Kilka dni temu obchodziliśmy Święto Trzech Króli, o których słyszał każdy, kto został wychowany w tradycji katolickiej. Mędrcy przynieśli Chrystusowi dary: złoto, kadzidło i mirrę. Ile dziś warte byłyby ich dary? 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 10.01.2018
Udostępnij:

Historia sprzed wieków

Ewangelia według św. Mateusza informuje wiernych o przybyciu do Betlejem Mędrców ze Wschodu. Zgodnie z pismem, królowie zobaczyli na niebie gwiazdę, która doprowadziła ich do Jerozolimy. Wtedy, udali się do pałacu króla Heroda z prośbą, aby on wskazał im miejsce, w którym narodził się nowy król żydowski, bo chcą złożyć mu pokłon. Herod skierował ich do Betlejem i poprosił, by w drodze powrotnej zdradzili mu, gdzie dokładnie znajduje się Nowonarodzony, aby i on mógł mu się pokłonić. Naprawdę jednak, zamierzał zgładzić konkurenta do tronu. Mędrcy, którzy zostali ostrzeżeni we śnie, wybrali inną drogę powrotną i w ten sposób mały Jezus nie został zamordowany.

Kacper, Melchior i Baltazar złożyli Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. O ile złoto jest znane nam wszystkim, to cześć z nas zastanawia się czym było wspomniane kadzidło i mirra? 

Kadzidło to substancja otrzymywana z żywicy trudnego w uprawie kadzidłowca, co miało wpływ na wysoką cenę produktu. Kadzidła palono w świątyniach, wierząc, że unoszący się dym zanosi modlitwy do Boga.

Mirra to również drogocenna żywica drzewa znanego jako balsamowiec. Używano jej do balsamowania zwłok, a także dzięki bardzo przyjemnemu zapachowi, była doskonałym towarzyszem podniosłych uroczystości. Dodana do wina sprawiała, że zyskiwało ono na mocy i oszałamiało pijącą je osobę. Co ciekawe, taki właśnie napój oferowano idącym na śmierć. 

Dary złożone Jezusowi miały szczególną symbolikę – złoto przyniesiono Chrystusowi, bo oznaczało jego królewską władzę nad światem, kadzidło ukazywało jego boskość, a mirra była zapowiedzią śmierci na krzyżu.

Ile były warte dary Trzech Króli ?

XVI-wieczny obraz „Pokłon Trzech Króli” autorstwa El Greca, przedstawia scenę złożenia darów przez Mędrców. Na jego podstawie dziennikarze portalu londonlovesbusiness.com oszacowali  ewentualną wartość złożonych dóbr.


Źródło zdjęcia: http://malarstwo.fineartexpress.pl/el-greco-poklon-trzech-kroli-1568-olej-na-plotnie2/

Jeden z króli trzyma w dłoni złotą tacę ze złotym dzbanem. Jak podają dziennikarze, dokładnie w takiej formie królowie ofiarowali Jezusowi cenny metal. Dzban i taca mogły razem ważyć około 3 kg. Dziś za kilogram złota trzeba zapłacić w granicach 31 tys. funtów. Z analiz wynika, że Jezus otrzymał kruszec wartości 93 tys. funtów, czyli około 480 tys. zł.

Na obrazie możemy też zauważyć dwa pojemniki – szkatułkę, którą trzyma król klęczący przed Dzieciątkiem, a także dzban stojący na podwyższeniu obok czarnoskórego monarchy.

Dziennikarze z portalu zauważają, że trudno powiedzieć, gdzie znajduje się kadzidło, a gdzie mirra, jednak Biblia dokładnie wymienia wśród darów złoto na pierwszym miejscu, dopiero później kadzidło i mirrę. Stąd, o ile El Greco trzymał się tego porządku, należy założyć, że kadzidło znajduje się w szkatułce. Analizujący dzieło, szacują, że mogłoby się w niej pomieścić około 700 g tej substancji. Portal podaje, że za 50 g kadzidła wysokiej jakości trzeba zapłacić blisko 20 funtów, czyli ponad 100 zł. Dlatego Jezus mógł dostać kadzidło wartości 1,4 tys. zł.

Mirry na obrazie El Greca w dzbanie mogą być nawet trzy litry. 5-mililitrowa buteleczka tej substancji to wydatek około 17 funtów. Cały dzban byłby wart w granicach 1020 funtów – jakieś 5,3 tys. zł. 

Podsumowując i zbierając wszystkie dary i dane portalu londonlovesbusiness.com razem, Chrystus otrzymał od królów prezenty o łącznej wartości około 487 tys. złotych.

Komentarze