BLIK za granicą

author
Julia Wierciło
23 lutego 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dzięki systemowi BLIK mamy możliwość wykonania transakcji bez konieczności użycia karty płatniczej. Przy pomocy jednorazowych 6-cyfrowych kodów płatność wykonujemy niemal natychmiastowo. Jest to także bardzo bezpieczna i intuicyjna metoda. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną swojego banku na smartfonie. Czy możemy skorzystać z niego w każdym miejscu? Czy BLIK działa za granicą? Sprawdźmy, czy to możliwe i czy wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Spis treści:

 1. Czy BLIK działa za granicą?
 2. Jak zrealizować płatność BLIK zbliżeniowo?
 3. Ile kosztuje płatność BLIK za granicą?
 4. BLIK za granicą a wypłata z bankomatu
 5. Korzystanie z płatności BLIK za granicą - czy warto?
Zwiń spis treści

Czy BLIK działa za granicą?

Płatności za pomocą BLIK są możliwe za granicą, ale niestety nie w każdym wariancie. BLIKIEM zbliżeniowo zapłacimy we wszystkich sklepach stacjonarnych, które posiadają odpowiednio oznaczony terminal płatniczy – musi być w nim możliwe wykonywanie płatności zbliżeniowych Mastercard. Jak rozpoznać taki terminal? Musi na nim widnieć czerwono-żółte logo MasterCard.

Wariant dokonywania płatności zbliżeniowo jest możliwy jedynie w polskiej walucie. Przed przyłożeniem karty, na terminalu wyświetli się kurs przewalutowania. Wystarczy zainstalować aplikację swojego banku na telefonie. Płacąc zbliżeniowo BLIKIEM nie trzeba przejmować się zasięgiem czy dostępem do sieci. Płatności zbliżeniowe BLIK realizujemy za pomocą aplikacji mobilnej banku.

Funkcje BLIK niedostępne za granicą:

 • płatności za pomocą 6-cyfrowego kodu BLIK w sklepach stacjonarnych,
 • zakupy w sklepach internetowych,
 • wypłata gotówki z bankomatów poprzez kod BLIK,
 • wypłata gotówki zbliżeniowo.

Jak zrealizować płatność BLIK zbliżeniowo?

Płatności zbliżeniowe możemy zrealizować w sklepie stacjonarnym za pomocą BLIKA, pod warunkiem posiadania terminala z możliwością wykonywania płatności MasterCard. Jeśli w sklepie będzie znajdował się terminal ze specjalnym oznaczeniem – możemy w nim zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM.

Realizacja płatności zbliżeniowej BLIK krok po kroku

 • odblokuj swój telefon,
 • otwórz aplikację mobilną banku,
 • aktywuj opcję BLIK,
 • zbliż telefon do terminala płatniczego,
 • potwierdź operację w aplikacji banku.

Płacąc w ten sposób, stawiamy na wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo. Ta metoda BLIK nie wymaga od nas podpinania karty czy wpisywania 6-cyfrowego kodu. W przypadku płatności zbliżeniowej BLIK w kasach samoobsługowych, należy wybrać „płatność kartą”.

Ile kosztuje płatność BLIK za granicą?

Płatność za pomocą karty za granicą może nieść za sobą konieczność opłaty. Istnieje także możliwość darmowej płatności, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wszystko zależy od tego, jakiej karty płatniczej używamy. Prawie w każdym przypadku naliczone zostaje około 5% wartości transakcji. Jest to koszt przewalutowania.

Sama płatność za pomocą BLIKA jest darmowa w Polsce i za granicą, jednak wykonując płatność poza granicami kraju, należy doliczyć koszt przewalutowania. Pomysłowym rozwiązaniem w sytuacji częstszych podróży, jest karta wielowalutowa. Mimo tego, że rozwiązanie nie jest bezpłatne, pozwala na pozbycie się kosztów przewalutowania.

BLIK za granicą a wypłata z bankomatu

Czy można wypłacić pieniądze zbliżeniowo lub za pomocą kodu BLIK? Niestety, na chwilę obecną, z pomocą BLIKA nie ma możliwości wypłaty gotówki z bankomatów za granicą. Rosnąca popularność metody płatności BLIK daje nadzieję, na poszerzenie oferty o wypłacanie gotówki z bankomatów tą metodą.

Do tego czasu, aby wypłacić pieniądze, musimy posiadać kartę płatniczą złotówkową lub kartę wielowalutową. BLIK kilkukrotnie zapowiadał zamiar rozwoju na rynkach zagranicznych. Opcja płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych została wprowadzona w 2022 roku, a dalszy rozwój jest tylko kwestią czasu.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez zdolności kredytowej – szybka wypłata

Pożyczki bez odmowy – duża szansa otrzymania pieniędzy

Korzystanie z płatności BLIK za granicą - czy warto?

Dzięki metodzie BLIK płatności stały się naprawdę proste. Nie wymagają dużej ilości czasu i są bardzo intuicyjne. Dzięki tym cechom, sposób płatności BLIK stał się wyjątkowo popularny w Polsce. Nic więc dziwnego, że chcemy korzystać z niego również poza nią. Niestety, nie wszystkie opcje BLIK są dostępne za granicą. Możliwe jest realizowanie płatności w sklepach stacjonarnych, w tym wypadku zbliżeniowo.

Na ten moment płatność zbliżeniowa w sklepach stacjonarnych, jest jedyną dostępną opcją, jeśli chodzi o metodę BLIK za granicą.

Warto dobrze zaplanować finanse przed wyjazdem za granicę. Pamiętajmy, że mimo darmowej opcji korzystania z samej metody BLIK, musimy doliczyć koszty przewalutowania każdej wykonywanej transakcji. Pod uwagę trzeba wziąć także marżę, która jest narzucona na zastosowany kurs wymiany. Mimo szybkiego rozwoju tej metody, obecnie płatności BLIK są mocno ograniczone poza granicami Polski.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

W innych krajach nie możemy wykorzystać typowych płatności kodem BLIK, ale za pomocą funkcji BLIK w aplikacji mobilnej banku można skorzystać z płatności zbliżeniowych MasterCard. Aby dokonać takiej płatności, trzeba jednak skorzystać z terminala płatniczego MasterCard, czyli takiego, na którym widnieje logo tego operatora. Wystarczy zalogować się do aplikacji bankowej, wybrać opcję BLIK i zapłacić tak samo, jak byśmy płacili kartą.

Za granicą musimy zadowolić się płatnością zbliżeniową BLIKIEM w terminalu płatniczym MasterCard. Tylko płatności zbliżeniowe BLIKIEM są możliwe za granicą, tradycyjne przelewy BLIK działają tylko w Polsce. Nie możemy na przykład skorzystać z zagranicznych bankomatów w celu wypłaty gotówki BLIKIEM.

BLIK generalnie działa tylko w Polsce, ale na mocy współpracy, którą Polski Standard Płatności nawiązał z MasterCard, możliwe są także płatności bezgotówkowe BLIK w terminalach płatniczych za granicą w każdym kraju.

W Niemczech są możliwe płatności zbliżeniowe BLIKIEM. Ważne tylko, żebyśmy płacili w terminalu, który obsługuje MasterCard. Po poprawnym użyciu narzędzia na terminalu pojawi się komunikat potwierdzający dokonanie transakcji.

Do założenia BLIKA za granicą będzie nam potrzebna aplikacja banku. Każda aplikacja, która obsługuje system BLIK, oferuje bezpieczne płatności zbliżeniowe wykonywane za jego pomocą za granicą.

W USA działa jedynie opcja płatności zbliżeniowych BLIK. Nie ma możliwości korzystania z innych opcji oferowanych przez BLIK w Polsce, np.: wypłacania gotówki. Jeżeli chcesz zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM w USA, skorzystaj z aplikacji mobilnej swojego banku.

W Holandii można płacić BLIKIEM zbliżeniowo z aplikacji swojego banku, ale nie można wykonywać innych operacji oferowanych przez BLIK w Polsce, np.: wypłacać pieniędzy z bankomatu. Jeżeli jednak chcemy tylko płacić zbliżeniowo BLIKIEM, w Holandii zrobimy to bez problemu.

Sprawdź także inne ważne informacje na temat BLIKA:

BLIK – kontakt, infolinia – wszystkie formy kontaktu

Przelew BLIK na telefon – jak działa, jak go wykonać?

BLIK – najważniejsze informacje o BLIKU

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Stephen
Stephen
2023-09-28 15:04:28

Cool ok zdrówka Poland

Podobne artykuły

PKO BP w Dąbrowie Górniczej

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Dąbrowie Górniczej – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dokąd Polacy wyjeżdżają na majówkę?

Za kilka dni Polacy rozpoczną swoje wiosenne wakacje, dlatego serwis wakacje.pl sprawdził najchętniej wybierane kierunki na majówkę 2019. Sprawdzamy szczegóły.

author
Aneta Jankowska
21 kwietnia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Polska z najdroższym prądem w Europie?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) alarmuje, że w najbliższym czasie ceny prądu w Polsce mogą znacząco wzrosnąć. Według prognoz ekonomistów, rosnące ceny energii odbiją się nie tylko na naszych płacach, ale także na cenach w całym kraju.

author
Aneta Jankowska
16 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt hipoteczny Ostrów Wielkopolski

Jeżeli szukasz najlepszych ofert kredytu hipotecznego w Ostrowie Wielkopolskim, sprawdź poniższy ranking. Maksymalny czas spłaty kredytu, to aż 35 lat.

author
Patryk Byczek
13 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Premia z kartą kredytową” w Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska trwa obecnie promocja, w której Klienci w zamian za wyrobienie karty kredytowej i spełnienie prostych warunków mogą zgarnąć wysoką premię pieniężną. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
09 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zaplo.pl – pożyczki online 10 000 zł na 24 raty | Informacje i opinie

Nawet 10 000 zł - tyle maksymalnie możemy otrzymać od firmy pożyczkowej Zaplo.pl. Ofertę prześwietlimy w ramach serii „Pod lupą Zadłużenia.com”.

author
Patryk Byczek
04 czerwca 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj