Bank Pekao wszedł do indeksu Stoxx Europe 600
Jak ogłoszono w poniedziałek (24. września), Bank Pekao uruchamia swe pierwsze przedstawicielstwo w stolicy Wielkiej Brytanii. Londyński punkt Banku ma stanowić czołowe wsparcie dla wszystkich polskich firm, jakie planują przedostać się na zagraniczne rynki.
Wielkie zmiany i konsekwentny rozwój Banku Pekao są niezaprzeczalnie związane z włączeniem spółki do jednego z najważniejszych indeksów giełdowych europejskich akcji – Stoxx Europe 600. Oficjalne przyłączenie banku do indexu SXXP zbiegło się w czasie z inauguracją londyńskiego biura Pekao.
Rozwój polskich spółek
Trwający aktualnie tydzień bez dwóch zdań można określić mianem jednego z najbardziej znaczących i nobilitujących momentów we współczesnym procesie rozwoju gospodarczego Polski.
Dnia 24. września nie tylko reflasyfikowano nasz kraj do statusu „developed markets” wg Indeksu FTSE Russell (nasz osobny artykuł na ten temat można znaleźć tutaj), lecz także włączono klika najważniejszych polskich spółek do indeksu Stoxx Europe 600.
Do reprezentacji blisko 600 spółek, jakie wliczają się do najważniejszego indeksu giełdowego europejskich akcji, dołączyło aż 8 polskich firm notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wśród nich znalazł się także Bank Pekao.
Pekao triumfuje
Do tej pory w skład reprezentacji indeksu Stoxx Europe 600 wchodziło blisko 600 światowych spółek z 17 różnych krajów. Polska stała się 18 krajem włączonym do tego prestiżowego zestawienia rynkowego.
Zdaniem Michała Krupińskiego, prezesa Banku Pekao, awans Polski do obu indeksów krajów rozwiniętych – FTSE Russell i Stoxx Europe 600 – jest w pełni zasłużony. Nasze atuty to przede wszystkim szybki, zrównoważony i zdywersyfikowany wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i inflacja, a także nieznaczny udział długu korporacyjnego w walutach obcych.
Polskie spółki, takie jak włączony do indeksu Stoxx bank Pekao S.A, oferują zagranicznym inwestorom wysoką dochodowość i poziom wzrostu, jaki trudny byłby do osiągnięcia w innych częściach Europy – zwłaszcza w sektorze bankowym.
Wielkie szanse polskich spółek
Jak dowiadujemy się od Roksany Ciurysek-Gedir, członkini zarządu Banku Pekao S.A., Polska staje się coraz atrakcyjniejszym rynkiem dla inwestorów sektora „private equity", a polskie korporacje mają międzynarodowe ambicje.
Pierwszy krok do spełnienia tych ambicji poczynił właśnie Bank Pekao – poprzez otworzenie swego pierwszego przedstawicielstwa w Londynie. Jak dodał Paweł Kozyra z biura prasowego Banku, zarząd spółki rozważa stworzenie podobnych biur w największych ośrodkach finansowych Stanów Zjednoczonych oraz Europy.
Rozwój i efektywna ekspansja Banku Pekao mają być wzorem dla innych polskich spółek. Przetarcie zagranicznych szlaków ma, zdaniem samego Banku, ułatwić relacje polskich firm z zainteresowanymi Polską funduszami "private equity”, a także zwiększyć możliwości w zakresie oferty ‚private banking”.
Dodaj komentarz