Złoto, kadzidło, mirra. Jaka jest ich dzisiejsza wartość ?

Złoto, kadzidło, mirra. Jaka jest ich dzisiejsza wartość ?

author
Aneta Jankowska
10 stycznia 2018
Kilka dni temu obchodziliśmy Święto Trzech Króli, o których słyszał każdy, kto został wychowany w tradycji katolickiej. Mędrcy przynieśli Chrystusowi dary: złoto, kadzidło i mirrę. Ile dziś warte byłyby ich dary? 

Historia sprzed wieków

Ewangelia według św. Mateusza informuje wiernych o przybyciu do Betlejem Mędrców ze Wschodu. Zgodnie z pismem, królowie zobaczyli na niebie gwiazdę, która doprowadziła ich do Jerozolimy. Wtedy, udali się do pałacu króla Heroda z prośbą, aby on wskazał im miejsce, w którym narodził się nowy król żydowski, bo chcą złożyć mu pokłon. Herod skierował ich do Betlejem i poprosił, by w drodze powrotnej zdradzili mu, gdzie dokładnie znajduje się Nowonarodzony, aby i on mógł mu się pokłonić. Naprawdę jednak, zamierzał zgładzić konkurenta do tronu. Mędrcy, którzy zostali ostrzeżeni we śnie, wybrali inną drogę powrotną i w ten sposób mały Jezus nie został zamordowany.

Kacper, Melchior i Baltazar złożyli Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. O ile złoto jest znane nam wszystkim, to cześć z nas zastanawia się czym było wspomniane kadzidło i mirra? 

Kadzidło to substancja otrzymywana z żywicy trudnego w uprawie kadzidłowca, co miało wpływ na wysoką cenę produktu. Kadzidła palono w świątyniach, wierząc, że unoszący się dym zanosi modlitwy do Boga.

Mirra to również drogocenna żywica drzewa znanego jako balsamowiec. Używano jej do balsamowania zwłok, a także dzięki bardzo przyjemnemu zapachowi, była doskonałym towarzyszem podniosłych uroczystości. Dodana do wina sprawiała, że zyskiwało ono na mocy i oszałamiało pijącą je osobę. Co ciekawe, taki właśnie napój oferowano idącym na śmierć. 

Dary złożone Jezusowi miały szczególną symbolikę – złoto przyniesiono Chrystusowi, bo oznaczało jego królewską władzę nad światem, kadzidło ukazywało jego boskość, a mirra była zapowiedzią śmierci na krzyżu.

Ile były warte dary Trzech Króli ?

XVI-wieczny obraz „Pokłon Trzech Króli” autorstwa El Greca, przedstawia scenę złożenia darów przez Mędrców. Na jego podstawie dziennikarze portalu londonlovesbusiness.com oszacowali  ewentualną wartość złożonych dóbr.


Źródło zdjęcia: http://malarstwo.fineartexpress.pl/el-greco-poklon-trzech-kroli-1568-olej-na-plotnie2/

Jeden z króli trzyma w dłoni złotą tacę ze złotym dzbanem. Jak podają dziennikarze, dokładnie w takiej formie królowie ofiarowali Jezusowi cenny metal. Dzban i taca mogły razem ważyć około 3 kg. Dziś za kilogram złota trzeba zapłacić w granicach 31 tys. funtów. Z analiz wynika, że Jezus otrzymał kruszec wartości 93 tys. funtów, czyli około 480 tys. zł.

Na obrazie możemy też zauważyć dwa pojemniki – szkatułkę, którą trzyma król klęczący przed Dzieciątkiem, a także dzban stojący na podwyższeniu obok czarnoskórego monarchy.

Dziennikarze z portalu zauważają, że trudno powiedzieć, gdzie znajduje się kadzidło, a gdzie mirra, jednak Biblia dokładnie wymienia wśród darów złoto na pierwszym miejscu, dopiero później kadzidło i mirrę. Stąd, o ile El Greco trzymał się tego porządku, należy założyć, że kadzidło znajduje się w szkatułce. Analizujący dzieło, szacują, że mogłoby się w niej pomieścić około 700 g tej substancji. Portal podaje, że za 50 g kadzidła wysokiej jakości trzeba zapłacić blisko 20 funtów, czyli ponad 100 zł. Dlatego Jezus mógł dostać kadzidło wartości 1,4 tys. zł.

Mirry na obrazie El Greca w dzbanie mogą być nawet trzy litry. 5-mililitrowa buteleczka tej substancji to wydatek około 17 funtów. Cały dzban byłby wart w granicach 1020 funtów – jakieś 5,3 tys. zł. 

Podsumowując i zbierając wszystkie dary i dane portalu londonlovesbusiness.com razem, Chrystus otrzymał od królów prezenty o łącznej wartości około 487 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowe placówki PKO BP z podpisem cyfrowym
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
22 stycznia 2020

Nowe placówki PKO BP z podpisem cyfrowym

Komornik Sądowy Elżbieta Wierzbicka
Komornicy Sądowi
author
Patryk Byczek
06 lipca 2022

Komornik Sądowy Elżbieta Wierzbicka

Mastercard przeznacza kultowy pojazd KITT na aukcję WOŚP
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 grudnia 2019

Mastercard przeznacza kultowy pojazd KITT na aukcję WOŚP

Miliardowa inwestycja Microsoftu w Polsce
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 maja 2020

Miliardowa inwestycja Microsoftu w Polsce

Expander w Płocku
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
28 stycznia 2015

Expander w Płocku

Ranking pożyczek pozabankowych – czerwiec 2020
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
01 czerwca 2020

Ranking pożyczek pozabankowych – czerwiec 2020

Porównaj