Coraz mniejsza ilość wydobywanej ropy naftowej w poszczególnych krajach świata może przyczynić się do wzrostu ceny paliwa w Polsce. Benzyna może podskoczyć nawet do 5 złotych za litr, natomiast diesel ma kosztować około 15 groszy taniej.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 16.04.2018
Udostępnij:

Największy wpływ na ceny paliw w naszym kraju będzie miała rozwijająca się sytuacja w Syrii, ponieważ same groźby wypływające ze strony Stanów Zjednoczonych w kierunku prezydenta Baszara el-Asada wpłynęły na zwyżki w cenach. Benzyna bezołowiowa oraz diesel osiągnęły ceny najwyższe od przeszło trzech lat. 

Sytuacje geopolityczne

Sektor paliwowy w obecnym czasie nie ma łatwo. Ze względu na kryzys w Wenezueli wydobycie ropy naftowej drastycznie spadło. Na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy liczba wydobytych baryłek zmniejszyła się o ponad 100 000. Względem ostatnich miesięcy roku poprzedniego jest to spadek o prawie pół miliona wydobytych baryłek.

Arabia Saudyjska również może mieć ogromny wpływ na ukształtowanie się cen paliwa. Władze chcą otrzymać poziom ceny za jedną baryłkę ropy na poziomie 80 dolarów – donosiła Agencja Bloomberg. Związane jest to z prywatyzacją Saudi Aramco, największego na świecie koncernu paliwowo-gazowego, ponieważ jego wycena będzie zależała od ceny ropy naftowej.

Niepocieszająca może być także sytuacja, kiedy Rosja połączy siły z OPEC. Efektem sojuszu może być kontynuacja kontroli podaż, co także może przenieść się na utrzymanie lub wzrost cen paliw.

Cena za baryłkę ropy również podskoczyła i jej koszt uplasował się na poziomie 73 dolarów. To najwyższa cena od końcówki 2014 roku.

Ceny paliw

Wszystko wskazuje na to, że do podwyżki cen będziemy musieli jednak przywyknąć. Za litr diesla kierowcy prawdopodobnie będą musieli płacić od 4 złotych 75 groszy do 4 złotych 85 groszy. Ceny benzyny bezołowiowej będą oczywiście wyższe – około 4 złote 99 groszy za litr

Dla przykładu, w Amsterdamie litr oleju napędowego wycenia się na złotówkę i 88 groszy, co względem poprzedniego miesiąca oznacza wzost o aż 30 groszy.

Komentarze