Strona główna Blog Zadłużony jak senior

Zadłużony jak senior

aneta
Aneta Jankowska
20 stycznia 2017
Ponad 233 tysięcy. Tyle emerytów funkcjonuje w Krajowym Rejestrze Długów. Najczęstszymi powodami zadłużania się emerytów jest brak pieniędzy na życie, spełnianie oczekiwań wnuków czy śmierć wpsółmałżonka.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów emeryci w Polsce stają się coraz bardziej zadłużeni. Ich dług wynosi łącznie 2,87 mld złotych. Natomiast średnie zadłużenie seniora to 12,3 tys. złotych, czyli 7 przeciętnych emerytur.

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej w wieku emerytalnym funkcjonuje 233 tys. 171 osób zadłużonych. GUS podaje, że emeryturę lub rentę pobiera 8,9 mln Polaków. Zadłużenie emerytów rośnie, w trakcie roku o 40%, czyli z niewiele ponad 2 mld złotych do 2,87 mld złotych. 

Wśród powodów zadłużenia wymienia się:

– niewystarczające dochody
– zaciąganie zobowiązań na rzecz młodszych członków rodziny 
– śmierć współmałżonka

Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA, Adam Łącki, wyjaśnia:

Wielu seniorów musi dwa razy obejrzeć każdą złotówkę, zanim zdecyduje się, w jaki sposób ją wyda. Bardzo często bywa tak, że świadczenia emerytalne są na niewystarczającym poziomie, aby jednocześnie zapłacić za mieszkanie i bieżące rachunki, kupić kosztowne leki i mieć pieniądze na życie. Część emerytów sięga po kredyty i pożyczki, zwłaszcza ci, którzy dopiero co przeszli na emeryturę i kompensują sobie w ten sposób niższe dochody. Dodatkowym wsparciem ratują się też, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki.

Emeryci chcą przede wszystkim pomagać swoim bliskim. Najczęściej nie potrafią odmówić wnukom, dlatego też zadłużają się z powodu ich zachcianek. Bywa, że bliscy obiecują spłatę rat, jednak z biegiem czasu obowiązek ten spada na seniorów. 

KRD wskazuje, że to zjawisko obserwowane jest od kilku lat. Parabanki chętnie udzielają pożyczek z racji na regularne i pewne dochody emerytów. 

Fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne odkupują długi seniorów, kiedy ci nie są w stanie regulować zaciągniętych zobowiązań. To one są najczęstszymi wierzycielami emerytów i stanowią 40% wszystkich ich długów. Dalej plasują się niezapłacone zobowiązania wobec banków i firm pożyczkowych – 21%. Trzecie miejsce zajmują zaległości za czynsz i rachunki za wodę, prąd czy gaz – 16%. Natomiast 13% długów to brak płatności za abonament telewizyjny, internetowy i telefoniczny. Tylko odpowiednio 5% i 2% stanowią długi alimentacyjne i nieuregulowane mandaty za jazdę komunikacją miejską bez biletu.

62% zadłużonych seniorów stanowią panie. Odwrotnie jest w przypadku wszystkich zadłużonych – to mężczyźni stanowią około dwóch trzecich dłużników. 

– Wysoki odsetek kobiet wśród dłużników jest spowodowany różną długością życia Polaków. Panie żyją średnio prawie 82 lata, podczas gdy życie panów trwa prawie 74 lata. W chwili śmierci męża wszystkie zobowiązania spadają na barki wdowy. W tej sytuacji znacznie trudniej o terminową spłatę, ponieważ dochód gospodarstwa domowego w znacznym stopniu maleje – tłumaczy Łącki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Jak szybciej otrzymać zwrot podatku za 2016 rok
Wpisy
aneta
Aneta Jankowska
03 kwietnia 2017

Jak szybciej otrzymać zwrot podatku za 2016 rok

NOTUS Finanse – oddział w Żurominie
Wpisy
patryk
Patryk Byczek
07 października 2018

NOTUS Finanse – oddział w Żurominie

Sloan
Bez kategorii
aleksandra
Aleksandra Gościnna
16 stycznia 2020

h

Kim są polscy multidłużnicy?
Bez kategorii
halszka
Halszka Gronek
06 grudnia 2019

Kim są polscy multidłużnicy?

Ranking domów maklerskich 2018
Bez kategorii
aneta
Aneta Jankowska
17 grudnia 2018

Ranking domów maklerskich 2018