Najczęściej komentowane
BGK zarządza funduszem na wsparcie firm z Polski Wschodniej
Wschód Polski kusi swoją naturalnością i sielskością, stanowiąc wyjątkowo atrakcyjny obszar o ogromny potencjalne inwestycyjnym dla przedsiębiorców. Region ten wciąż pozostaje nieodkryty i niedoceniony, lecz niedługo się to zmieni – wszystko za sprawą wsparcia z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.
Za sprawą projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” do blisko 300 firm z pięciu wschodnich województw Polski trafiło już łącznie niemal 48 mln złotych dotacji na cele rozwojowe. Środki przekazał sam Minister Inwestycji i Rozwoju, a rola zarządcy funduszu przypadła Bankowi Gospodarstwa Krajowego – polskiemu bankowi rozwoju. Cel finansowania jest jeden: wsparcie Polski Wschodniej jako obecnie jednego z najbardziej docenianych regionów kraju pod względem turystyki.
Co przyciąga podróżnych do wschodniej granicy ojczyzny? Powodem są przede wszystkim wysokie walory naturalne, przyrodnicze i kulturalne regionu. Co równie istotne, to fakt, iż wschodnia część Polski jest obszarem o wyjątkowo dużym potencjalne rozwojowym i inwestycyjnym dla przedsiębiorców. Mogą oni rozwijać biznesy, bazując na potencjale turystycznym regionu i wspierając tym samym całą polską gospodarkę. By jednak mogli rozpocząć podbój wschodnich województw, potrzebne jest im pieniężne wsparcie ze strony państwa.
Przedsiębiorcy mogą pozyskać finansowanie z programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” na realizację takich działań, jak przykładowo: rozbudowa lokalnej bazy noclegowej i gastronomicznej, tworzenie infrastruktury rekreacyjnej i kulturalnej, organizacja turystyki, tradycyjne rękodzieło lub wytwarzanie żywności ekologicznej. Pól do popisu jest wiele, wszak region oferuje wiele dobrodziejstw – dotąd nieodkrytych czy niedocenionych. Potencjał Polski Wschodniej jest ogromy, a z odpowiednimi środkami można właściwie go wykorzystać.
Kto może skorzystać z finansowania?
Z preferencyjnej pożyczki w wypłaconej ze środków projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” skorzystać mogą przedsiębiorcy działający w branży turystycznej i okołoturystycznej. Ważne, by ich działalność zlokalizowana była na terenie jednego z pięciu wschodnich województw Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie). Nie ma znaczenia wielkość firmy ani jej pozycja na rynku. Jak czytamy w komunikacie BGK, oferta jest otwarta także dla małych firm z niewielkim stażem i niską wiarygodnością kredytową.
„Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to program dopasowany do potrzeb i potencjału regionu. Daje on możliwość inwestowania w przedsięwzięcia turystyczne także mniejszym firmom z niewielkim stażem, dla których uzyskanie pożyczki na rynkowych warunkach nie jest możliwe. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą rozwijać swój biznes i ofertą przyciągnąć do regionu jeszcze więcej turystów
– precyzuje Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Polski bank rozwoju podaje, iż do tej pory z pożyczek programu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” skorzystało już 281 przedsiębiorstw. Na konta tych firm trafiło łącznie niemal 48 mln złotych. Najczęściej reprezentowanymi branżami w przypadku pożyczkobiorców są usługi noclegowe (38%), gastronomia (18 %) oraz usługi lokalne (8%). Firmy korzystające ze. Wsparcia zajmują się takimi obszarami, jak rozbudowa lokalnej bazy noclegowej i gastronomicznej, tworzenie infrastruktury kulturalnej czy tradycyjne rękodzieło.
Szczegóły na temat oferty
Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego pełniący funkcję zarządcy budżetu programowego, finansowanie ze środków projektu można otrzymać na okres 5 lat, przy czym dopuszcza się możliwość wydłużenia pożyczki do maksymalnie 7 lat po spełnieniu kilku dodatkowych wymogów (między innymi kwota finansowania musi. być wyższa niż 250 tys. złotych). Pożyczki udziela się w kapitale zależnym od realnych potrzeb wnioskodawcy. Niemniej jednak kwota finansowania nie może być wyższa nić pół miliona złotych.
Kwestia opłat związanych z pożyczką prezentuje się bardzo atrakcyjnie (co zresztą typowe dla finansowań oferowaanych z ramienia Banku Gospodarstwa Krajowego). Oprocentowanie nominalne wynosi zaledwie 1,87%, a wymagany wkład własny – standardowe 20%. Ponadto w przypadku przedsiębiorców, których obiekty posiadają status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, oraz firm, które prowadzą działalność nie dłużej niż 2 lata, oprocentowanie wynosi tylko 0, 935%, a wkład własny jest zniesiony.
Produkty finansowe sprzyjają stałemu i stabilnemu wzrostowi gospodarczemu – to trwałe mechanizmy budujące polską gospodarkę, które obecnie działają coraz szybciej i sprawniej. Cieszymy się, że coraz więcej firm sięga po finansowanie zwrotne. Wspieramy przedsiębiorców na każdym etapie ich działalności. Kredyty i pożyczki pozwalają sfinansować więcej kategorii wydatków, pieniądze są stale dostępne, bardziej elastyczne i prostsze od dotacji
– przyznaje Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.
Źródła:
https://media.bgk.pl/73730-bank-gospodarstwa-krajowego-wspiera-rozwoj-turystyki-w-polsce-wschodniej?fbclid=IwAR0yEkzRt-wY19_TdFRKoWjzRqsCfOTKJb8ufogdCFfSEJwnGCay6xUNJWQ
Dodaj komentarz