30 srebrników Judasza – ile były warte?
Zapewne nie raz zastanawialiście się, jaką wartość rzeczywiście miało 30 srebrników, będących zapłatą dla Judasza za zdradę swojego mistrza. Sprawdźmy, ile warta była zapłata biblijnego zdrajcy, z pomocą przychodzą historycy.
Spis treści:
- 30 srebników Judasza - ile były warte?
- Judasz Iskariota - kim był?
- Przewinienie Judasza
30 srebników Judasza - ile były warte?
Warto nadmienić, że samo słowo „srebrnik” to wyłącznie literackie określenie, odnoszące się do sykla – srebrnej monety używanej w tamtym czasie na terenie Bliskiego Wschodu. Moneta była wówczas tyle warta, ile materiał z którego była wykonana. Wartość kruszcu, zawarta w 30. srebrnikach, mogła wynosić około 1000 zł. Historycy umieszczają czas życia i działalności Jezusa w przedziale pomiędzy 8 i 6 rokiem przed naszą erą. Zdaniem badaczy dwa tysiące lat temu, 30. srebrników nie było dużą sumą, niewiele wówczas można było za tę kwotę kupić.
Historycy i badacze z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy już 10 lat temu zainteresowali się tym tematem, wskazują, że 30 srebrników Judasza stanowiłoby równowartość kilkumiesięcznej pensji wykwalifikowanego robotnika, czyli około 12 000 zł. Dwa tysiące lat temu była to jednak skromna liczba.
Na koniec warto wspomnieć, że Judasz Iskariota nigdy nie wydał wspomnianych srebrników. Po swojej zdradzie, wydaniu na śmierć Chrystusa zrozumiał, że popełnił błąd, oddał sumę arcykapłanom, mówiąc: „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną”.
Ledwie skończył mówić, nadeszła zgraja ludzi prowadzona przez Judasza, jednego z Dwunastu. Ten zbliżył się do Jezusa i przywitał Go pocałunkiem.
—Judaszu, pocałunkiem zdradzasz Mnie, Syna Człowieczego?—zapytał Jezus.
(Łk 22, 47-48)
Judasz Iskariota - kim był?
Judasz Iskariota to niewątpliwie tragiczny bohater Nowego Testamentu. Był on jednym z dwunastu apostołów Jezusa Chrystusa. Według Ewangelii odpowiedzialny był za zasoby materialne grona swoich współbratyńców, był bowiem skarbnikiem apostołów. Pełniąc tę funkcję, nie był jednak uczciwy, dopuszczał się wielu niechlubnych transakcji i szachrajstw. Judasz przywłaszczał sobie część z powierzanych mu dóbr. Podejście Judasza do finansów pokazuje między innymi sytuacja, w której w akcie wdzięczności siostra Łazarza, Maria, namaszcza stopy Jezusa. Kobieta nie zważa na cenę wonnego olejku, Judasz nie potrafi zrozumieć jej czynu. Jest materialistą i złodziejem, wyraża swoje niezadowolenie twierdząc, iż kobieta marnuje płyn, zamiast sprzedać go za niemałą kwotę (trzystu denarów), środki przekazując potrzebującym. W rzeczywistości nie dba on o ubogich, a jedynie pragnie sprzeniewierzyć tę sumę.
Przewinienie Judasza
Największym przewinieniem Judasza jest jednak zdrada Jezusa, za którą otrzymał od kapłanów 30 srebrników. Zapowiedź tychże zdarzeń została zapisana w proroctwie, pochodzącym z Księgi Zachariasza, które mówi:
Wziąłem moją laskę “Łaskawość” i złamałem ją na znak zerwania przymierza, które zawarłem z wszystkimi ludami. I w tym właśnie dniu zostało ono zerwane, a handlarze owiec, którzy mnie podglądali, przekonali się, że to było słowo Pana. Potem zwróciłem się do nich: Jeżeli to uznacie za słuszne, dajcie mi zapłatę, a jeżeli nie – zostawcie ją sobie! I odważyli mi trzydzieści srebrników. (Za 11,10-12)
Pojawia się w nim dokładna informacja o tym jak zdarzenie to wpłynie na losy ludzkości – doprowadzi do zerwania przymierza, zawartego między Bogiem i ludźmi oraz o tym, jaką zapłatę otrzyma przyszły zdrajca – 30 srebrników.
Źródło:
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=351
Wszystkie komentarze
Symbol zdrady w kanonie wspolczesnej kultury. Teraz trzeba bedzie poznac jakies symbole z Koranu. Ja juz zamowilem burke z ebay.fr ha ha
malo!
12 000 dzisiejszych złotych za wydanie przyjaciela? Słabo się cenił...
Judasz w przeciwieństwie do wielu złych ludzi MIAŁ SUMIENIE które bardzo szybko go pożąrło. Wielkie wrażenie zrobiło na mnie przedstawienie go w Pasji Gibsona. Ludzie tacy jak Tusk, Jaruzelski czy inne gnidy sprzedające Polskę nie mają honoru za grosz. W przeciwieństwie do Judasza... SMutne
To tylko pokazuje, że pieniądze nie są najważniejsze
Dodaj komentarz