Bank Millennium wobec wyroku TSUE – co z frankowiczami?

Bank Millennium wobec wyroku TSUE – co z frankowiczami?

author
Halszka Gronek
07 października 2019

Czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej poważnie namieszał na polskim rynku bankowym. Kolejne instytucje wydają oficjalne oświadczenia odnoszące się do treści orzeczenia. W gronie podmiotów komentujących wyrok znalazł się także Bank Millennium. Jaka jest opinia banku? Czy instytucja ma plany ugodowe wobec swoich frankowiczów?

Bank Millennium wydał oficjalny komentarz dotyczący indywidualnej sprawy frankowicza z innego banku komercyjnego w Polsce. Millennium informuje, że władze instytucji z uwagą śledzić będą wszelkie decyzje podejmowane w tej sprawie. Nie wiadomo, kim jest walczący przed sądem frankowicz, ani jaki bank udzielił „problematycznego” kredytu. Jedyne, co trafiło do opinii publicznej, to fakt, iż kredyt został udzielony we frankach, a wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może stanowić ważny precedens dla argumentacji stron sporu.

Dlaczego temat ten jest tak ważny dla Banku Millennium, mimo iż nie dotyczy on wprost tejże instytucji? Odpowiedź jest prosta: decyzja w sprawie głośnej indywidualnej sprawy będzie najpewniej pierwszym orzeczeniem sądu uwzględniającym wyrok TSUE z 3 października bieżącego roku. Jeśli podczas trwającego obecnie sporu padnie decyzja, która znacząco różni się od dotychczasowego orzecznictwa, istnieje szansa, iż wielu kolejnych frankowiczów zainspiruje się sukcesem kredytobiorcy i podejmie decyzję o samodzielnym wytoczeniu sprawy przeciw bankowi.

Oczywiście wyrok TSUE dotyczy okoliczności ustalonych w indywidualnej sprawie i nie będzie miał automatycznego zastosowania do rozstrzygnięć we wszystkich sprawach. Niemniej jednak zarówno wyrok Trybunału z 3 października br., jak i spodziewany wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie indywidualnej mają szansę ustanowić precedens w polskim orzecznictwie, do którego wielu kolejnych frankowiczów będzie mogło się odwołać. Mimo wszystko jednak Bank Millenium zajmuje sceptyczne stanowisko i studzi pochopny entuzjazm potencjalnych powodów. 


Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące kredytów we frankach.

Wyrok TSUE wesprze linię argumentacji powodów

Mówiąc najprościej, jak to możliwe, w głośnym wyroku z dnia 3 października br. Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał więcej racji polskim frankowiczom aniżeli bankom odpowiedzialnym za udzielenie „problematycznych” kredytów walutowych. Eksperci są zdania, że owe orzecznictwo może osłabić polski sektor bankowy nawet o 60 miliardów złotych. Może, co nie znaczy, że musi. 

Warto podkreślić, że wyrok TSUE nie jest równoznaczny z automatycznym przewalutowaniem czy anulacją wszystkich frankowych kredytów hipotecznych.

Pozytywnym (z perspektywy kredytobiorców) skutkiem wydania wyroku przez TSUE jest fakt, iż treść orzeczenia może posłużyć w kolejnych sprawach jako ważny element linii argumentacyjnej powodów. Niemniej jednak do każdego kolejnego konfliktu sądy będą musiały podejść indywidualnie, skupiając się przede wszystkim na formalnych aspektach i zapisach konkretnych umów kredytowych. Te mogą się różnić nie tylko pomiędzy bankami, lecz także między poszczególnymi kredytobiorcami. 

"

Umowy stosowane przez Bank Millennium (zwłaszcza możliwość spłaty rat we frankach szwajcarskich) różnią się od umów stosowanych przez inne banki, w tym także od banku, którego umowa jest przedmiotem rozstrzygnięcia TSUE. Różnice te będą podlegały analizie w ramach odrębnych postępowań sądowych dotyczących umów zawieranych przez Bank Millennium

– komentuje Bank Millennium w swym komunikacie prasowym.

Jak Millennium prowadzi sprawy frankowiczów?

Jak przyznaje Bank Millenium, dotychczas w sprawach dotyczących indeksacji kredytów frankowych sądy polskie rozstrzygały – z wyjątkiem jednego przypadku – na korzyść Banku. Dane dotyczące całego rynku są równie optymistyczne: sądy wydały blisko 1 000 wyroków korzystnych dla banków, a tylko 100 przeciwko bankom. W komunikacie Banku Millennium czytamy również, iż instytucja do samego końca będzie broniła swoich praw i swojej reputacji. Wyrok TSUE z 3 października br. nie zmieni tego stanowiska, bowiem dotyczy on indywidualnej sprawy, a nie ogółu.

Bank wyjaśnia, iż do tej pory robił wszystko, by ograniczać portfel kredytów walutowych. W tym celu pracownicy banku zachęcali klientów do dokonywania wcześniejszych spłat kredytów. Klienci, którzy nie założyli sprawy sądowej przeciwko Bankowi Millennium, mogli, wciąż mogą i będą mogli liczyć na stały kontakt i wsparcie ze strony pracowników instytucji. W komunikacie prasowym czytamy także:

"

Uwzględniając specyficzną sytuację każdego z nich [klientów banku – przyp. red.] oferujemy korzystne rozwiązania obejmujące konwersję kredytu walutowego na PLN lub oferujemy atrakcyjne warunki wcześniejszej spłaty. Obecnie te działania oraz naturalne tempo spłaty kredytów umożliwiło nam zredukowanie portfela kredytów CHF o ok. 8% rocznie Niedługo portfel ten spadnie poniżej 20% całego portfela kredytów.


Źródła:
https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/informacje-prasowe/-/news-info/komentarz-banku-millennium-odnosnie-wyroku-tsue-z-3-pazdziernika-2019-roku-w-indywidualnej-sprawie-dotyczacej-walutowego-kredytu-hipotecznego-udzielon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak zamknąć konto w BOŚ Banku?
Banki
author
Dominika Sobieraj
17 września 2018

Jak zamknąć konto w BOŚ Banku?

BNP Paribas oddziały w Radomsku
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Radomsku

Alior Bank w Gorzowie Wielkopolskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 czerwca 2019

Alior Bank w Gorzowie Wielkopolskim

Teleratka – pożyczka do 6000 zł
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
25 listopada 2019

Teleratka – pożyczka do 6000 zł

Kredyt bez historii kredytowej – gdzie dostaniemy ?
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
24 marca 2023

Kredyt bez historii kredytowej – gdzie dostaniemy ?

Pożyczka od rodziny – najważniejsze informacje
Pożyczki
author
Patryk Byczek
01 lutego 2023

Pożyczka od rodziny – najważniejsze informacje

Porównaj