Bez zmian w stopach procentowych – decyzja RPP

Bez zmian w stopach procentowych – decyzja RPP

author
Alicja Uzarowicz
07 grudnia 2019

W środę 4 grudnia bieżącego roku Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o pozostawieniu wysokości stóp procentowych bez zmian. Stanowi to bardzo ważną wiadomość dla osób, które posiadają kredyt – od wysokości stóp procentowych często zależy wysokość kosztów zobowiązania.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła już decyzję dotyczącą pozostawienia wysokości stóp procentowych bez zmian. Tym samym spokojni mogą być posiadacze kredytów, dla których dosyć nieprzyjemne byłoby ich podniesienie. Ekonomiści ponadto prognozują, że wysokość stóp procentowych nie ulegnie zmianie przez jeszcze długi czas.

Adam Glapiński pełniący obecnie funkcję poinformował, że wysoce prawdopodobnym jest, że Rada Polityki Pieniężnej zatrzyma wysokość stóp procentowych na obecnym poziomie do końca jego kadencji. Z tym stanowiskiem zdają się zgadzać w większości i ekonomiści, którzy również uważają, że nic się raczej nie zmieni do końca roku 2022.

Skoro Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o pozostawieniu i tym razem stóp procentowych bez zmian, to ile właściwie będą one wynosić? Główna stopa procentowa referencyjna w dalszym ciągu wyniesie 1,5 proc. Stopa lombardowa i stopa depozytowa utrzymają się natomiast na poziomie odpowiednio 2,5 oraz 0,5 proc.

Stopy procentowe bez zmian w grudniu

Zaś ostatnia z nich, czyli stopa redyskonta weksli w dalszym ciągu przyjmować będzie wartość 1,75 proc. Na jakich przesłankach Rada Polityki Pieniężnej oparła swoją decyzję? Wygląda na to, że braku zmian oczekiwał sam rynek finansowy.

"

Dane, jakie napłynęły z gospodarki w ostatnim czasie, wpisały się w prognozy z listopadowej Projekcji Inflacji, dlatego też nie zmieniły raczej dotychczasowych poglądów RPP

– powiedziała Monika Kurtek, główna ekonomistka w Banku Pocztowym.

Co więcej, Piotr Popławski z ING banku Śląskiego dodaje, że na początku roku 2022 kończy się również kadencja samej Rady Polityki Pieniężnej. Instytucja już kilka razy dzieliła się swoim przekonaniem, że stopy procentowe do końca jej kadencji z dużą dozą pewności pozostaną bez zmian.

Stabilność stóp procentowych przez najbliższe miesiące

"

Dane które poznaliśmy od listopadowego posiedzenia wskazują, że realizuje się nasz scenariusz nieco wolniejszego wzrostu gospodarczego w drugiej połowie 2019 i 2020. To oznacza niższą dynamikę PKB niż zakładały listopadowe projekcje banku. Z drugiej strony wzrost CPI w okolice górnej granicy celu NBP jest wciąż bardzo realny

– dodał Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

Ekspert dodał, że w ocenie spółki wyklucza to zmiany wysokości stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Dodaje jednak, że nie wyklucza to ich obniżeń w 2021 roku. Mogłoby do tego dojść w sytuacji, gdy zwalniający wzrost gospodarczy doprowadzi do zmniejszenia występującej obecnie presji inflacyjnej.

Szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział podczas konferencji, która odbyła się po posiedzeniu RPP, na którym podjęto tę decyzję, że istnieją argumenty za dwoma różnymi stanowiskami. W ocenie Prezesa NBP jednak wszystko przemawia za utrzymaniem ich bez zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez zaświadczeń Lublin
Pożyczki miasta
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
09 lutego 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Lublin

Opłata ekologiczna może skrzywdzić firmy i środowisko
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
12 czerwca 2019

Opłata ekologiczna może skrzywdzić firmy i środowisko

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu
Blog
autor wpisu
m_szydlowski
01 lutego 2017

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu

Santander Bank Polska w Zawadzkiem
Oddziały
author
Patryk Byczek
28 maja 2019

Santander Bank Polska w Zawadzkiem

Santander Consumer Bank Warka
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
18 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Warka

62-latka prawie 800 razy zapłaciła ukradzioną kartą
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
20 listopada 2019

62-latka prawie 800 razy zapłaciła ukradzioną kartą

Porównaj