych nie jest związanych umową najmu w wakacje, 
  • 13% badanych płaci w miesiącach letnich kwotę niższą od kwoty należnej w ciągu rok akademickiego,
  • 53% studentów całorocznie ponosi koszty w pełnej wysokości.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY