zadluzenia.com
zamknij

30 srebrników Judasza - ile były warte ?

Zastanawialiście się kiedyś jaką wartość miało 30 srebrników, za które Judasz zdradził Jezusa ? Z pomocą przychodzą historycy.

 

Judasz Iskariota to niewątpliwie tragiczny bohater Nowego Testementu. Był jednym z apostołów Jezusa Chrystusa, co nie przeszkodziło mu wydać go na śmierć. Niewiele osób wie, że Judasz Iskariota był także skarbikiem apostołów, co jeszcze bardziej utrudnia poznanie przyczyny zdrady.

 

Jedno jest pewne: Judasz za swój czyn dostał 30 srebrników. Samo słowo „srebrnik” to wyłącznie literackie określenie odnoszące się do sykla – srebrnej monety używanej w tamtym czasie na terenie Bliskiego Wschodu.

 

Moneta była wówczas tyle warta, ile materiał z którego była wykonana. Wartość kruszcu zawarta w 30 srebrnikach, biorąc pod uwagę dzisiejsze stawki to około 1000 zł.

 

Pamiętajmy jednak, że w czasach Jezusa Chrystusa srebro miało wyższą wartość. Historycy wskazują, że 30 srebrników Judasza stanowiło równowartość czteromiesięcznej pensji wykwalifikowanego robotnika. Czyli około 12 000 zł.

 

Na koniec przypomnijmy, że Judasz Iskariota nigdy nie wydał wspomnianych srebrników. Po wydaniu Chrystusa zrozumiał swój błąd i oddał je arcykapłanom, mówiąc : „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną”.

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~berserk

Symbol zdrady w kanonie wspolczesnej kultury. Teraz trzeba bedzie poznac jakies symbole z Koranu. Ja juz zamowilem burke z ebay.fr ha ha   Odpowiedź

~jablczan

malo!   Odpowiedź

~Gargulec

12 000 dzisiejszych złotych za wydanie przyjaciela? Słabo się cenił...   Odpowiedź

~jakubjan

Judasz w przeciwieństwie do wielu złych ludzi MIAŁ SUMIENIE które bardzo szybko go pożąrło. Wielkie wrażenie zrobiło na mnie przedstawienie go w Pasji Gibsona. Ludzie tacy jak Tusk, Jaruzelski czy inne gnidy sprzedające Polskę nie mają honoru za grosz. W przeciwieństwie do Judasza... SMutne   Odpowiedź

~hope

To tylko pokazuje, że pieniądze nie są najważniejsze   Odpowiedź