BGK zarządza funduszem na wsparcie firm z Polski Wschodniej

BGK zarządza funduszem na wsparcie firm z Polski Wschodniej

author
Halszka Gronek
06 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Wschód Polski kusi swoją naturalnością i sielskością, stanowiąc wyjątkowo atrakcyjny obszar o ogromny potencjalne inwestycyjnym dla przedsiębiorców. Region ten wciąż pozostaje nieodkryty i niedoceniony, lecz niedługo się to zmieni – wszystko za sprawą wsparcia z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

Za sprawą projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” do blisko 300 firm z pięciu wschodnich województw Polski trafiło już łącznie niemal 48 mln złotych dotacji na cele rozwojowe. Środki przekazał sam Minister Inwestycji i Rozwoju, a rola zarządcy funduszu przypadła Bankowi Gospodarstwa Krajowego – polskiemu bankowi rozwoju. Cel finansowania jest jeden: wsparcie Polski Wschodniej jako obecnie jednego z najbardziej docenianych regionów kraju pod względem turystyki.

Co przyciąga podróżnych do wschodniej granicy ojczyzny? Powodem są przede wszystkim wysokie walory naturalne, przyrodnicze i kulturalne regionu. Co równie istotne, to fakt, iż wschodnia część Polski jest obszarem o wyjątkowo dużym potencjalne rozwojowym i inwestycyjnym dla przedsiębiorców. Mogą oni rozwijać biznesy, bazując na potencjale turystycznym regionu i wspierając tym samym całą polską gospodarkę. By jednak mogli rozpocząć podbój wschodnich województw, potrzebne jest im pieniężne wsparcie ze strony państwa. 

Przedsiębiorcy mogą pozyskać finansowanie z programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”  na realizację takich działań, jak przykładowo: rozbudowa lokalnej bazy noclegowej i gastronomicznej, tworzenie infrastruktury rekreacyjnej i kulturalnej, organizacja turystyki, tradycyjne rękodzieło lub wytwarzanie żywności ekologicznej. Pól do popisu jest wiele, wszak region oferuje wiele dobrodziejstw – dotąd nieodkrytych czy niedocenionych. Potencjał Polski Wschodniej jest ogromy, a z odpowiednimi środkami można właściwie go wykorzystać.

Kto może skorzystać z finansowania?

Z preferencyjnej pożyczki w wypłaconej ze środków projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” skorzystać mogą przedsiębiorcy działający w branży turystycznej i okołoturystycznej. Ważne, by ich działalność zlokalizowana była na terenie jednego z pięciu wschodnich województw Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie). Nie ma znaczenia wielkość firmy ani jej pozycja na rynku. Jak czytamy w komunikacie BGK, oferta jest otwarta także dla małych firm z niewielkim stażem i niską wiarygodnością kredytową.

"

„Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to program dopasowany do potrzeb i potencjału regionu. Daje on możliwość inwestowania w przedsięwzięcia turystyczne także mniejszym firmom z niewielkim stażem, dla których uzyskanie pożyczki na rynkowych warunkach nie jest możliwe. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą rozwijać swój biznes i ofertą przyciągnąć do regionu jeszcze więcej turystów 

– precyzuje Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Polski bank rozwoju podaje, iż do tej pory z pożyczek programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” skorzystało już 281 przedsiębiorstw. Na konta tych firm trafiło łącznie niemal 48 mln złotych. Najczęściej reprezentowanymi branżami w przypadku pożyczkobiorców są usługi noclegowe (38%), gastronomia (18 %) oraz usługi lokalne (8%). Firmy korzystające ze. Wsparcia zajmują się takimi obszarami, jak rozbudowa lokalnej bazy noclegowej i gastronomicznej, tworzenie infrastruktury kulturalnej czy tradycyjne rękodzieło.

Szczegóły na temat oferty 

Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego pełniący funkcję zarządcy budżetu programowego, finansowanie ze środków projektu można otrzymać na okres 5 lat, przy czym dopuszcza się możliwość wydłużenia pożyczki do maksymalnie 7 lat po spełnieniu kilku dodatkowych wymogów (między innymi kwota finansowania musi. być wyższa niż 250 tys. złotych). Pożyczki udziela się w kapitale zależnym od realnych potrzeb wnioskodawcy. Niemniej jednak kwota finansowania nie może być wyższa nić pół miliona złotych. 

Kwestia opłat związanych z pożyczką prezentuje się bardzo atrakcyjnie (co zresztą typowe dla finansowań oferowaanych z ramienia Banku Gospodarstwa Krajowego). Oprocentowanie nominalne wynosi zaledwie 1,87%, a wymagany wkład własny – standardowe 20%. Ponadto w przypadku przedsiębiorców, których obiekty posiadają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, oraz firm, które prowadzą działalność nie dłużej niż 2 lata, oprocentowanie wynosi tylko 0, 935%, a wkład własny jest zniesiony.

"

Produkty finansowe sprzyjają stałemu i stabilnemu wzrostowi gospodarczemu – to trwałe mechanizmy budujące polską gospodarkę, które obecnie działają coraz szybciej i sprawniej. Cieszymy się, że coraz więcej firm sięga po finansowanie zwrotne. Wspieramy przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności. Kredyty i pożyczki pozwalają sfinansować więcej kategorii wydatków, pieniądze są stale dostępne, bardziej elastyczne i prostsze od dotacji

– przyznaje Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.


Źródła:
https://media.bgk.pl/73730-bank-gospodarstwa-krajowego-wspiera-rozwoj-turystyki-w-polsce-wschodniej?fbclid=IwAR0yEkzRt-wY19_TdFRKoWjzRqsCfOTKJb8ufogdCFfSEJwnGCay6xUNJWQ

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Chorzowie

W Chorzowie znajdziemy kilkanaście lombardów. Podajemy ich adresy, aktualne dane kontaktowe oraz godziny i dni otwarcia.

author
Patryk Byczek
07 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Księżpolu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Księżpolu to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
02 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Numer NIP na paragonie konieczny do faktury

Z początkiem 2020 roku weszły w życie nowe wymogi dotyczące wystawiania faktur do paragonów. Od teraz paragon, który potwierdza dokonania zapłaty musi zawierać nasz numer NIP.

author
Aleksandra Gościnna
03 stycznia 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Liczba nowych egzekucji komorniczych w Polsce

Ile osób ma problemy z komornikiem? Czy można w ogóle zweryfikować liczbę egzekucji komorniczych toczących się w naszym kraju? Czy można poznać liczbę komorników? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
29 stycznia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Współpraca Alior Banku z fundacją Zaczytani.org

Alior Bank nawiązał współpracę z fundacją Zaczytani.org w celu promowania czytelnictwa w Polsce. Strategiczna współpraca pozwoli bankowi rozwinąć swoje działania w zakresie wolontariatu. Fundacja natomiast zyska partnera Zaczytanych Bibliotek, Wielkiej Zbiórki Książek, a także innych książkowych projektów.

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sprawdź, gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Stanisławowie niedaleko Baranowa na Mazowszu. Jak zapowiedział rząd, ma tam również pojawić się nowa linia szybkiej kolei oraz droga ekspresowa. Co jeszcze wiadomo na temat tych inwestycji?

author
Aneta Jankowska
02 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj