Oświadczenie o dochodach – co to jest?

Oświadczenie o dochodach – co to jest?

author
Halszka Gronek
11 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Znalazłeś ciekawą ofertę kredytu na oświadczenie i zastanawiasz się, jakie dane powinny się znaleźć w takim dokumencie? W dzisiejszym artykule wskażemy najważniejsze informacje w tej sprawie. Wyjaśnimy również, czym różni się oświadczenie o dochodach od zaświadczenia o dochodach. 

Oświadczenie o dochodach - czym jest?

W Internecie znaleźć można wiele ofert pożyczek i kredytów na oświadczenie. Część z nas zastanawia się, czym są takie produkty i o jakie oświadczenie dokładnie chodzi. Oczywiście w reklamach tego typu pożyczkodawcy mówią  o oświadczeniu o dochodach wnioskodawcy. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, dokument taki jest potwierdzeniem po pierwsze samego zatrudnienia konsumenta, po drugie – formy tegoż zatrudnienia, i w końcu po trzecie – wysokości zarobków przez niego osiąganych. Warto podkreślić, że oświadczenie o dochodach jest dokumentem, w którym my sami deklarujemy, na jaką kwotę opiewa nasze miesięczne wynagrodzenie. By oświadczenie takie miało moc prawną, nie potrzeba pieczątki firmowej ani parafki przełożonego. Samo złożenie podpisu przez osobę zatrudnioną jest w tym wypadku deklaratywne i w zupełności wystarcza do uznania dokumentu za wiążący – zwłaszcza wtedy, gdy w treści oświadczenia zawrzemy klauzulę: „jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Możliwość posługiwania się samodzielnie sporządzonym oświadczeniem w wielu sytuacjach prawno-urzędowych zagwarantowana została Ustawą z dnia 25 marca 2011 roku o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Dokument ten wszedł w życie z początkiem lipca 2011 roku. Jego obowiązującą treść znaleźć można w Dzienniku Ustaw nr 106 na rok 2011, pod pozycją 622.

Kto sporządza oświadczenie o dochodach?

Jak zaznaczyliśmy już na wstępie niniejszego artykułu, oświadczenie o dochodach jest sporządzane przez samego zainteresowanego, czyli osobę, której owy dokument dotyczy. Oznacza to, że do stwierdzenia, iż dane oświadczenie ma moc prawną, nie potrzeba pieczątki firmowej ani parafki przełożonego. Pisemna forma dokumentu i podpis zatrudnionego pod informacjami wskazanymi w oświadczeniu są wystarczające w wielu przypadkach prawno-urzędowych. W ten sam sposób udzielanych jest wiele pożyczek na oświadczenie o dochodach. Warto pamiętać, że oświadczenie o zarobkach, tak jak każde inne oświadczenie, należy sporządzić zgodnie ze stanem faktycznym, a więc zgodnie z prawdą. Osoba składająca tego typu dokument powinna być świadoma, iż podlega odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego dokumentu. Swoim poczynaniem może ona bowiem doprowadzić inne podmioty do starty, a to z kolei można uznać za oszustwo, a więc przestępstwo w świetle Kodeksu karnego. Gwoli przypomnienia, w ustawie czytamy, co następuje:

Art. 286. Kodeksu karnego

1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. […]

3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Oświadczenie o dochodach - kiedy się przydaje?

Oświadczenie o dochodach przedstawiamy zazwyczaj po to, by uzyskać jakąś korzyść (dostać pożyczkę, skorzystać ze wsparcia socjalnego oferowanego jedynie po spełnieniu kryteriów dochodowych czy potwierdzić swoje uprawnienia do przywilejów urzędowych). O oświadczenie dotyczące naszych zarobków mogą poprosić nas instytucje oferujące różnego rodzaju formy pomocy społecznej czy socjalnej (takie jak np. zasiłek stały, zasiłek celowy, zasiłek okresowy). Dokument może się nam także przydać w procesie rekrutacji dziecka do żłobka czy przedszkola, a także przy zakupie na raty czy w chwili starania się o miejsce dla studenta w uczelnianym akademiku. Warto jednak podkreślić, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa organy administracji publicznej nie mogą żądać od osoby zainteresowanej oświadczenia potwierdzającego fakty bądź stan prawny, jeżeli znane są one organowi „z urzędu”. Podobnie sytuacja będzie wyglądała wtedy, gdy konkretne informacje będą możliwe do ustalenia przez organ na innej podstawie ujętej w artykule. Tworząc tak zapis, ustawodawca ograniczył więc zbędną „papierologię” i ograniczył jedną z wielu istniejących barier administracyjnych. 

Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli:

Art. 220. §1. ustawy z dnia 25 marca 2011 roku

1) znane są one organowi z urzędu,

2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie:

a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych,

b) rejestrów publicznych posiadanych przez inne podmioty publiczne,

c) wymiany informacji z innym podmiotem publicznym na zasadach określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,

d) przedstawionych przez zainteresowanego do wglądu dokumentów urzędowych (dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych i innych).

Jak wypełnić oświadczenie o dochodach?

