Bałtycka Odyseja – sprzątanie bałtyckich plaż z Credit Agricole
Uczestnicy akcji „Bałtycka Odyseja” organizowanej przez Credit Agricole usunęli ponad pół tony śmieci z bałtyckich plaż na odcinku Świnoujście – Dziwnów. Całe wydarzenie instytucji bankowej ma skłonić Polaków do niezaśmiecania mórz.
Na pomysł Bałtyckiej Odysei wpadł znany podróżnik i ekolog, Dominik Dobrowolski. Współorganizatorami i patronami całej akcji są firma EFL i Credit Agricole. Bałtycka Odyseja wiąże się z przejściem plaż tworzących polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Trasa zaczyna się w Świnoujściu, a kończy w Piaskach na Mierzei Wiślanej. Podczas przemierzania bałtyckich plaż Uczestnicy akcji będą sprzątali odpady pozostawione przez turystów i wyrzucone przez Morze Bałtyckie. Bałtycką Odyseję podzielono na dziesięć etapów, które będą się odbywać schematycznie w jeden weekend w miesiącu.
źródło grafiki: Credit Agricole
Bałtycka Odyseja – etap pierwszy
W pierwszym etapie akcji wzięło udział ponad 100 osób z całej Polski: Międzyrzecza, Międzyzdrojów, Świnoujścia, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry. Wolontariuszy reprezentowali między innymi:
– harcerze,
– pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego,
– członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
– pracownicy Credit Agricole Agricole,
– pracownicy firmy EFL.
W dwa dni Uczestnicy akcji przemierzyli 50 kilometrów bałtyckich plaż oraz lasy Wolińskiego Parku Narodowego na trasie Świnoujście – Dziwnów. Wolontariusze zebrali łącznie 69 worków śmieci, które ważyły łącznie prawie pół tony.
„Wśród zebranych śmieci najwięcej było plastikowych odpadów: sieci rybackie, opakowania, butelki, porzucone klapki, pęknięte balony, styropian. To najgorszy rodzaj odpadów, które zamieniają się w tzw mikroplastiki, zagrażające życiu i zdrowiu morskiej fauny, ale także człowiekowi.” – mówił cytowany w komunikacie Credit Agricole pomysłodawca akcji, Dominik Dobrowolski.
Kolejny etap Bałtyckiej Odysei zaplanowano na końcówkę lutego bieżącego roku. Trasa drugiego etapu zacznie się na plaży w Dziwnowie i zakończy w Dźwirzynie. Każdy chętny do niesienia ekologicznej pomocy może dołączyć do akcji.
Bałtycka Odyseja – odpowiedź na globalny problem
Wolontariusze biorący udział w ekologicznej akcji podkreślali, że problem związany z korzystaniem z plastiku można rozwiązać poprzez uświadamianie i edukację.
„Edukacja od najmłodszych lat to najlepszy sposób, na zmianę złych nawyków. Musimy tłumaczyć swoim dzieciom, jak bardzo jest szkodliwe wyrzucanie odpadów, w tym plastiku, do środowiska. Tylko wtedy gdy dorosną, będą ograniczać produkcję odpadów, a segregowanie i recykling będą dla nich czymś naturalnym. Ale samo mówienie nie wystarczy, trzeba dawać dobry przykład. Więc cieszę się, że bank daje nam okazje do takiego aktywnego działania i dawania przykładu.” – mówił dyrektor do spraw rozwoju daily banking i produktów oszczędnościowych w Credit Agricole, Marcin Data.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Credit Agricole księgowanie przelewów
Bałtycka Odyseja
Bałtycka Odyseja jest ekologiczną akcją grupy Credit Agricole, której hasło brzmi #mniejplastiku. Instytucja jest także partnerem Plastic Odyssey, międzynarodowej inicjatywy polegającej na edukowaniu społeczności w Azji, Afryce i Ameryce Południowej o recyklingowych możliwościach plastiku. Poza Bałtycką Odyseją w Polsce planowany jest cykl sprzątania jezior i rzek. Ponadto akcje edukacyjne mają pojawić się w Internecie, mediach i polskich szkołach.
Credit Agricole
Credit Agricole wchodzi w skład dziesięciu najpotężniejszych grup finansowych na świecie. Ponadto uważana jest za europejskiego lidera w dziedzinie zarządzania aktywami oraz współpracy banku z firmą ubezpieczeniową (bancassurance). Instytucji zaufało ponad 52 000 000 Klientów na całym świecie. Credit Agricole od ponad 120 lat nie zmienia kierunku swojego działania. Przez cały ten okres grupa skupia się przede wszystkim na Kliencie oraz wspieraniu społeczności lokalnych.
W naszym kraju bank działa i wspiera Polaków od 2011 roku. Aktualnym prezesem CA jest Piotr Kwiatkowski, a stanowisko pierwszego wiceprezesa zajmuje obecnie Olivier Constantin. Poza prezesem, w zarządzie zasiada jeszcze sześciu innych członków. Pod koniec koniec trzeciego kwartału 2018 roku liczba otwartych Kont dla Ciebie przekroczyła 100 000.
źródło: https://www.credit-agricole.pl/o-banku/aktualnosci/2020/ruszyla-baltycka-odyseja-credit-agricole-sprzata-baltyckie-plaze
Wszystkie komentarze
Dzień dobry, bardzo dziękuję, że Państwo napisali o akcji Bałtycka Odyseja. W informacji jest drobny błąd, wśród uczestników byli wolontariusze PTTK - czyli Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (nie Kulturowego). Byłoby miłe, jeżeli poprawicie tą nazwę.
Bardzo dziękuję za wskazanie błędu - został już poprawiony. Trzymam kciuki za akcję i wolontariuszy!
Dodaj komentarz