Kredyt dla nauczyciela

Kredyt dla nauczyciela

author
Dominika Sobieraj
23 sierpnia 2022

Niskie zarobki polskich nauczycieli przekładają się na to, że ta grupa zawodowa często poszukuje dodatkowego finansowania w bankach lub firmach pożyczkowych. Stałe zatrudnienie w szkole lub innej placówce dydaktycznej jest dobrze postrzegane przez większość firm i banków. Sprawdzamy najlepsze oferty pożyczek i kredytów dla nauczycieli.

Kredyt dla nauczyciela - najlepsze oferty

Kredyt dla nauczyciela – najważniejsze informacje

Kwota kredytu:od 500 do 200 000 zł
Okres spłaty:od 2 miesięcy do 10 lat
Na jaki cel:dowolny
Gdzie dostaniemy:Kasa Stefczyka, Alior Bank
Minimalny wiek:18 lat
Wniosek przez Internet:tak
Wymagane dokumenty:dowód osobisty
RRSO:od 6,23%

Kredyt nauczycielski

Nauczycieli, jako grupy zawodowej, nie dotyczą żadne specjalne warunki udzielania kredytów i pożyczek. Banki i firmy pożyczkowe na równi traktują wszystkie grupy zawodowe. Wpływ na to, czy finansowanie zostanie udzielone, mają jedynie:

 1. stałość zatrudnienia,
 2. rodzaj umowy,
 3. staż pracy,
 4. wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Kredyt dla nauczycieli

Mimo niewielkich podwyżek w płacy nauczycielskiej, banki i firmy pożyczkowe przychylnie patrzą na tę grupę zawodową. Dodatkowe finansowanie jest udzielane dydaktykom pracującym:

 1. w żłobkach,
 2. w przedszkolach,
 3. w szkołach podstawowych,
 4. w szkołach ponadpodstawowych,
 5. w szkołach policealnych,
 6. na uczelniach państwowych,
 7. na uczelniach prywatnych.

Dodatkowe pieniądze z oferty kredytów gotówkowych mogą zatem otrzymać osoby z wykształceniem nauczycielskim pracujące w dowolnej placówce dydaktycznej, niezależnie od stopnia awansu zawodowego (stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel dyplomowany, nauczyciel mianowany). Istotne jest jednak to, by w trakcie wnioskowania o pożyczkę, nauczyciel był w trakcie podejmowania zatrudnienia. Samo wykształcenie wyższe nie wystarczy do uzyskania finansowania. 

Pożyczki i kredyty dla nauczycieli - warunki

Dla nauczycieli kredyt dostępny jest w banku, a pożyczki w firmach pozabankowych właściwie bez względu na to, jak długo pozostają w stosunku zatrudnienia. Firmy pożyczkowe z reguły zwracają jedynie uwagę na to, czy osoba nie ma zadłużenia oraz czy otrzymuje wynagrodzenie (czy będzie ją stać na spłatę pożyczki). W przypadku ubiegania się o kredyt w banku istotne jest, by minimalny staż pracy w momencie wnioskowania wynosił 3 miesiące.

Niekiedy banki zezwalają na udzielenie finansowania już po jednym przepracowanym miesiącu, ale są to sytuacje wyjątkowe (z reguły dotyczą osób, które wcześniej bez przerwy podejmowały zatrudnienie w placówce dydaktycznej i jedynie zmieniły miejsce pracy). Dla wielu banków istotna jest bowiem ciągłość zatrudnienia przez przynajmniej rok.

Kredyt dla nauczyciela - umowa na czas określony i nieokreślony

Nauczyciele nieczęsto mają szansę na podpisanie umowy na czas nieokreślony. Jest to przywilej dotyczący pracowników oświaty, którzy są zatrudnieni w stałym miejscu. Nauczyciele początkujący często zmuszeni są do zmiany miejsca pracy, ponieważ w kolejnych placówkach przyjmowani są jedynie na rok lub dwa w ramach zastępstwa za nauczyciela przebywającego na przykład na urlopie macierzyńskim lub zdrowotnym.

Dydaktycy zatrudnieni w oparciu o umowę na czas nieokreślony właściwie nie mają powodu do zmartwień – o ile nie mają długów, raczej nie ma przeszkód, by jakikolwiek bank udzielił im kredytu. Nauczyciele, którzy mają jedynie umowę na czas określony, mają z reguły okrojone warunki wnioskowania o kredyt.

