zadluzenia.com
zamknij

Zakupy w sieci – raport Profi Credit

Nabywanie produktów finansowych przez Internet i korzystanie z bankowości mobilnej jest w Polsce coraz popularniejsze. Z badania zleconego przez Profi Credit wynika, że niemal 3/4 respondentów loguje się do swojego konta internetowego minimum raz w tygodniu.

 

Kto częściej kupuje produkty finansowe w sieci?

 

Okazuje się, że na kupowanie produktów finansowych w sieci ma wpływ kilka czynników. Częściej niż kobiety, korzystają z tych usług mężczyźni. Bardziej skłonne do nabywania produktów finansowych w sieci są także osoby z wyższym wykształceniem.

 

Dyrektor wykonawczy Profi Credit, Sławomir Pawlik, mówi: Z kupowaniem usług finansowych przez Internet jest trochę tak, jak w „Rejsie”: podobają nam się te, z których już wielokrotnie korzystaliśmy.Dodaje, że polscy internauci za produkty powszechne uznają: przelewy, polecenia zapłaty oraz pay-by-link.

 

Dostęp do bankowości internetowej

 

Aż 31 mln Polaków posiada konto w banku i ma dostęp do bankowości mobilnej - mimo tego zaledwie połowa z nich korzysta z tej możliwości. Blisko 1/3 użytkowników każdego dnia loguje się na swoje konto, 19% robi to kilka (od 3 do 6) razy w tygodniu, a niemal 1/4 korzysta ze swojego konta raz albo dwa razy w tygodniu. 

 

Bardziej ufamy człowiekowi niż Internetowi

 

Nasze zaufanie przekłada się na znacznie większy procent kredytów i pożyczek branych w punktach stacjonarnych, niż przez Internet. Na naszym rynku jest to wciąż nowość, ale popularność pożyczek i kredytów online stale rośnie. Finansowe usługi internetowe mają bowiem wielki potencjał rozwoju. Póki co stanowi równorzędny do sprzedaży bezpośredniej sposób sprzedaży produktów finansowych, kierowany jednak tylko do tych, którzy są skłonni skorzystać z oferty bez konsultacji z doradcą. 

 

 

Sławomir Pawlik dodaje: To, co widać z badania, to stała potrzeba bardzo głębokiej edukacji w zakresie finansów osobistych. (...) Już w przyszłym roku na rynku pojawią się niezależne od banków firmy, które będą obsługiwać płatności i mieć dostęp do kont bankowych Polaków. Tymczasem mniej niż 20% badanych zdaje sobie sprawę, że instytucje finansowe przed przyznaniem kredytu analizują sytuację konkretnej osoby korzystając z danych udostępnionych w mediach społecznościowych. Około 2/3 nie zgodziłoby się na taką weryfikację, nawet jeśli miałoby to zdecydować o przyznaniu środków.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY