Współpraca Blik i Mastercard

Współpraca Blik i Mastercard

author
27 maja 2019

Dziennik “Rzeczpospolita” poinformował, że Blik – polski system płatności mobilnych autorstwa polskich banków – ma nawiązać współpracę z Mastercard, gigantyczną spółką zrzeszającą ponad 25 tysięcy instytucji finansowych. Sprawdzamy szczegóły współpracy.

Zgodnie z warunkami współpracy, które prezentuje dziennik Rzeczpospolita, Mastercard ma stać się głównym współwłaścicielem polskiego Blika. Dotychczas ustalone fakty nie są wprawdzie oficjalne, ale dziennik powołuje się na własne wiarygodne źródła informacji.

Transakcja już w czerwcu?

Główna transakcja przeniesienia części własności między Mastercard oraz PSP (Polskim Standardem Płatności) ma odbyć się już w czerwcu tego roku. Jak wskazuje “Rzeczpospolita”:

"

światowy gigant zostanie akcjonariuszem PSP.

Mastercard ma stać się właścicielem 1/7 akcji polskiego Blika. Nie wiadomo, czy dotyczy to jednak akcji posiadanych obecnie, czy nowych akcji. Dziennik zaznacza, że konkretne warunki umowy są obecnie negocjowane.

Pół miliona za 1/7 Blika

“Rzeczpospolita” wskazuje także prawdopodobną cenę transakcji:

"

Z naszych informacji wynika, że wycena PSP, bazująca na kwocie płaconej przez Mastercard, wyniesie ok. 500 mln zł. Ale rozmowy jeszcze trwają i ostateczne a wycena może się nieco różnić.

Instytucje już wcześniej informowały o podpisaniu kontraktu – wstępnie miał być on zawarty właśnie w pierwszej połowie 2019 roku, stąd przypuszczenie, że do współpracy ostatecznie dojdzie jeszcze w czerwcu. Wstępna umowa o współpracy została już podpisana w grudniu 2018 roku. Na jej mocy PSP zobowiązało się do zapewnienia platformy służącej do płatności mobilnych i online, a Mastercard miało dostarczyć globalną sieć akceptacji oraz nowoczesne technologie płatności.

Blik – akcjonariusze

Gdyby sprzedaż doszła do skutku, amerykański inwestor byłby siódmym akcjonariuszem powołanej w 2013 roku spółki Blik. Obecnie akcjonariuszami spółki są banki:

  1. PKO BP,
  2. mBank,
  3. Millennium,
  4. Alior Bank,
  5. Santander,
  6. ING Bank Śląski.

W wyniku transakcji wskazane wyżej polskie instytucje otrzymają po kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki transakcji Blik ma wyjść poza granice Polski. Najprawdopodobniej współpraca PSP z Mastercard zakończy się wprowadzeniem systemu na rynki zagraniczne.

Popularność Blika stale rośnie

Wykonywanie płatności za pomocą sześciocyfrowego kodu pobranego z aplikacji bankowej szybko podbiło serca Polaków. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wykonano za pomocą Blika prawie 40 milionów transakcji, co oznacza trzykrotny wzrost wobec tego samego okresu w ubiegłym roku.

"

BLIK jest już popularniejszy przy zakupach w sieci niż karty. Pokazały to dane NBP za ostatni kwartał ubiegłego roku. Naszą ambicją na ten rok jest to, aby co drugi zakup w sieci był opłacany BLIK-iem

– zapewnia Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Karta kredytowa dla mężczyzn
Wpisy
author
20 grudnia 2014

Karta kredytowa dla mężczyzn

Ile wyniesie bezrobocie w 2019? Prognozy NBP
Ekonomia
author
13 listopada 2018

Ile wyniesie bezrobocie w 2019? Prognozy NBP

Świadectwo pracy – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
04 marca 2020

Świadectwo pracy – najważniejsze informacje

Średnia wartość pożyczki w Wonga to 1827 zł
Wpisy
author
24 sierpnia 2018

Średnia wartość pożyczki w Wonga to 1827 zł

Alior Bank w Radomsku
Oddziały
author
01 lipca 2019

Alior Bank w Radomsku

Kredyt samochodowy Jawor
Kredyty miasta
author
06 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Jawor