Wypełnienie oświadczenia o dochodach nie powinno sprawić większego problemu zainteresowanemu – zwłaszcza, że instytucje, które wymagają przedłożenia oświadczenia o dochodach, zwykle udostępniają wzór takiego pisma w siedzibie podmiotu lub na oficjalnych stronach internetowych.  Warto mieć na uwadze fakt, iż w zależności od celu wypełniania oświadczenia poszczególne dokumenty mogą zawierać nieco inne rubryki. Niektóre instytucje mogą poprosić o wskazanie wynagrodzenia brutto, a inne – wynagrodzenia osiąganego na rękę, czyli netto. Zwykle podmioty proszą także o zaznaczenie źródła wynagrodzenia. Warto wskazać nie tylko nazwę zakładu pracy, lecz także numer NIP firmy, w której pracujemy, adres korespondencyjny oraz numer telefonu do przełożonego (lub innej osoby kontaktowej, przykładowo do pracownika działu kadr). Niekiedy instytucje mogą także prosić o umieszczenie w oświadczeniu takich danych, jak okres zatrudnienia, forma stosunku (umowa o pracę, umowa zlecenia itp.) oraz zajmowane stanowisko. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jakie informacje zawrzeć w treści oświadczenia, warto skontaktować się bezpośrednio z instytucją żądającą przedłożenia dokumentu. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której będziemy poproszeni o uzupełnienie braków i ponowne dostarczenie deklaracji. Warto pamiętać, że oświadczenie o zarobkach należy sporządzić zgodnie ze stanem faktycznym. Złożenie deklaracji z nieprawdziwymi danymi może być bowiem zakwalifikowane jako przestępstwo oszustwa. Jego istotą jest doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania – wszystko to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Za taki czyn grozi nawet do 8 lat więzienia.

Oświadczenie a zaświadczenie o dochodach

W języku potocznym terminy „oświadczenie o dochodach” oraz „zaświadczenie o dochodach” często stosowane są naprzemiennie. Warto jednak wiedzieć, że oba określenia nie są synonimami, lecz wręcz przeciwnie – mają one inne znaczenia i dotyczą dwóch różnych dokumentów. Oświadczenie o osiąganych dochodach określić można mianem deklaracji, w której to nikt inny, jak osoba, której owy dokument dotyczy, oświadcza (deklaruje), ile zarabia. Z kolei zaświadczenie o dochodach wystawiane jest przez zakład pracy. Taki dokument opatrzony jest pieczątką firmową i podpisem osoby uprawnionej do wydania zaświadczenia. W powszechnej opinii drugi z tych dokumentów, a więc zaświadczenie, uchodzi za bardziej wiarygodny. Jednak w rzeczywistości oba dokumenty są równie wiążące i w przypadku sfałszowania któregokolwiek z nich obowiązywać będzie ta sama kara przewidziana w Kodeksie karnym. Mowa o artykule ustawy dotyczącym oszustwa (art. 286. Kodeksu karnego). Z punktu widzenia wnioskodawcy (osoby poproszonej o przedłożenie dokumentu potwierdzającego wysokość osiąganych dochodów) mniej kłopotliwe zdaje się być zorganizowanie oświadczenia o zarobkach. Wypełniając taki formularz nie trzeba bowiem prosić o pomoc pracodawcy, co ma miejsce w przypadku zaświadczenia o dochodach. 

Oświadczenie o dochodach - najważniejsze informacje

  1. Oświadczenie o dochodach jest potwierdzeniem wysokości zarobków osiąganych przez osobę, której dotyczy dokument.
  2. By oświadczenie o dochodach takie miało moc prawną, nie potrzeba pieczątki firmowej ani parafki przełożonego.
  3. Oświadczenie o dochodach jest dokumentem, w którym my sami deklarujemy, na jaką kwotę opiewa nasze miesięczne wynagrodzenie.
  4. Deklarację (oświadczenie) o dochodach przedstawiamy zazwyczaj po to, by uzyskać jakąś korzyść, na przykład otrzymać pozytywną decyzję pożyczkową.
  5. Dzięki oświadczeniu o dochodach można także skorzystać ze wsparcia socjalnego oferowanego jedynie po spełnieniu kryteriów dochodowych.
  6. Deklaracja dotycząca naszych dochodów może się przydać w procesie rekrutacji dziecka do żłobka czy przedszkola, a także w chwili starania się o miejsce dla studenta w uczelnianym akademiku.
  7. Oświadczenie o dochodach nie jest tym samym co zaświadczenie o dochodach – ten drugi dokument jest bowiem wystawiany jedynie przez pracodawcę.
  8. Z punktu widzenia wnioskodawcy żądanie złożenia oświadczenia o dochodach może być mniej kłopotliwe niż żądanie zaświadczenia o dochodach.
  9. Oświadczenie o zarobkach należy sporządzić zgodnie ze stanem faktycznym. Złożenie deklaracji z nieprawdziwymi danymi może być zakwalifikowane jako przestępstwo oszustwa.
  10. Za złożenie fałszywego oświadczenia o zarobkach grozić może nawet do 8 lat więzienia.

Źródło:

https://szubin.sr.gov.pl/artykul/79/508/oswiadczenie-o-stanie-rodzinnym-majatku-dochodach-i-zrodlach-utrzymania

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Pilica

Potrzebujesz informacji o placówkach Kasy Stefczyka w Pilicy? Zgromadziliśmy dane, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź Kasę Stefczyka w Pilicy: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
10 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile wynoszą koszty zastępstwa procesowego w EPU?

W procedurze składania pozwu w ramach elektronicznego postępowania upominawczego konieczne jest również wskazanie czy i jakich kosztów procesu powód domaga się od strony przeciwnej.

author
Emilia Łobińska-Szyc
17 października 2023
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

Inspektorat ZUS w Suwałkach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Suwałkach: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

mDokumenty będą działały na iPhone’ach

Dziennik Gazeta Prawna podał, że w przyszłym roku wreszcie mDokumenty będą działały na iPhone’ach i innych urządzeniach firmy Apple. Jeszcze szybciej może być dostępna aplikacja mPojazd.

author
Dominika Byczek
18 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Pekao w Suchej Beskidzkiej

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Suchej Beskidzkiej – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BNP Paribas oddziały w Świdniku

Szukasz placówki banku BNP Paribas w Świdniku? Poniżej sprawdzisz adresy, numery kontaktowe i szczegółowe dane o ofercie dostępnej w oddziałach w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj