Jak działa przelew BLIK na telefon?

Jak działa przelew BLIK na telefon?

autor wpisu
Julia Wierciło
24 lutego 2023

Czy każdy może wykonać przelew BLIK na telefon? Jak to zrobić i jak odebrać taki przelew? Sprawdźmy szczegóły tego sposobu przesyłania i otrzymywania pieniędzy. Jest on błyskawiczny, a jednocześnie niezwykle prosty. Intuicyjna metoda przelewu BLIK na telefon pozwala na szybkie przelewy, bez konieczności wpisywania dużej ilości danych i poświęcania cennego czasu.

Spis treści:

 1. Co to jest przelew BLIK na telefon i jak działa?
 2. Jak zrobić przelew BLIK na telefon?
 3. Jak długo trzeba czekać na przelew BLIK na telefon?
 4. Prośba o przelew BLIK na telefon
Zwiń spis treści

Co to jest przelew BLIK na telefon i jak działa?

Przelew BLIK na telefon jest formą przelewu bankowego, ale jest znacznie szybszą i łatwiejszą opcją niż tradycyjna operacja. Przede wszystkim dzięki przelewowi poprzez BLIK przelew trafia na konto odbiorcy niemal natychmiastowo. Nie jest on ograniczony dniem tygodnia czy godziną.

Mimo tego, że BLIK działa głównie w Polsce, niektóre jego opcje są dostępne również poza krajem – w szczególności dostępne są płatności BLIK za granicą. Ogromną zaletą, jakie oferuje przelew BLIK na telefon, jest to, że nie musimy posiadać konta w banku, do którego chcemy przesłać pieniądze. Jeśli oba banki są w systemie BLIK, przelew będzie błyskawiczny.

Banki, które umożliwiają przelewy BLIK na telefon:

 • Bank Millennium,
 • Alior Bank,
 • Santander Bank Polska,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • PKO Bank Polski,
 • Credit Agricole,
 • Bank BPS,
 • BNP Paribas,
 • Bank PEKAO,
 • Bank Pocztowy,
 • BOŚ Bank,
 • VeloBank (dawniej Getin Bank),
 • Banki Spółdzielcze SGB,
 • Nest Bank,
 • BS Brodnica,
 • City Handlowy,
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie.

Jak zrobić przelew BLIK na telefon?

Aby zrobić przelew BLIK na telefon, trzeba posiadać konto w jednym z wymienionych powyżej banków oraz jego aplikację mobilną na swoim telefonie. Te dwa warunki wystarczą do rozpoczęcia rejestracji usługi BLIK. W pierwszej kolejności musimy zarejestrować usługę BLIK na telefonie.

Rejestracja usługi BLIK na telefonie:

 • Na początku należy pobrać i zainstalować aplikację mobilną swojego banku. Nasz numer telefonu musi być zarejestrowany w usłudze obsługującej BLIK,
 • Uruchamiamy aplikację banku, następnie klikamy opcję „przelew na telefon BLIK”,
 • W kolejnym kroku należy wyrazić zgodę na rejestrację numeru telefonu w bazie BLIK,
 • Wybieramy numer rachunku, który ma być docelowo używany przy transakcjach,
 • Następnie wpisujemy kod PIN w aplikacji.

Co ważne – do zrealizowania przelewu potrzebny nam będzie jedynie numer telefonu odbiorcy, a nie numer konta bankowego. W przypadku przelewów na telefon BLIK w żadnym momencie nie będziemy potrzebować numeru konta odbiorcy. Dane przelewu w tym przypadku to jedynie numer telefonu i kwota przelewu.

Przelew BLIK na telefon – jak wysłać?

 • Otwierając aplikację, wybieramy opcję „przelewy BLIK”,
 • Klikamy na osobę, do której chcemy wysłać przelew. Numer telefonu możemy także wpisać ręcznie,
 • Podajemy kwotę, a transakcję zatwierdzamy pinem.

Co się stanie, jeśli osoba, do której wyślę przelew, nie korzysta z opcji BLIK?

Jeśli taka osoba nie jest zarejestrowana w usłudze BLIK, otrzyma SMSa z linkiem, który przekieruje ją do strony internetowej. Następnie, po podaniu numeru konta, otrzyma przesłane pieniądze.

Jak długo trzeba czekać na przelew BLIK na telefon?

Ile czasu będzie trzeba czekać na pieniądze po wykonaniu przelewu BLIK na telefon? Prawie wcale, ponieważ przelew BLIK na telefon, jest usługą realizowaną niemal natychmiast po jej wykonaniu. Bank, w którym konto posiada odbiorca przelewu, nie ma znaczenia. Operacje są realizowane całodobowo o każdej godzinie, także we wszystkie święta i weekendy.

Warunki, które należy spełnić, by otrzymać przelew BLIK natychmiastowo:

 • posiadanie aplikacji mobilnej banku na swoim telefonie,
 • aktywna funkcja przelewu na telefon.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez zdolności kredytowej – szybka wypłata

Pożyczki bez odmowy – duża szansa otrzymania pieniędzy

Prośba o przelew BLIK na telefon

Bardzo pomocną funkcją jest również prośba o przelew BLIK na telefon. W przypadku dzielenia się rachunkiem z grupą znajomych, na przykład po wspólnym wyjściu na obiad, mamy możliwość szybkiego rozliczenia się. Usługa ta polega na wysłaniu przypomnienia wysokości kwoty, którą należy zwrócić.

Jak wysłać prośbę o przelew BLIK na telefon?

 • Po otwarciu aplikacji mobilnej banku należy wybrać opcję „przelewy BLIK”,
 • Następnie wybieramy kontakt lub wpisujemy numer telefonu, na który chcemy wysłać prośbę o przelew. Podajemy również kwotę,
 • Zatwierdzamy przyciskiem „wyślij prośbę”. W tym momencie na telefonie, do którego ją przesłaliśmy, powinno pojawić się powiadomienie,
 • Osoba, do której została wysłana prośba o przelew, powinna kliknąć w otrzymane powiadomienie. Po tym kroku automatycznie zostanie przeniesiona do płatności. Wszystkie jej dane będą już uzupełnione, znajomy musi tylko potwierdzić operację.

Przelew BLIK na telefon jest zupełnie darmowy.

Szybkość wykonania przelewu, zapłacenia za zakupy lub usługi, przez internet bądź stacjonarnie, jest ogromną zaletą płatności BLIK. Wygoda i zaoszczędzony czas sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z tej metody. Płatności, wypłacanie i wpłacanie pieniędzy w bankomatach, czy przelewy na telefon BLIK, to dopiero początek szerokiego wachlarza usług, które oferuje ten system.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Aby wykonać przelew BLIKIEM, wystarczy pobrać aplikację swojego banku  i otworzyć opcję “przelewy BLIK”. Następnie wpisujemy numer telefonu, podajemy kwotę transakcji i wysyłamy pieniądze. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie banki oferują przelew BLIK.

Przelew BLIK na telefon trafia na konto osobiste danej osoby, ale do jego wykonania nie jest potrzebny numer tego konta. Wystarczy nam numer telefonu i własny telefon – żeby ten przelew zlecić. Dokonując płatności BLIKIEM, pieniądze wysyłamy na numer telefonu, a natychmiastowo pojawiają się one na koncie bankowym odbiorcy (przypisanym do tego numeru telefonu).

W aplikacji banku wybieramy opcję płatności BLIK i wpisujemy kwotę przelewu. Zatwierdzamy i płatność BLIK jest przesyłana natychmiastowo.

Tak, przelew na telefon BLIK jest zupełnie darmowy.

Aby przelać pieniądze na numer telefonu, trzeba skorzystać z aplikacji swojego banku i wybrać opcję płatności BLIK. Następnie wpisujemy numer telefonu i kwotę przelewu oraz potwierdzamy PINem chęć jego wysłania. Maksymalna kwota przelewu BLIK jest zależna od banku i wynosi zazwyczaj 10-20 tysięcy.

Czas dotarcia przelewów BLIK na telefon do odbiorcy przelewu wynosi zaledwie kilka sekund. Płatność BLIKIEM odbywa się w trybie natychmiastowym, bez względu na porę czy dzień nadania przelewu.

Aby odebrać przelew BLIK, właściwie nie trzeba robić zupełnie nic. Aplikacja bankowa powinna sama powiadomić nas o dotarciu pieniędzy – nie musimy wyrażać zgody na przyjęcie przelewu. Pamiętaj, że aby odbierać przelewy BLIK, musisz posiadać konto w banku, który takie przelewy umożliwia, a nie wszystkie banki oferują możliwość odbierania przelewów BLIK i wysyłania przelewów BLIK.

Podsumowanie

 1. BLIK, czyli polski system płatności mobilnych, pozwala na przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami bankowymi bez kosztów i bez oczekiwania na dzień roboczy czy sesje Elixir.
 2. Aby wysłać przelew BLIK na telefon, wystarczy podać kwotę przelewu i numer telefonu odbiorcy. Nie potrzebujemy numeru konta odbiorcy.
 3. Transakcje BLIK są w pełni bezpieczne i niesamowicie szybkie – pieniądze docierają do odbiorców natychmiastowo.
 4. Nadawca przelewu BLIK musi posiadać konto w banku umożliwiającym przelewy na telefon oraz musi mieć zainstalowaną aplikację mobilną swojego banku.
 5. Odbiorca płatności BLIK również musi mieć konto w banku świadczącym usługi BLIK. Odbiorcy przelewów BLIK nie muszą ich jednak akceptować w aplikacji mobilnej – pieniądze przyjdą automatycznie.
 6. BLIK został założony przez spółkę Polski Standard Płatności.

Sprawdź także inne ważne informacje na temat BLIKA:

BLIK – kontakt, infolinia – wszystkie formy kontaktu

BLIK za granicą – jak działa, jak go wykonać?

BLIK – najważniejsze informacje o BLIKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

WhatsApp Pay – płatność z aplikacji
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 czerwca 2020

WhatsApp Pay – płatność z aplikacji

PKO BP w Koszęcinie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 września 2019

PKO BP w Koszęcinie

mBank odświeża bankowość internetową
Wpisy
author
Patryk Byczek
27 kwietnia 2018

mBank odświeża bankowość internetową

Firmy ostrożnie korzystają z kredytów
Wpisy
author
Aneta Jankowska
19 czerwca 2018

Firmy ostrożnie korzystają z kredytów

PKO BP w Ostrowcu Świętokrzyskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2019

PKO BP w Ostrowcu Świętokrzyskim

PKO BP w Węgorzewie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
23 lipca 2019

PKO BP w Węgorzewie

Porównaj