Co to jest zlecenie stałe?

Co to jest zlecenie stałe?

autor wpisu
Dorota Cholewicka
10 grudnia 2022

Banki zapewniają – w ramach kont osobistych – wiele funkcjonalności, które mają ułatwiać Klientom życie codzienne. Należą do nich między innymi zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Podpowiadamy, czym jest zlecenie stałe i jak z niego skorzystać.

Spis treści:

 1. Czym jest zlecenie stałe?
 2. Jak uruchomić zlecenie stałe?
 3. Zlecenie stałe - ile kosztuje?
 4. Zalety zlecenia stałego
 5. Jak zrezygnować ze zlecenia stałego?
 6. Polecenie przelewu a polecenie zapłaty - różnice
Zwiń spis treści

Czym jest zlecenie stałe?

Jest to przelew cykliczny na taką samą kwotę, który w określonym odstępie czasu, zostaje automatycznie przesłany do tego samego odbiorcy. Dzięki takiemu zautomatyzowaniu, Klient nie musi się martwić, czy przypadkiem nie zapomni opłacić rachunku za Internet, czynszu za mieszkanie, raty kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i gwarantuje wykonanie przelewu na czas. Zlecenie stałe to usługa dostępna w bankach głównie w ramach konta osobistego, ale niektóre rachunki firmowe również mogą z niej skorzystać. Co istotne, dzięki automatycznym przelewom możemy również regularnie oszczędzać pieniądze, ponieważ w dyspozycji zlecenia możemy podać dowolny rachunek w polskim banku.

Jak uruchomić zlecenie stałe?

Zlecenie stałe możemy uruchomić w stacjonarnym oddziale banku, online lub dzwoniąc na infolinię banku. Najczęściej wybieraną opcją jest możliwość skorzystania z internetowego konta, wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto, wyszukamy zakładkę zatytułowaną „zlecenie stałe”, klikniemy w nią i automatycznie zostaniemy przekierowani do wypełnienia wniosku. Bez względu jednak na jaką metodę się zdecydujemy, w każdym przypadku będziemy musieli podać następujące informację:

 • nazwę i numer rachunku odbiorcy, wyszukując go w historii transakcji lub wpisując jego dane,
 • kwotę płatności, jaka ma być cyklicznie przelewana,
 • tytuł płatności,
 • częstotliwość realizacji przelewu,
 • daty realizacji zlecenia,
 • datę rozpoczęcia i zakończenia zlecenia stałego.

Ze zlecenia stałego możemy w każdym momencie zrezygnować oraz wprowadzić zmiany (jeśli zajdzie taka potrzeba).

Sprawdź: pilna pożyczka na dzisiaj.

Zlecenie stałe - ile kosztuje?

Uruchomienie zlecenia stałego przeważnie jest darmowe, a zwłaszcza kiedy zrobimy to poprzez bankowość internetową lub aplikacje mobilną. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na uruchomienie zlecenia stałego w stacjonarnej placówce, może okazać się, że będziemy musieli uiścić niewielką opłatę. Taka prowizją jest jednorazowa i niewysoka (zazwyczaj nie przekracza kilku złotych). Poniżej przedstawiamy, ile wynosi koszt zlecenia stałego w wybranych bankach:

 • Bank Millennium – 0 zł,
 • mBank – 0 zł,
 • Pekao – 0 zł,
 • ING Bank Śląski – 0 zł,
 • Santander Bank Polska – 0 zł,
 • PKO BP – 0 zł przez Internet, a w stacjonarnej placówce i przez telefon 2,99 zł
 • Alior Bank – 0 zł przez Internet, 2 zł w stacjonarnej placówce i przez telefon.

Zalety zlecenia stałego

 • Gwarancja, że przelew zostanie zrealizowany na czas – wybierając zlecenie stałe, nie musimy się martwić terminami, ponieważ odpowiada za to bank, jego zadaniem jest przelanie pieniędzy w określonym terminie.
 • Brak formalności – nie musimy martwić się formalnościami, ponieważ raz złożona dyspozycja stałego zlecenia, obowiązuje do momentu jej anulowania.
 • Pełna automatyzacja – dzięki stałemu zleceniu, pieniądze automatycznie zostają pobrane z konta we właściwym terminie. Nie musimy nic zatwierdzać.
 • Oszczędność czasu – nie marnujemy czasu na ręczne wypełnianie przelewów,
 • Bezpieczeństwo – wbrew pozorom zlecenie stałe cechuje się dużym bezpieczeństwem, w każdej chwili możemy anulować dyspozycję, bez podania przyczyny.

Jak zrezygnować ze zlecenia stałego?

Może okazać się, że będziemy musieli zrezygnować ze zlecenia stałego, ponieważ nie będzie nam ono już potrzebne. Jest to tak samo proste i szybkie, jak uruchomienie zlecenia. Nie musimy czekać do momentu zakończenia usługi, możemy zrezygnować z niej w każdym momencie poprzez aplikacje mobilną lub w placówce banku. Warto pamiętać, że w każdej chwili możemy również zmodyfikować zlecenie stałe – zmienić kwotę, terminy oraz częstotliwość.

Polecenie przelewu a polecenie zapłaty - różnice

Polecenie przelewu

Polecenie przelewu to nic innego, jak upoważnienie właściciela konta do wykonania pewnej transakcji finansowej przez bank. Na mocy tego polecenia zlecamy więc naszemu bankowi wykonanie przelewu z naszego konta na określoną kwotę i na wcześniej ustalony rachunek odbiorcy. Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych poleceń przelewu jest zlecenie stałe. Jego istotą jest ustalenie dla banku regularnie wychodzących przelewów środków finansowych z naszego konta.

Stałe zlecenie przelewu jest bardzo wygodne w przypadku stałych opłat – np. czynszu za mieszkanie, raty pożyczki lub opłaty abonamentowej. Jeśli więc mamy takie zobowiązania, dobrze jest ustalić takie zlecenie stałe, by mieć pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty.

Polecenie zapłaty

Polecenia zapłaty nieco różni się od polecenia przelewu – choć w jego przypadku również mamy do czynienia z regularnie wykonywaną transakcją finansową (najczęściej comiesięczną).

Pierwsza różnica między oboma rodzajami polecenia polega tym, że tutaj przy poleceniu przelewu ustalały kwotę tejże transakcji, a przy poleceniu zapłaty – nie. Druga różnica dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiamy polecenie. W przypadku polecenia przelewu jest to zazwyczaj bank, a w przypadku polecenia zapłaty – wierzyciel. Wystawiając polecenie zapłaty, wypełniamy jedynie specjalny formularz, który stanowi upoważnienie dla instytucji wierzyciela do pobrania z naszego konta określonej sumy pieniędzy. Wierzycielem tym jest każdy podmiot, który wystawia nam regularnie rachunek na konkretną sumę – np. dostawca energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Tańsza dostawa przy płatności BLIKIEM w Paczkomacie”
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
02 listopada 2018

Promocja: „Tańsza dostawa przy płatności BLIKIEM w Paczkomacie”

Garmin Pay wdrożony w Banku Pocztowym
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
05 listopada 2019

Garmin Pay wdrożony w Banku Pocztowym

Pożyczki bez zaświadczeń Tychy
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
13 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Tychy

Aion Bank opinie
Banki
author
Aleksandra Gościnna
27 września 2021

Aion Bank opinie

Oddłużanie – na czym polega?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
28 sierpnia 2018

Oddłużanie – na czym polega?

Kasa Stefczyka Głogów
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 października 2020

Kasa Stefczyka Głogów

Porównaj