Wonga będzie współpracować z bankami ?

Wonga będzie współpracować z bankami ?

author
Aneta Jankowska
06 września 2017
Wonga myśli nad udostępnieniem na swojej platformie pożyczek na wyższe kwoty, których dostawcami byłyby banki.

Od 500 zł do 15 tys. zł
 
Wonga rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2012 roku jako firma pożyczkowa z zagranicznym kapitałem. Firma znalazła swoje miejsce na rynku obok znanego wówczas Vivusa czy Malty Express Kasa. 

Na samym początku działalności klienci mogli pożyczać raczej niewielkie kwoty – od 500 zł na 30 dni. Dwa lata później, Wonga przyjęła nową strategię biznesową i zaoferowała kredyty ratalne.  Aktualnie, patrząc na wartości całego portfela, 90% pożyczek stanowią te ratalne. Natomiast pozostałe 10% to chwilówki.   
 
Dziś klient Wongi może pożyczyć do 10 tys. zł na 2 lata, jednak średnia kwota pożyczki ratalnej wynosi mniej, bo 2 tys. zł. Średni okres pożyczki do 300 dni. Jak zapewnia Marcin Borowiecki, prezes Wonga, od kilku miesięcy trwa pilotaż jeszcze dłuższych pożyczek – do 3 lat na kwotę 15 tys. zł. Borowiecki dodaje, że ich cena dla najlepszych klientów jest na poziomie ofert banków działających w segmencie consumer finance.

Klient Wonga 

Średnie wynagrodzenie klienta Wongi wynosi 3960 zł. Pożycza on przede wszystkim na remont w domu, wydatki związane z samochodem czy na niespodziewane obciążenia jak np. kupno sprzętu AGD w razie awarii. Klienci, którzy szukają dodatkowych środków bez BIK, nie znajdą oferty w Wonga. Firma sprawdza potencjalnego klienta w Biurze Informacji Kredytowej oraz we wszystkich biurach informacji gospodarczej.

Kredyt nawet do 50 tys. zł
 
Firma zapowiada, że niebawem na platformie pojawią się kredyty na jeszcze wyższe kwoty (nawet do 50 tys. zł). Dlatego też pojawił się pomysł współpracy z bankami, gdzie klienci za pośrednictwem strony internetowej Wongi mogliby zaciągać kredyty dostarczane przez banki. Na razie projekt ten jest na etapie rozmów. 
 
Prezes Wonga zapewnia, że firma chce pożyczać odpowiedzialnie i klienci z drugiego obiegu nie są w jej centrum uwagi. Aktualnie spłacalność pożyczek jest na dobrym poziomie. Odsetek straconych pożyczek wynosi 3%. Natomiast pożyczki z opóźnieniem ponad 90 dni stanowią 4% portfela. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Tarnobrzegu
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 lipca 2019

Bank Pekao w Tarnobrzegu

DNB Bank kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
08 marca 2019

DNB Bank kontakt infolinia

Ile wyniosą podwyżki dla nauczycieli ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
07 września 2017

Ile wyniosą podwyżki dla nauczycieli ?

Firmy pożyczkowe chcą stworzyć odpowiednik BIKu
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 czerwca 2013

Firmy pożyczkowe chcą stworzyć odpowiednik BIKu

Kredyt samochodowy Suwałki
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
13 listopada 2017

Kredyt samochodowy Suwałki

Porównaj