Styczeń jest miesiącem podsumowań ubiegłego roku. W 2017 roku przyszła na świat rekordowa liczba dzieci. Czy to efekt rządowego programu 500+?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 29.01.2018
Udostępnij:

W ubiegłym roku urodziło się ponad 400 tys. dzieci. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pojawiła się informacja, że w roku 2017 zarejestrowano w Polsce o około 20 tysięcy więcej urodzeń niż w roku 2016. Ministerstwo Rodziny przypisuje tak dobry wynik programowi 500+, ale należy pamiętać, że na taki wynik wpływa również dobra sytuacja na rynku pracy.

Z danych GUS wynika, że od stycznia do października urodziło się 341,1 tys. niemowląt, czyli o 21,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Chociaż Ministerstwo Rodziny liczyło na około 406 tys. urodzeń, to nie pomyliło się zbyt dużo – zgodnie z informacjami GUS, na świat przyszło 403 tys. dzieci.

Dwa lata temu w naszym kraju zarejestrowano 385 tys. nowych urodzeń, a w 2014 r. GUS prognozował, że w 2017 roku urodzi się około 346 tys. maluchów.

Wszystko dzięki 500+ ?

Wzrost liczby narodzin ma związek z programem 500+, ale nie jest jedynym bodźcem zewnętrznym. Jak zauważa w rozmowie z “Rzeczpospolitą” profesor Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego, istnienie programu może wpływać na podejmowanie decyzji przez osoby mniej zamożne, ale lepiej zarabiający biorą pod uwagę także inne czynniki, czyli na przykład to czy ich dzieci będą mogły skorzystać z dobrej opieki zdrowotnej. Dodaje również, że nie jest prawdą, iż pieniądze te są zachętą do patologii. W rodzinach, w których są problemy, dzieci rodziły się przecież także przed wprowadzeniem programu.

Natomiast profesor Ewa Budzyńska z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że rządowy program poprawił postrzeganie rodzin i w pewien sposób je dowartościował. Podkreśla, że skupiono się na tym, że dzieci są potrzebne i ważne. 

Komentarze