Większość banków wymaga, by umowa nie wygasała przez co najmniej 6 lub 12 miesięcy od momentu udzielenia finansowania. Jest to szansa dla tych pracowników oświaty, którzy wnioskują o kredyt na początku roku szkolnego lub akademickiego.

Wraz ze zbliżaniem się czasu wygaśnięcia umowy o pracę, szanse na uzyskanie kredytu maleją. W takiej sytuacji nauczyciele zatrudnieni na czas określony mają szansę na uzyskanie finansowania jedynie w firmach pozabankowych.

Jeżeli jednak nauczyciel zatrudniany na czas nieokreślony podejmuje zatrudnienie stale (rok po roku) w różnych miejscach, z reguły jest traktowany przez banki jak osoba, która posiada stałe zatrudnienie.

Kredyty dla nauczycieli - jak otrzymać?

Nauczyciele nie mogą liczyć na żadne preferencyjne traktowanie, więc muszą przejść wszystkie standardowe procedury wnioskowania o kredyt online. Na szczęście wszystkie oferty z naszego dostępne są w całości bez wychodzenia z domu, a proces wnioskowania jest naprawdę prosty i intuicyjny.

Na samym początku musimy po prostu zapoznać się ze wszystkimi ofertami kredytów, które są dostępne na rynku. Ofert możemy szukać samodzielnie, ale możemy także zdać się na internetowe rankingi prezentujące różne oferty (jeden z takich rankingów zawarty jest właśnie w naszym artykule).

Jeżeli już zapoznamy się z dostępnymi ofertami, musimy dokonać ich porównania i wybrać tą, która będzie dla nas najbardziej opłacalna. Oferty warto porównywać pod kątem wartości RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, ponieważ to ona określa, ile tak naprawdę dopłacimy do naszego kredytu.

Po wybraniu oferty zostaje nam już samo złożenie wniosku. Zazwyczaj musimy w nim podać:

– dane osobowe,
– adres zamieszkania/zameldowania,
– rodzaj zatrudnienia,
– kwotę naszych zarobków,
– liczbę osób, które są na naszym utrzymaniu,
– szacunkowy koszt utrzymania,
– kwoty naszych zobowiązań finansowych.

Wysłany i wypełniony wniosek czeka właściwie jedynie na wydanie decyzji kredytowej. Wnioski online rozpatrywane są bardzo szybko – najczęściej w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Jeżeli decyzja kredytowa będzie pozytywna, kredytodawca od razu zleci wypłatę na nasze konto. W przypadku negatywnej decyzji kredytowej niestety pieniędzy nie otrzymamy.

Nauczyciele - szansa na kredyt lub pożyczkę

Szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki rosną wraz z zarobkami. Im wyższy stopień zawodowy posiada nauczyciel, tym wyższą pensję otrzymuje. Najniższe szanse na uzyskanie świadczenia ma zatem stażysta, którego zarobki miesięczne wynoszą z reguły jedynie około 2500 zł na rękę. Większe szanse na uzyskanie kredytu mają nauczyciele o wyższych stopniach, a zatem:

 1. nauczyciele kontraktowani,
 2. nauczyciele mianowani,
 3. nauczyciele dyplomowi.

Warto jednak wiedzieć, że banki szczególnie przychylnie patrzą na zatrudnienie w placówce dydaktycznej. Budżetówka jest traktowana jako bezpieczniejsza forma zatrudnienia niż praca w firmie prywatnej, ponieważ z reguły sfery tej nie dotyczą grupowe zwolnienia oraz problemy z upadłością. Nauczyciele czasem mogą korzystać również z pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Obecnie przepisy prawne nakazują, by Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych utworzony był w każdej szkole. W niektórych szkołach w ramach ZFŚS dostępna jest np.: bezzwrotna pożyczka, a w niektórych nie.

Plusy i minusy kredytów dla nauczycieli

Zalety kredytów dla nauczycieli:

– brak pytań o cel kredytu,
– bez wychodzenia z domu,
– szybka wypłata na konto,
– niewiele formalności,
– rozłożenie długu na raty,
– niskie oprocentowanie.

Wady kredytów dla nauczycieli:

– brak preferencyjnych warunków dla nauczycieli,
– maksymalna kwota kredytu jest ograniczona,
– spłata trwa nawet kilka lat.

Kredyt dla nauczycieli – informacje ogólne

Nauczyciele są, w teorii, w bardzo dobrej sytuacji w przypadku brania pożyczek i kredytów. Budżetówka to bezpieczny sektor dla pożyczania. Najważniejsza jest jednak w tym wszystkim to, aby nauczyciel posiadał zdolność kredytową. Jak wiemy, pensje w oświacie nie są zbyt wysokie, dlatego należy mierzyć siły na zamiary. Kredyt nauczycielski to nic innego jak kredyt gotówkowy. Wzięcie kredytu gotówkowego nie ma najczęściej żadnego celu, są to tzw. kredyty bezcelowe. Inaczej, niż np. kredyt hipoteczny.

Pożyczkę można wziąć czasami bez pobierania prowizji przez firmę pożyczkową, a “niższe oprocentowanie” wynosi czasami 0%. Dla nauczycieli kredyt to czasami jedyne rozwiązanie, jeżeli przyjdą niespodziewane wydatki. Wzięcie kredytu gotówkowego wcale nie jest trudne – wystarczy złożyć wniosek i poczekać na decyzję kredytową. Z kolei kredyt hipoteczny to “najcięższy” do otrzymania z produktów, jednakże nauczyciele z reguły nie mają z nimi problemów.Wszystko zależy od tego, jaki kredyt dla nauczycieli jest atrakcyjny. Kredyt bezprocentowy dostępny jest w firmach pożyczkowych, które oferują pierwszą pożyczkę za darmo. Kredyt mieszkaniowy nigdy nie będzie za darmo, nie ma na to najmniejszych szans.

Podsumowanie

1. Pracownicy oświaty nie mogą liczyć na preferencyjne traktowanie przy kredytach przez Internet.
2. Mimo tego nauczyciele są w dość dobrej sytuacji jako kredytobiorcy i rzadko spotykają się z odmową kredytową.
3. Na korzyść nauczycieli względem kredytów przemawia to, że zarabiają oni w budżetówce, a ich zatrudnienie jest stałe (gwarantuje to karta nauczyciela).
4. Kredyty dla nauczycieli z naszego rankingu to kredyty na dowolny cel.
5. Wszystkie oferty kredytów online charakteryzuje bardzo wysoki stopień dyskrecji – o naszym zadłużeniu dowie się właściwie tylko ten, kogo sami o nim poinformujemy.
6. Kredyty z tego rankingu dostępne są w 100% bez wychodzenia z domu.
7. Proces wnioskowania o kredyt dla nauczycieli jest szybki i intuicyjny.
8. Do skorzystania z kredytu konieczne może być załączenie wyciągów z konta, które potwierdzą uzyskiwane przez nas dochody.
9. Wypłata pieniędzy z kredytu następuje zawsze w formie przelewu na konto.
10. Pieniądze z kredytów z tego rankingu są wypłacane nawet w ciągu 15 minut od wydania pozytywnej decyzji kredytowej.
11. Maksymalna kwota kredytu jest zależna od zarobków, historii kredytowej oraz zdolności kredytowej.

Przykłady reprezentatywne:

1) Kasa Stefczyka

Decyzja kredytowa zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej. Przykład reprezentatywny z dnia 14.03.2022 r. dla Pożyczki Fit: Całkowita kwota zobowiązania wynosi 83 840 zł. Zmienna RSO dla całkowitej kwoty kredytu wraz z kredytowanymi kosztami (prowizją 0 zł, opłatą za dwa przelewy: 160 zł) wynosi 8%. RRSO: 8,35%. Czas obowiązywania umowy – 107 miesięcy, 106 miesięcznych rat równych: 1 101,05 zł oraz ostatnia 107. rata: 1 100,63 zł. Całkowita kwota do zapłaty: 117 811,93 zł w tym odsetki: 33 811,93 zł.


2) Bancovo

RRSO dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich w „Ofercie dla Nowych Klientów” wynosi 9,59%, całkowita kwota zobowiązania: 25 455,06 zł, całkowita kwota do zapłaty przez Konsumenta: 36 027,48 zł, oprocentowanie stałe 1,64%, całkowity koszt kredytu: 10 572,43 zł (w tym: prowizja 2 361,43 zł, odsetki 8 211,00 zł), 56 miesięcznych rat równych w wysokości 433,79 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 31.01.2019 r. na reprezentatywnym przykładzie. „Oferta dla Nowych Klientów” dotyczy Klientów, którzy złożyli pierwszy wniosek o kredyt konsumencki na bancovo.pl po 20.02.2019 r. RRSO dostępnych u pośrednika kredytów konsumenckich wynosi 60,54 %, całkowita kwota zobowiązania (bez kredytowanych kosztów) 4.681,85 zł, całkowita kwota do zapłaty 8.932,95 zł, oprocentowanie stałe 9,26%, całkowity koszt kredytu 4.251,10 zł (w tym: prowizja 3.094,31 zł, odsetki 1.156,79 zł), 36 miesięcznych równych rat w wysokości po 248,21 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 26.12.2018 r. na reprezentatywnym przykładzie.


3) Alior Bank

RRSO Pożyczki Internetowej wynosi 9,04%; całkowita kwota zobowiązania (bez kredytowanych kosztów): 28 100 zł; całkowita kwota do zapłaty: 35 331,18 zł; oprocentowanie zmienne: 8,69%; całkowity koszt pożyczki: 7231,18 zł, w tymprowizja: 0 zł (0%), odsetki: 7231,18 zł; 65 miesięcznych rat, w tym 64 równe raty w wysokości 543,56 zł, ostatnia rata: 543,34 zł. Kalkulacja została dokonana na 15.09.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.


4) Smartney

Oferta produktowa „Nowoczesna” obowiązuje od 09.10.2019 r. i dotyczy pożyczki w wysokości od 10 000 zł do 60 000 zł, zawieranej na okres od 66 do 96 miesięcy za pośrednictwem strony www.smartney.pl. Przykład reprezentatywny dla pożyczki „Nowoczesna”: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 24,24%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 25 440,65 zł, całkowita kwota do zapłaty 47 918,42 zł, oprocentowanie zmienne 16,75%, całkowity koszt kredytu 22 477,77 zł (w tym: prowizja 3 635,47 zł, odsetki 18 842,30 zł), 77 miesięcznych równych rat po 614,17 zł, ostatnia rata wyrównująca 627,33 zł. Kalkulacja na dzień 08.09.2022 r.


5) SuperGrosz

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku spełnienia warunków promocji (RRSO): 60,82% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 35 miesięcy, spłata w 35 ratach miesięcznych po 242,36 zł każda rata, oprocentowanie zmienne 17.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 3 982,65 zł, w tym: prowizja 527,83 zł, odsetki 3 454,82 zł. Całkowita kwota do zapłaty 8 482,65 zł (stan na dzień 02.06.2022).

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania w przypadku niespełnienia warunków promocji (RRSO): 85,06% dla całkowitej kwoty pożyczki 4 500 zł, czas obowiązywania umowy 35 miesięcy, spłata w 34 ratach miesięcznych po 242,36 zł rata, rata 35. w kwocie 4 214,58 zł, oprocentowanie zmienne 17.5% rocznie. Całkowity koszt pożyczki 7 954,82 zł, w tym: prowizja 4 500,00 zł, odsetki 3 454,82 zł. Całkowita kwota do zapłaty 12 454,82 zł (stan na dzień 02.06.2022).


6) Credit Agricole

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 11,58%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 11 900 zł, całkowita kwota do zapłaty 14 514,49 zł, oprocentowanie stałe 11%, całkowity koszt kredytu 2 614,49 zł (w tym: prowizja 0 zł, odsetki 2 614,49 zł), 43 miesięczne równe raty w wysokości 329,87 zł oraz ostatnia rata wyrównawcza w wysokości 330,08 zł. Kalkulację przygotowaliśmy na 25.07.2022 r. na przykładzie reprezentatywnym przy założeniu, że koszt prowadzenia konta wynosi 0 zł.


7) PKO BP

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 19,08%, całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 18 900,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 29 620,88zł, oprocentowanie zmienne 11,89%, całkowity koszt kredytu 10 720,88 zł (w tym: prowizja 2 759,41 zł, odsetki 7 961,47 zł), 65 miesięcznych rat równych po 448,68 zł i ostatnia rata: 456,68 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 29.07.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Tychach
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Tychach

Chwilówki Białystok
Chwilówki miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 marca 2022

Chwilówki Białystok

Przelewy24 z dostępem do otwartej bankowości
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
01 kwietnia 2020

Przelewy24 z dostępem do otwartej bankowości

Ranking chwilówek – czerwiec 2020
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
01 czerwca 2020

Ranking chwilówek – czerwiec 2020

Porównaj