Zadłużenie często jest tematem tabu. Nie lubimy opowiadać innym o swoich długach i zobowiązaniach. Z drugiej strony zadłużenie nie jest samo w sobie takie złe - zgodnie z badaniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, długookresowy rozwój dochodu per capita jest najwyższy właśnie w tych krajach, w których zadłużenie obywateli do PKB znajduje się między 36 a 70% PKB. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 17.07.2018
Udostępnij:

Jak wygląda zadłużenie Polaków – raport firmy Provident

Okazuje się, że całkowite długi Polaków są na relatywnie niskim poziomie. W ubiegłym roku nasze zadłużenie było równe 35% PKB. To granica wspomnianego przez nas wcześniej przedziału. 

Raport Providenta stawia tezę, że zobowiązania Polaków są na optymalnym dla gospodarki poziomie, z zachowaniem dosyć dużego buforu bezpieczeństwa. W tym przypadku Polacy mogą jeszcze pozwolić sobie na zwiększenie zadłużenia w relacji do PKB, a stabilność finansowa gospodarki nie zostanie naruszona. 

Źródło: https://static.pb.pl/atta/3388-zadluzenie-i-bezpieczenstwo-finansowe-polakow.pdf

Polacy na tle innych krajów
 
Zadłużenie Polaków aktualnie znajduje się raczej na stabilnym ogólnym poziomie. Dziś, nasze łączne zobowiązania są niższe niż na tle długów innych nacji.

Wcześniej, decydowaliśmy się na wiele kredytów przeznaczonych typowo na konsumpcję, dlatego pod tym względem nadal plasujemy się dosyć wysoko. Lubiliśmy pożyczać od znajomych, a teraz spokojnie starcza nam do pierwszego. Jeśli już pożyczamy, to myślimy o większych inwestycjach jak budowa domu czy zakup mieszkania.

Źródło: https://static.pb.pl/atta/3388-zadluzenie-i-bezpieczenstwo-finansowe-polakow.pdf

Komentarze (0)

Nie ma co komu o tym opowiadać ale trzeba być uczciwym wobec siebie, i się pilnować z wydatkami. Oprócz codziennego ogarniania budżetu dobrym pomysłem jest sprawdzanie się raz na jakiś czas w KRD, dzięki temu wiemy że nie jesteśmy dłużnikami i wszystko mamy uregulowane na bieżąco.