VISA: wolimy się uwierzytelniać biometrycznie niż hasłem
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Visa wynika, że większość polskich konsumentów podczas zakupów online woli się uwierzytelniać biometrycznie, a nie za pomocą hasła. Okazuje się, że zapomniane hasła skutecznie zniechęcają nas do zakupów.
Najnowsze badania przeprowadzone przez globalnego lidera płatności cyfrowych – Visa – wskazują, że polscy konsumenci wolą uwierzytelnianie biometryczne od tradycyjnego potwierdzania swojej tożsamości za pomocą wprowadzanego hasła. Za skłonnością do tego typu uwierzytelniania stoi poczucie bezpieczeństwa.
Jakie uwierzytelnianie uważamy za najbezpieczniejsze?
Z badania przeprowadzonego przez Visa wynika, że jako najbezpieczniejszą metodą uwierzytelniania:
– 92% Polaków postrzega skanowanie odcisków palców,
– 89% Polaków wskazuje skanowanie oka.
Za zdecydowanie mniej bezpieczną metodę postrzegamy natomiast wpisywanie hasła. Co więcej – do tych haseł nie przykładamy zbyt dużej wagi i zwyczajnie ich zapominamy. Inaczej jest ze skanem oka, twarzy lub własnym odciskiem palca – tego zwyczajnie nie musimy pamiętać.
Uwierzytelnianie biometryczne będzie coraz popularniejsze
Visa wskazuje również, że wykorzystywanie danych biometrycznych do logowania będzie z biegiem czasu coraz bardziej się upowszechniać. Tak wnikliwa metoda weryfikacji Klienta jest bowiem zgodna z dyrektywą PSD2, która nakazuje bankom i innym instytucjom płatniczym dokładnie weryfikować, kto zleca i potwierdza daną transakcję w Internecie.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień
Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm
Uwierzytelnianie biometryczne na urządzeniu, które ma dostęp do Internetu, uznawane jest za szczególnie wiarygodną metodę weryfikacji (jest to bowiem weryfikacja podwójna).
Nie chce nam się pamiętać haseł do wszystkich sklepów online
Visa wskazuje, że aż “55% użytkowników kart zrezygnowało z zakupu online z powodu zapomnianego hasła”. Ciągłe zapominanie haseł może sprawić, że w pewnym momencie zaczniemy ustawiać to samo hasło we wszystkich sklepach online. To z kolei generuje ryzyko kradzieży naszych danych albo tożsamość.
Visa zbadała, że aż co dziesiąta osoba w Polsce używa tego samego hasła i loginu do wszystkich swoich kont. W momencie, kiedy takie dane zostaną wykradzione przez hakera, stracimy więc dostęp nie do jednego swojego konta, a do wszystkich jednocześnie.
Czytaj także: Metalowe karty z logiem Visa od Revolut już są
Rozwiązaniem, które może pomóc przy częstym zapominaniu haseł, jest korzystanie z jednorazowych kodów dostępu. Połowa konsumentów uważa jednak, że po kilku nieudanych próbach dokonania zakupu, mogą zablokować sobie dostęp do konta, więc z reguły z niej nie korzystają.
Biometria szybsza i bezpieczniejsza niż hasła
Biometria jest metodą o wiele szybszą i bezpieczniejszą – tak przynajmniej postrzega ją większość konsumentów. Technologia ta co prawda dopiero się rozwija, ale i tak wiele osób miało z nią już styczność i jest z niej zadowolonych.
“Polacy są otwarci na powszechne stosowanie rozwiązań biometrycznych, zwłaszcza rozpoznawania twarzy. Jak wynika z badań Visa, zdecydowana większość badanych (96%) słyszała o tej metodzie, a prawie jedna trzecia przynajmniej raz z niej korzystała.
Aż 73% respondentów chciałoby w przyszłości korzystać z tej formy uwierzytelniania płatności, gdyż uważają ją za bezpieczniejszą od większości tradycyjnych metod (78% konsumentów)” – wskazuje cytowany w komunikacie prasowym Visa Jakub Grzechnik, Head of Product CEE.
Badanie zlecone przez Visa pokazało, że zainteresowanie technologią biometryczną stale rośnie. Prawie połowa posiadaczy kart Visa wskazuje, że zaletą biometrii jest przede wszystkim brak konieczności pamiętania wszystkich swoich haseł. Wiele osób (35%) zauważa również to, co podkreślaliśmy już na początku – danych biometrycznych, w przeciwieństwie do haseł – nie da się ani zgubić, ani zapomnieć.
“Polscy konsumenci są otwarci i gotowi na biometryczne metody uwierzytelniania płatności, doceniając szybkość, wygodę i bezpieczeństwo tego typu rozwiązań. Biometria na szerszą skalę zostanie wprowadzona najprawdopodobniej za pośrednictwem instytucji finansowych i organizacji płatniczych, gdyż to właśnie te podmioty wzbudzają największe zaufanie, jako instytucje odpowiednie do przechowywania danych biometrycznych.
Do pełnego wdrożenia i upowszechnienia tej technologii konieczne jest także dostosowanie się detalistów. Począwszy od 31 grudnia 2020 roku sprzedawcy internetowi powinni osiągnąć pełną zgodność z dyrektywą PSD2, która wymaga wprowadzenia silnego uwierzytelnienia, np. metodą biometryczną.
Sprzedawcy internetowi, którzy nie są pewni swojej gotowości, powinni skontaktować się ze swoim dostawcą usług płatniczych, aby potwierdzić pełną zgodność z PSD2 oraz upewnić się, że ich działalność nie zostanie zakłócona w wyniku tej zmiany” – dodaje cytowany już wyżej Jakub Grzechnik.
Źródło:
https://www.visa.pl/o-korporacji-visa/newsroom/press-releases.3000359.html
Dodaj komentarz