BLIK – w jakich bankach usługa jest dostępna?

BLIK – w jakich bankach usługa jest dostępna?

author
Dominika Sobieraj
12 maja 2020

Konieczność utrzymywania społecznego dystansu i dbania o to, czego dotykamy w przestrzeni publicznej spowodowała, że coraz więcej osób rezygnuje z gotówki i wypłat z bankomatów. Popularność zdobywają metody płatności zdalnej, np.: przelew na telefon BLIK albo płatność kodem BLIK w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Sprawdzamy, w jakim banku trzeba mieć konto, by skorzystać z takiej usługi.

BLIK – jakie banki?

Korzystanie z usług oferowanych przez BLIK jest bardzo proste i dostępne dla wszystkich, ale z jednym ograniczeniem – trzeba mieć konto w takim banku, w którym BLIK jest po prostu dostępny. Nie wszystkie bowiem banki w Polsce mają podpisaną umowę z BLIK, choć popularność usługi jest już tak duża, że wiele banków sukcesywnie do niego dołącza lub przynajmniej o to się ubiega.

W Internecie jest też wiele nieaktualnych artykułów, które prezentują listę banków współpracujących BLIK kilka lat temu – teraz tych podmiotów jest jednak o wiele więcej. Najnowsze informacje na ten temat znajdziemy zawsze na stronie internetowej BLIK. Aktualną listę na rok 2020 przedstawiamy także w poniższym artykule.

Lista banków z usługami BLIK

Lista banków z usługami BLIK

Alior Bank

Bank Millennium

Santander Bank Polska

ING Bank Śląski

mBank

PKO Bank Polski

Getin Bank

T-Mobile Usługi Bankowe

BNP Paribas

Credit Agricole

Bank Pekao S.A.

Spółdzielcza Grupa Bankowa

Noble Bank

Co to jest BLIK i czy jest nam w ogóle potrzebny?

Jeżeli już mamy konto w jednym ze wskazanych powyżej banków, oznacza to, że możemy korzystać z usług BLIK. Co oznacza ten tajemniczo brzmiący skrót? Jest to po prostu nazwa sposobu płatności bezdotykowych (płacąc BLIKiem dotykamy tylko własnego telefonu/komputera).

BLIK może być nam potrzebny do:

1. Dokonywania płatności w sklepach stacjonarnych (nie musimy wtedy mieć ani gotówki, ani karty ani wirtualnej wersji karty bankowej podpiętej do naszego telefonu, takie płatności umożliwia na przykład popularny sklep Biedronka lub Lidl).

2. Dokonywania płatności w sklepach internetowych (nie musimy się wtedy podczas zakupów logować do swojego konta w banku i ryzykować wykradzenia naszych danych, nie musimy podawać kodu potwierdzającego przelew, a pieniądze przechodzą do sprzedawcy w czasie rzeczywistym – może on wysłać nasze zamówienie od razu i nie czeka na to, aż nasz przelew dotrze).

3. Wpłacania i wypłacania pieniędzy w bankomatach (bez konieczności posiadania karty do własnego konta).

4. Wykonywania natychmiastowych przelewów na telefon zupełnie za darmo (można z tego skorzystać na przykład kupując coś od kogoś na targu lub np.: odbierając zakup umówiony na platformie sprzedażowej typu OLX albo po prostu w celu natychmiastowego oddania pieniędzy znajomemu, który kupuje coś “na spółkę”, nawet wtedy, kiedy nie mamy przy sobie gotówki).

5. Generowania czeków BLIK (dzięki którym można potem dokonywać płatności albo wypłacać gotówkę z bankomatu).

źródło: https://polskistandardplatnosci.pl

BLIK – kto jest właścicielem?

Właścicielem BLIKA jest spółka Polski Standard Płatności. Spółka ta została założona w grudniu 2013 roku przez sześć największych banków w Polsce:

  • Alior Bank,
  • PKO Bank Polski,
  • Santander Bank,
  • Bank Millennium,
  • ING Bank Śląski,
  • mBank.

Od kwietnia 2020 roku spółka zyskała jeszcze jednego udziałowca – Mastercard. “Obecnie PSP ma 7 udziałowców, z których każdy posiada równą liczbę udziałów” – czytamy na stronie Polskiego Standardu Płatności. O dołączeniu nowego udziałowca pisaliśmy więcej w artykule: PSP z nowym udziałowcem – Mastercard wesprze operatora BLIKa.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm

Jak zacząć korzystać z BLIKA?

Rozpoczęcie korzystania ze wszystkich możliwości, które daje BLIK, jest bardzo proste – nie trzeba nic instalować, pobierać. Wystarczy wejść do naszej aplikacji mobilnej i kod BLIK pojawi się nam na głównym ekranie, gotowy do skorzystania z niego.

Jak włączyć przelewy na telefon BLIK?

Jeżeli natomiast chcemy dokonywać za pomocą usługi BLIK natychmiastowych przelewów na telefon (lub jeżeli chcemy te przelewy odbierać), musimy dodać swój numer do usługi BLIK.

Zrobimy to łatwo w ustawieniach BLIKA w naszej aplikacji mobilnej albo przez przeglądarkę internetową. Sposób rejestracji numeru w każdym banku jest dokładnie opisany na stronie internetowej danego banku.


Źródło:

https://blikmobile.pl

https://polskistandardplatnosci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Expander w Koninie
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
30 stycznia 2015

Expander w Koninie

Ranking kredytów samochodowych – kwiecień 2020
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
01 kwietnia 2020

Ranking kredytów samochodowych – kwiecień 2020

Pożyczki bez BIK Tczew
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 maja 2022

Pożyczki bez BIK Tczew

NOTUS Finanse – oddział w Olsztynie
Wpisy
author
Patryk Byczek
22 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Olsztynie

Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty z udziałem BGK
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 kwietnia 2020

Wzmacnianie bloków z wielkiej płyty z udziałem BGK

Porównaj