Błędy we wniosku o pożyczkę

Błędy we wniosku o pożyczkę

author
Dorota Grycko
15 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Większość z nas, chociaż raz w życiu musiało zmierzyć się z wypełnieniem wniosku o pożyczkę lub kredyt. A co jeśli popełnimy błędy wypełniając owy wniosek? Takie sytuacje mogą się zdarzyć, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je rozwiązać.

Spis treści:

  1. Jak wygląda wniosek o pożyczkę?
  2. Odrzucony wniosek - dlaczego?
  3. Błędne dane we wniosku o pożyczkę - co można zrobić?
  4. Celowe błędy we wniosku - co może nam grozić?
  5. Jak unikać błędów we wnioskach o pożyczki? Poradnik
  6. Błędy we wniosku o pożyczkę - najważniejsze pytania
  7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Jak wygląda wniosek o pożyczkę?

Bez względu na to czy wnioskujemy o kredyt online czy pożyczkę ratalną, zapewne będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek. Każda instytucja finansowa indywidualnie ustala wszelkie wymagania wobec Klientów, a więc takie formularze mogą się między sobą różnić. Niektóre firmy pożyczkowe będą wymagały podania wielu informacji, wtedy dokument może być dosyć długi. Z kolei wybierając na przykład pożyczki bez zaświadczeń, będziemy musieli podać wyłącznie podstawowe dane. Niemniej jednak poprawne wypełnienie wniosku nie powinno sprawiać większych problemów.

W każdym wniosku będziemy musieli podać dane takie jak:

  • imię oraz nazwisko wnioskodawcy,
  • PESEL,
  • numer rachunku bankowego, na który mają zostać przesłane pieniądze,
  • numer telefonu komórkowego,
  • adres zamieszkania,
  • numer i seria dowodu osobistego,
  • zaświadczenia o dochodach (w zależności od wyboru produktu finansowego).

Dla większości firm ważne jest sprawdzenie źródła dochodu potencjalnych Klientów, aby mieć pewność, że będą wywiązywać się ze spłat zobowiązania. Sprawdzają historię kredytową pożyczkobiorców i badają ich zdolność kredytową. Osoby, które w przeszłości zalegały ze spłatą finansowań i zostały wpisane do baz dłużników, mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki. Tacy Klienci mogą wnioskować  o pożyczki dla zadłużonych i pożyczki bez BIK.

Odrzucony wniosek - dlaczego?

Co jest najczęstszym powodem odrzucenia wniosku?

  • Błędy we wniosku,
  • Niespełnienie wymogów formalnych,
  • Podanie nieprawdziwych informacji,
  • Zbyt dużo złożonych wniosków,
  • Negatywna historia kredytowa,
  • Brak zdolności kredytowej,
  • Zbyt wiele złożonych wniosków.

Błędne dane we wniosku o pożyczkę - co można zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, błędy we wnioskach o pożyczki zdarzają się dosyć często, szczególnie w tych dłuższych, w których trzeba podać wiele informacji. Powodem takich błędów jest zazwyczaj pośpiech i brak zrozumienia. Instytucje finansowe po zauważeniu błędu, mogą odrzucić wniosek o finansowanie. Jeśli wypełniając wniosek, zorientujesz się, że wpisałeś błędne dane, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą. Najszybszym sposobem będzie zadzwonienie na infolinię i wyjaśnienie gdzie popełniliśmy błąd. Jeśli nasz wniosek nie został rozpatrzony automatycznie, mamy szanse na rozwiązanie problemu.

Celowe błędy we wniosku - co może nam grozić?

Błędy mogą zdarzyć się każdemu, aczkolwiek jeśli popełniliśmy je z premedytacją, możemy zostać surowo ukarani. Zawyżając nasze comiesięczne dochody lub podając nieprawdziwe źródła dochodów, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, ale tylko na chwilę. Każde kłamstwo, prędzej czy później wyjdzie na jaw. Najważniejsze jest jednak to, że za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym przeczytamy, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszystkie instytucje finansowe zastrzegają sobie również prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy z Klientem, który dopuścił się podania fałszywych informacji. Dlatego nigdy nie wpisujmy fałszywych danych i bądźmy szczerzy podczas wypełniania wniosków o pożyczkę.

Jak unikać błędów we wnioskach o pożyczki? Poradnik

  1. Wypełniajmy formularz w pełnym skupieniu. Jeśli wnioskujemy o pożyczkę online, nie uzupełniajmy wniosku w pospiechu, usiądźmy wygodnie przy komputerze i krok po korku wpisujmy nasze dane.
  2. Przed wysłaniem lub złożeniem wniosku, przeczytajmy wszystko kilka razy i upewnijmy się, że nie popełniliśmy błędów.
  3. Dokładnie zapoznajmy się z wymaganą dokumentacją, którą należy dołączyć do wniosku.
  4. Unikajmy wypełniania wniosku przez telefon poza domem, ponieważ możemy mieć niestabilne łącze internetowe.
  5. Pamiętajmy, że jeśli czegoś nie będziemy wiedzieć, możemy zapytać pożyczkodawcy.

Błędy we wniosku o pożyczkę - najważniejsze pytania

Banki w porównaniu do firm pożyczkowych, będą sprawdzać nasze miejsce zatrudnienia. Muszą mieć pewność, że nasze źródło dochodów jest stabilne.

Banki mogą analizować nasze wykształcenie, wykonywany zawód i właśnie stan cywilny.

Nie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy kłamać we wniosku o finansowanie. Nasze kłamstwo zapewne wyjdzie na jaw, a my zostaniemy ukarani.

Za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nie można kłamać wnioskując o pożyczkę na raty. Za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podsumowanie

  1. Bez względu na to czy wnioskujemy o kredyt czy pożyczkę, zapewne będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek.
  2. W każdym wniosku będziemy musieli podać dane takie jak: imię oraz nazwisko wnioskodawcy, PESEL, numer rachunku bankowego, numer telefonu komórkowego, adres zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach (w zależności od wyboru produktu finansowego).
  3. Firmy mogą sprawdzić historię kredytową pożyczkobiorców i badać ich zdolność kredytową.
  4. Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku są: błędy we wniosku, niespełnienie wymogów formalnych, podanie nieprawdziwych informacji, zbyt dużo złożonych wniosków, negatywna historia kredytowa, brak zdolności kredytowej, zbyt wiele złożonych wniosków.
  5. Powodem błędów we wnioskach jest zazwyczaj pośpiech i brak zrozumienia. Instytucje finansowe po zauważeniu błędu, mogą odrzucić wniosek o finansowanie.
  6. Zawyżając nasze comiesięczne dochody lub podając nieprawdziwe źródła dochodów, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, ale tylko na chwilę.
  7. Najważniejsze jest jednak to, że za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  8. Wszystkie instytucje finansowe zastrzegają sobie również prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy z Klientem, który dopuścił się podania fałszywych informacji.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Expander w Pabianicach

EXPANDER PABIANICE

author
Dominika Byczek
28 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bocian Pożyczki w Poznaniu

Bocian Pożyczki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm pożyczkowych w Polsce. Oferta skierowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

author
Patryk Byczek
22 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Brodnicy

T-Mobile Usługi Bankowe to nowoczesny bank internetowy ze sporą ilością placówek stacjonarnych. Bank oferuje między innymi bezpłatne konto osobiste, kredyt przez Internet oraz konsolidację. Sprawdź dane na temat placówki w Brodnicy.

author
Patryk Byczek
18 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Emerytura dla 100-latka

Najwytrwalsi seniorzy, którzy mogą pochwalić się trzycyfrową liczbą przeżytych lat, otrzymają świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Pierwsze takie świadczenie dla 100-latków wypłacono w Polsce już w latach 70-tych. W 2006 roku ich przyznawanie zostało uprawomocnione. Specjalny dodatek będzie wypłacany raz w miesiącu wraz z emeryturą, rentą. Honorową emeryturę dostanie każdy Polak po ukończeniu 100. roku życia. Jego wysokość od 1 marca 2023 to aż 5540,25 zł brutto miesięcznie.

author
Katarzyna Wasiłowska
24 września 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Coca-Cola nowym sponsorem polskich piłkarzy

Reprezentacja Polski zyskała nowego oficjalnego sponsora - markę napojów Coca-Cola. Od sierpnia 2018 roku do lipca 2020 roku logo firmy będzie towarzyszyć drużynom mężczyzn, kobiet i mężczyzn do lat 21 w piłce nożnej.

author
Aneta Jankowska
03 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt online w Alior Banku

Kredyt przez Internet w Alior Banku to jeden z najchętniej wybieranych produktów przez naszych czytelników. Sprawdziliśmy jakie są jego zalety.

author
Patryk Byczek
10 marca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj