Błędy we wniosku o pożyczkę

Błędy we wniosku o pożyczkę

author
Dorota Grycko
15 października 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Większość z nas, chociaż raz w życiu musiało zmierzyć się z wypełnieniem wniosku o pożyczkę lub kredyt. A co jeśli popełnimy błędy wypełniając owy wniosek? Takie sytuacje mogą się zdarzyć, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób je rozwiązać.

Spis treści:

  1. Jak wygląda wniosek o pożyczkę?
  2. Odrzucony wniosek - dlaczego?
  3. Błędne dane we wniosku o pożyczkę - co można zrobić?
  4. Celowe błędy we wniosku - co może nam grozić?
  5. Jak unikać błędów we wnioskach o pożyczki? Poradnik
  6. Błędy we wniosku o pożyczkę - najważniejsze pytania
  7. Podsumowanie
Zwiń spis treści

Jak wygląda wniosek o pożyczkę?

Bez względu na to czy wnioskujemy o kredyt online czy pożyczkę ratalną, zapewne będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek. Każda instytucja finansowa indywidualnie ustala wszelkie wymagania wobec Klientów, a więc takie formularze mogą się między sobą różnić. Niektóre firmy pożyczkowe będą wymagały podania wielu informacji, wtedy dokument może być dosyć długi. Z kolei wybierając na przykład pożyczki bez zaświadczeń, będziemy musieli podać wyłącznie podstawowe dane. Niemniej jednak poprawne wypełnienie wniosku nie powinno sprawiać większych problemów.

W każdym wniosku będziemy musieli podać dane takie jak:

  • imię oraz nazwisko wnioskodawcy,
  • PESEL,
  • numer rachunku bankowego, na który mają zostać przesłane pieniądze,
  • numer telefonu komórkowego,
  • adres zamieszkania,
  • numer i seria dowodu osobistego,
  • zaświadczenia o dochodach (w zależności od wyboru produktu finansowego).

Dla większości firm ważne jest sprawdzenie źródła dochodu potencjalnych Klientów, aby mieć pewność, że będą wywiązywać się ze spłat zobowiązania. Sprawdzają historię kredytową pożyczkobiorców i badają ich zdolność kredytową. Osoby, które w przeszłości zalegały ze spłatą finansowań i zostały wpisane do baz dłużników, mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki. Tacy Klienci mogą wnioskować  o pożyczki dla zadłużonych i pożyczki bez BIK.

Odrzucony wniosek - dlaczego?

Co jest najczęstszym powodem odrzucenia wniosku?

  • Błędy we wniosku,
  • Niespełnienie wymogów formalnych,
  • Podanie nieprawdziwych informacji,
  • Zbyt dużo złożonych wniosków,
  • Negatywna historia kredytowa,
  • Brak zdolności kredytowej,
  • Zbyt wiele złożonych wniosków.

Błędne dane we wniosku o pożyczkę - co można zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, błędy we wnioskach o pożyczki zdarzają się dosyć często, szczególnie w tych dłuższych, w których trzeba podać wiele informacji. Powodem takich błędów jest zazwyczaj pośpiech i brak zrozumienia. Instytucje finansowe po zauważeniu błędu, mogą odrzucić wniosek o finansowanie. Jeśli wypełniając wniosek, zorientujesz się, że wpisałeś błędne dane, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą. Najszybszym sposobem będzie zadzwonienie na infolinię i wyjaśnienie gdzie popełniliśmy błąd. Jeśli nasz wniosek nie został rozpatrzony automatycznie, mamy szanse na rozwiązanie problemu.

Celowe błędy we wniosku - co może nam grozić?

Błędy mogą zdarzyć się każdemu, aczkolwiek jeśli popełniliśmy je z premedytacją, możemy zostać surowo ukarani. Zawyżając nasze comiesięczne dochody lub podając nieprawdziwe źródła dochodów, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, ale tylko na chwilę. Każde kłamstwo, prędzej czy później wyjdzie na jaw. Najważniejsze jest jednak to, że za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym przeczytamy, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszystkie instytucje finansowe zastrzegają sobie również prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy z Klientem, który dopuścił się podania fałszywych informacji. Dlatego nigdy nie wpisujmy fałszywych danych i bądźmy szczerzy podczas wypełniania wniosków o pożyczkę.

Jak unikać błędów we wnioskach o pożyczki? Poradnik

  1. Wypełniajmy formularz w pełnym skupieniu. Jeśli wnioskujemy o pożyczkę online, nie uzupełniajmy wniosku w pospiechu, usiądźmy wygodnie przy komputerze i krok po korku wpisujmy nasze dane.
  2. Przed wysłaniem lub złożeniem wniosku, przeczytajmy wszystko kilka razy i upewnijmy się, że nie popełniliśmy błędów.
  3. Dokładnie zapoznajmy się z wymaganą dokumentacją, którą należy dołączyć do wniosku.
  4. Unikajmy wypełniania wniosku przez telefon poza domem, ponieważ możemy mieć niestabilne łącze internetowe.
  5. Pamiętajmy, że jeśli czegoś nie będziemy wiedzieć, możemy zapytać pożyczkodawcy.

Błędy we wniosku o pożyczkę - najważniejsze pytania

Banki w porównaniu do firm pożyczkowych, będą sprawdzać nasze miejsce zatrudnienia. Muszą mieć pewność, że nasze źródło dochodów jest stabilne.

Banki mogą analizować nasze wykształcenie, wykonywany zawód i właśnie stan cywilny.

Nie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy kłamać we wniosku o finansowanie. Nasze kłamstwo zapewne wyjdzie na jaw, a my zostaniemy ukarani.

Za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nie można kłamać wnioskując o pożyczkę na raty. Za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Podsumowanie

  1. Bez względu na to czy wnioskujemy o kredyt czy pożyczkę, zapewne będziemy musieli wypełnić odpowiedni wniosek.
  2. W każdym wniosku będziemy musieli podać dane takie jak: imię oraz nazwisko wnioskodawcy, PESEL, numer rachunku bankowego, numer telefonu komórkowego, adres zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach (w zależności od wyboru produktu finansowego).
  3. Firmy mogą sprawdzić historię kredytową pożyczkobiorców i badać ich zdolność kredytową.
  4. Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku są: błędy we wniosku, niespełnienie wymogów formalnych, podanie nieprawdziwych informacji, zbyt dużo złożonych wniosków, negatywna historia kredytowa, brak zdolności kredytowej, zbyt wiele złożonych wniosków.
  5. Powodem błędów we wnioskach jest zazwyczaj pośpiech i brak zrozumienia. Instytucje finansowe po zauważeniu błędu, mogą odrzucić wniosek o finansowanie.
  6. Zawyżając nasze comiesięczne dochody lub podając nieprawdziwe źródła dochodów, możemy zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, ale tylko na chwilę.
  7. Najważniejsze jest jednak to, że za oszukanie firmy pożyczkowej lub banku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. W Kodeksie Karnym możemy znaleźć informacje, że za poświadczenie nieprawdy grozi pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  8. Wszystkie instytucje finansowe zastrzegają sobie również prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy z Klientem, który dopuścił się podania fałszywych informacji.
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kto jest Klientem Wonga

Firma pożyczkowa Wonga.com podała bardzo interesujące dane dotyczące swoich Klientów oraz ich preferencji pożyczkowych. Jak wynika ze statystyk, najczęściej pożycza młody singiel.

author
Patryk Byczek
01 maja 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Hipoteczny

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała zgodę na otworzenie nowego banku. ING Bank Śląski zadebiutuje na rynku finansowym z bankiem hipotecznym. Wybrany i zatwierdzony został również skład zarządu ING Banku Hipotecznego.

author
Patryk Byczek
22 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczka z prowizją 0% w Alior Banku

„Wyklikaj pożyczkę z prowizją 0%” - to hasło nowego produktu Alior Banku. Pożyczka dostępna jest wyłącznie przez Internet, a jej maksymalna wysokość to 20 000 zł. Bank chwali się zerową prowizją, ale czy rzeczywiście jest tanio ?

author
Patryk Byczek
09 czerwca 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao we Władysławowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się we Władysławiowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
17 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rachunek 4×4 w Alior Banku

Rachunek 4x4 to nowe konto, które można założyć w Alior Banku. Klienci otrzymają bezpłatne prowadzenie rachunku i darmowe przelewy do ZUS i US. Dodatkową korzyścią jest możliwość wybrania jednego z czterech pakietów usług. Sprawdziliśmy szczegóły nowej oferty Alior Banku.

author
Dominika Byczek
12 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Średni wiek rejestrowanego auta wynosi 13 lat

Z raportu „Vehicles in use Europe 2018” przygotowanego przez firmę ACEA wynika, że średni wiek zarejestrowanego samochodu w Polsce wynosi 13 lat. Z jednej strony jest to dobra informacja, ponieważ rok temu ten sam wskaźnik wynosił 17 lat.

author
Patryk Byczek
19 grudnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj