Błędy we wniosku o pożyczkę

Błędy we wniosku o pożyczkę

author
Dorota Grycko
15 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Większość z nas, chociaż raz w życiu musiało zmierzyć się z wypełnieniem wniosku o pożyczkę lub kredyt. A co jeśli popełnimy błędy wypełniając owy wniosek? Takie sytuacje mogą się zdarzyć, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je rozwiązać.

Spis treści:

 1. Jak wygląda wniosek o pożyczkę?
 2. Odrzucony wniosek - dlaczego?
 3. Błędne dane we wniosku o pożyczkę - co można zrobić?
 4. Celowe błędy we wniosku - co może nam grozić?
 5. Jak unikać błędów we wnioskach o pożyczki? Poradnik
 6. Błędy we wniosku o pożyczkę - najważniejsze pytania
 7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Jak wygląda wniosek o pożyczkę?

Bez względu na to czy wnioskujemy o kredyt online czy pożyczkę ratalną, zapewne będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek. Każda instytucja finansowa indywidualnie ustala wszelkie wymagania wobec Klientów, a więc takie formularze mogą się między sobą różnić. Niektóre firmy pożyczkowe będą wymagały podania wielu informacji, wtedy dokument może być dosyć długi. Z kolei wybierając na przykład pożyczki bez zaświadczeń, będziemy musieli podać wyłącznie podstawowe dane. Niemniej jednak poprawne wypełnienie wniosku nie powinno sprawiać większych problemów.

W każdym wniosku będziemy musieli podać dane takie jak:

 • imię oraz nazwisko wnioskodawcy,
 • PESEL,
 • numer rachunku bankowego, na który mają zostać przesłane pieniądze,
 • numer telefonu komórkowego,
 • adres zamieszkania,
 • numer i seria dowodu osobistego,
 • zaświadczenia o dochodach (w zależności od wyboru produktu finansowego).

Dla większości firm ważne jest sprawdzenie źródła dochodu potencjalnych Klientów, aby mieć pewność, że będą wywiązywać się ze spłat zobowiązania. Sprawdzają historię kredytową pożyczkobiorców i badają ich zdolność kredytową. Osoby, które w przeszłości zalegały ze spłatą finansowań i zostały wpisane do baz dłużników, mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki. Tacy Klienci mogą wnioskować  o pożyczki dla zadłużonych i pożyczki bez BIK.

Odrzucony wniosek - dlaczego?

Co jest najczęstszym powodem odrzucenia wniosku?

 • Błędy we wniosku,
 • Niespełnienie wymogów formalnych,
 • Podanie nieprawdziwych informacji,
 • Zbyt dużo złożonych wniosków,
 • Negatywna historia kredytowa,
 • Brak zdolności kredytowej,
 • Zbyt wiele złożonych wniosków.

Błędne dane we wniosku o pożyczkę - co można zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, błędy we wnioskach o pożyczki zdarzają się dosyć często, szczególnie w tych dłuższych, w których trzeba podać wiele informacji. Powodem takich błędów jest zazwyczaj pośpiech i brak zrozumienia. Instytucje finansowe po zauważeniu błędu, mogą odrzucić wniosek o finansowanie. Jeśli wypełniając wniosek, zorientujesz się, że wpisałeś błędne dane, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą. Najszybszym sposobem będzie zadzwonienie na infolinię i wyjaśnienie gdzie popełniliśmy błąd. Jeśli nasz wniosek nie został rozpatrzony automatycznie, mamy szanse na rozwiązanie problemu.

Celowe błędy we wniosku - co może nam grozić?

Błędy mogą zdarzyć się każdemu, aczkolwiek jeśli popełniliśmy je z premedytacją, możemy zostać surowo ukarani. Zawyżając nasze comiesięczne dochody lub podając nieprawdziwe źródła dochodów, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, ale tylko na chwilę. Każde kłamstwo, prędzej czy później wyjdzie na jaw. Najważniejsze jest jednak to, że za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym przeczytamy, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszystkie instytucje finansowe zastrzegają sobie również prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy z Klientem, który dopuścił się podania fałszywych informacji. Dlatego nigdy nie wpisujmy fałszywych danych i bądźmy szczerzy podczas wypełniania wniosków o pożyczkę.

Jak unikać błędów we wnioskach o pożyczki? Poradnik

 1. Wypełniajmy formularz w pełnym skupieniu. Jeśli wnioskujemy o pożyczkę online, nie uzupełniajmy wniosku w pospiechu, usiądźmy wygodnie przy komputerze i krok po korku wpisujmy nasze dane.
 2. Przed wysłaniem lub złożeniem wniosku, przeczytajmy wszystko kilka razy i upewnijmy się, że nie popełniliśmy błędów.
 3. Dokładnie zapoznajmy się z wymaganą dokumentacją, którą należy dołączyć do wniosku.
 4. Unikajmy wypełniania wniosku przez telefon poza domem, ponieważ możemy mieć niestabilne łącze internetowe.
 5. Pamiętajmy, że jeśli czegoś nie będziemy wiedzieć, możemy zapytać pożyczkodawcy.

Błędy we wniosku o pożyczkę - najważniejsze pytania

Banki w porównaniu do firm pożyczkowych, będą sprawdzać nasze miejsce zatrudnienia. Muszą mieć pewność, że nasze źródło dochodów jest stabilne.

Banki mogą analizować nasze wykształcenie, wykonywany zawód i właśnie stan cywilny.

Nie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy kłamać we wniosku o finansowanie. Nasze kłamstwo zapewne wyjdzie na jaw, a my zostaniemy ukarani.

Za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nie można kłamać wnioskując o pożyczkę na raty. Za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podsumowanie

 1. Bez względu na to czy wnioskujemy o kredyt czy pożyczkę, zapewne będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek.
 2. W każdym wniosku będziemy musieli podać dane takie jak: imię oraz nazwisko wnioskodawcy, PESEL, numer rachunku bankowego, numer telefonu komórkowego, adres zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach (w zależności od wyboru produktu finansowego).
 3. Firmy mogą sprawdzić historię kredytową pożyczkobiorców i badać ich zdolność kredytową.
 4. Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku są: błędy we wniosku, niespełnienie wymogów formalnych, podanie nieprawdziwych informacji, zbyt dużo złożonych wniosków, negatywna historia kredytowa, brak zdolności kredytowej, zbyt wiele złożonych wniosków.
 5. Powodem błędów we wnioskach jest zazwyczaj pośpiech i brak zrozumienia. Instytucje finansowe po zauważeniu błędu, mogą odrzucić wniosek o finansowanie.
 6. Zawyżając nasze comiesięczne dochody lub podając nieprawdziwe źródła dochodów, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, ale tylko na chwilę.
 7. Najważniejsze jest jednak to, że za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 8. Wszystkie instytucje finansowe zastrzegają sobie również prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy z Klientem, który dopuścił się podania fałszywych informacji.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Wałczu

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Wałczu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Nowej Soli

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy posiadający ponad 20 placówek stacjonarnych. Sprawdź informacje na temat placówki w Nowej Soli.

author
Patryk Byczek
08 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Sprzęt na raty dla zadłużonych – czy jest dostępny?

W przypadku braku możliwości zgromadzenia dużej kwoty, raty na sprzęt AGD czy RTV mogą okazać się niezwykle przydatne. Finansowanie udzielane jest zazwyczaj na podstawie dochodów, a także historii kredytowej klienta. Z tego powodu, osoby zadłużone lub takie, które są pod nadzorem komornika, mogą mieć trudności z zaciągnięciem finansowania na potrzebny sprzęt. Sprawdźmy czy otrzymanie sprzętu na raty dla zadłużonych jest możliwe, a także jakie sklepy oferują takie rozwiązanie.

author
Julia Wierciło
16 listopada 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile zarabia historyk?

Historyk to osoba, która zajmuje się ustalaniem faktów procesu dziejowego. Interpretuje oraz poddaje analizie dzieje człowieka, społeczeństw i narodów w przeszłości korzystając z materiałów źródłowych. Sprawdzamy, ile zarabiają historycy

author
Sandra Tessmer
28 września 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Promocja: „Z nami najlepiej” w Alior Banku

W Alior Banku trwa promocja, w której nowi Klienci za spełnienie bardzo prostych warunków mogą zgarnąć 200 złotych premii. Promocja trwa do 16 października 2019 roku.

author
Patryk Byczek
24 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Autopay obniży ceny za przejazdy autostradą

Użytkownicy Autopay, czyli systemu płatności automatycznych, będą mieli możliwość przejeżdżania taniej przez autostradę A4 łączącą Katowice i Kraków. Promocja rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa przez co najmniej trzy pierwsze miesiące roku. Stalexport Autostrada Małopolska wprowadza dla tych osób preferencyjne stawki.

author
Alicja Hirsekorn
09 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj