Instytucje udzielające pożyczek – firmy pożyczkowe

Instytucje udzielające pożyczek – firmy pożyczkowe

author
Patryk Byczek
03 lutego 2023

Firmy pożyczkowe, które bardzo często nazywane są „parabankami”, należą do sektora finansowego, lecz działają w tzw. grupie instytucji pozabankowych. Firmy udzielające pożyczek pozabankowych prowadzone są najczęściej przez przedsiębiorców, którzy świadczą usługi zbliżone do tych bankowych, tj. przyjmowanie depozytów czy udzielanie pożyczek. Działalność firm pożyczkowych podlega kontroli obecnie Prezesowi UOKiK.

Jak działają instytucje pożyczkowe?

Firmy pożyczkowe działają w oparciu o Dz.U.2022.246 t.j., Rozdział 5a – Działalność instytucji pożyczkowych i rejestr instytucji pożyczkowych  – Kredyt konsumencki. Z kolei kontrolę nad działalnością firm udzielających pożyczek pozabankowych sprawuje obecnie Prezes UOKiK. Od 2024 roku firmy będą także podlegały kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

Z kolei Umowa pożyczki jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym. W wielu przypadkach do umowy pożyczki stosuje się zapisy i przepisy ustawy o Kredycie Konsumenckim, np. o charakterze informacyjnym, ułatwiające porównanie ofert firm pożyczkowych.

Czym jest firma pożyczkowa?

W wielkim uproszczeniu – firma pożyczkowa jest instytucją prowadzoną przez przedsiębiorców, którzy udzielają pożyczek pieniężnych (chwilówek), lecz jednocześnie nie tworzą oni banku ani SKOKu. Pożyczkodawcą może być zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak i spółka. Pożyczka może być udzieloną również przez osobę fizyczną, którą jest sąsiad, członek rodziny czy przypadkowo poznana osoba. Można więc śmiało stwierdzić, że każdy obywatel oraz każdy przedsiębiorca jest potencjalnym pożyczkodawcą.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności tzw. PKD 2007, udzielanie pożyczek pieniężnych poza systemem bankowym przyjmuje oznaczenie 64.92.Z.

Warto jednak wiedzieć, że firma pożyczkowa udzielająca pożyczek pozabankowych nie może udzielić kredytu, który jest zastrzeżony dla banków oraz SKOKów.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez zdolności kredytowej – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na raty – w pełni online

Firmy pożyczkowe w Polsce

Poniżej przestawiamy listę firm pożyczkowych, które aktywnie działają w naszym kraju:

Firmy pożyczkowe stosują charakterystyczny marketing, który ma za zadanie podkreślić zalety korzystania tego typu instytucji. Najbardziej popularne hasła, nie zawsze prawidłowe, to: kredyt bez bik, chwilówki, pożyczki bez bik, pożyczki bez big, pożyczki bez KRD, szybka pożyczka w 15 minut, pożyczka dla zadłużonych, pożyczka z komornikiem.

Czy ważna jest zdolność kredytowa?

Oczywiście, że tak. Firmy pożyczkowe na przestrzeni lat nauczyły się, że nie warto pożyczać każdemu, kto potrzebuje pieniędzy. Klient musi być wypłacalny, terminowy i przede wszystkim rzetelny. Oceniając zdolność kredytową Klienta, dana firma wie, czy spłaca on swoje zobowiązania na czas, czy w ogóle je spłaca i ile takich zobowiązań posiada (pod warunkiem, że Klient wyrazi konkretnej firmie pożyczkowej zgodę na przetwarzanie danych osobowych).

Chcąc sprawdzić Klienta, firmy wysyłają zapytanie o niego do Biura Informacji Kredytowej (BIK).Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim firmy pożyczkowe zobowiązane są dokonać oceny ryzyka kredytowego klienta. Wynik oceny nie jest jednak wiążący przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu pożyczki. Ostateczna decyzja zawsze należy do firmy pożyczkowej.

Instytucje udzielające pożyczek - pytania i odpowiedzi

Tak, pod warunkiem, że korzystamy ze sprawdzonej firmy, która od wielu lat uczciwie działa na rynku.

Pożyczka pozabankowa jest czymś innym, niż kredyt. Główną różnicą jest to, że kredytu może udzielić wyłącznie bank lub SKOK.

Na polskim rynku pozabankowym działają obecnie takie firmy, jak np.: Alfa Kredyt, Vivus, Bancovo, Provident, Fanko czy Feniko.

Jest to firma, która zajmuje się udzielaniem pożyczek. Taką firmę może prowadzić każdy, po spełnieniu odpowiednich warunków.

Każda instytucja finansowa stara się, aby pożyczka dotarła do Klienta jak najszybciej. Wypłata bardzo często następuje nawet w 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Były komornik ukradł 3 miliony złotych
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
11 czerwca 2019

Były komornik ukradł 3 miliony złotych

Santander Bank Polska w Ostrzeszowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Ostrzeszowie

Międzynarodowa Przesyłka Paletowa od Poczty Polskiej
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
09 lutego 2019

Międzynarodowa Przesyłka Paletowa od Poczty Polskiej

Pożyczki bez zaświadczeń Wołomin
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
28 kwietnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Wołomin

BNP Paribas oddziały w Prudniku
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Prudniku

Porównaj