Raport “Studenci na rynku nieruchomości 2018” opowiada o tym, w jakich warunkach mieszkają polscy żacy. Badanie przeprowadziło Centrum AMRON we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości oraz Stowarzyszeniem Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik”.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 05.11.2018
Udostępnij:

Z badania możemy dowiedzieć się więcej o podstawowych warunkach najmu, jego kosztów, preferencji po stronie najemców oraz stopnia formalizacji zjawiska najmu przez studentów. 

Studenckie mieszkania

Warunki do życia różnią się w zależności od grubości portfela konkretnego studenta. Patrząc na statystyki, typowy żak najczęściej mieszka z rodziną lub swoimi przyjaciółmi. Zdecydowanie rzadziej jest najemcą lokalu – około 33% wskazań badanych. Akademiki również nie należą do najpopularniejszych miejsc, bo wybiera je 7% respondentów.

Źródło: Raport AMRON

Z raportu wynika, że studenci najczęściej zawierają umowy na całą nieruchomość – udział takich umów wśród studentów studiów I i II stopnia, realizowanych w największych miastach w Polsce wyniósł 53% w bieżącym roku.

Studenci najczęściej wynajmują mieszkania. Są to lokale:

  • trzypokojowe – 38%
  • dwupokojowe – 32%
  • kawalerki – 13%
  • domy czteropokojowe i większe – 17%

Standard

Większość z badanych żaków uważa, że standard zamieszkiwanych lokali mieszkalnych, domów oraz akademików jest dobry – 44% wskazań uczestników raportu.

30% uznało go za przeciętny, a 20% ankietowanych wystawiło nieruchomości najwyższą notę. Co dwudziesty respondent ocenił jej standard jako zły.

Źródło: Raport AMRON

Koszt mieszkania dla studenta

Od 250 do 750 zł na miesiąc płaci średnio 62% badanych żaków.  Około 20% przeznacza na mieszkanie od 750 do 1250 zł. Natomiast 8% zadeklarowało, że koszty były wyższe. 

Jednocześnie 55% ankietowanych zaznaczyło, że ww. kwoty nie wyczerpują całkowitych kosztów najmu, lecz student ponosi dodatkowe opłaty, uwzględniające m.in. koszty mediów, czynszu administracyjnego lub Internetu.

Zgodnie z informacjami podanymi w raporcie, studenci nie płacą za wynajem przez cały rok. Bardzo często decydują się na korzystanie z lokali jedynie w trakcie roku akademickiego. 
 

  • 33% ankietowanych nie jest związanych umową najmu w wakacje, 
  • 13% badanych płaci w miesiącach letnich kwotę niższą od kwoty należnej w ciągu rok akademickiego,
  • 53% studentów całorocznie ponosi koszty w pełnej wysokości.
Komentarze