Współpraca Blik i Mastercard

Współpraca Blik i Mastercard

author
Dominika Sobieraj
27 maja 2019

Dziennik “Rzeczpospolita” poinformował, że Blik – polski system płatności mobilnych autorstwa polskich banków – ma nawiązać współpracę z Mastercard, gigantyczną spółką zrzeszającą ponad 25 tysięcy instytucji finansowych. Sprawdzamy szczegóły współpracy.

Zgodnie z warunkami współpracy, które prezentuje dziennik Rzeczpospolita, Mastercard ma stać się głównym współwłaścicielem polskiego Blika. Dotychczas ustalone fakty nie są wprawdzie oficjalne, ale dziennik powołuje się na własne wiarygodne źródła informacji.

Transakcja już w czerwcu?

Główna transakcja przeniesienia części własności między Mastercard oraz PSP (Polskim Standardem Płatności) ma odbyć się już w czerwcu tego roku. Jak wskazuje “Rzeczpospolita”:

"

światowy gigant zostanie akcjonariuszem PSP.

Mastercard ma stać się właścicielem 1/7 akcji polskiego Blika. Nie wiadomo, czy dotyczy to jednak akcji posiadanych obecnie, czy nowych akcji. Dziennik zaznacza, że konkretne warunki umowy są obecnie negocjowane.

Pół miliona za 1/7 Blika

“Rzeczpospolita” wskazuje także prawdopodobną cenę transakcji:

"

Z naszych informacji wynika, że wycena PSP, bazująca na kwocie płaconej przez Mastercard, wyniesie ok. 500 mln zł. Ale rozmowy jeszcze trwają i ostateczne a wycena może się nieco różnić.

Instytucje już wcześniej informowały o podpisaniu kontraktu – wstępnie miał być on zawarty właśnie w pierwszej połowie 2019 roku, stąd przypuszczenie, że do współpracy ostatecznie dojdzie jeszcze w czerwcu. Wstępna umowa o współpracy została już podpisana w grudniu 2018 roku. Na jej mocy PSP zobowiązało się do zapewnienia platformy służącej do płatności mobilnych i online, a Mastercard miało dostarczyć globalną sieć akceptacji oraz nowoczesne technologie płatności.

Blik – akcjonariusze

Gdyby sprzedaż doszła do skutku, amerykański inwestor byłby siódmym akcjonariuszem powołanej w 2013 roku spółki Blik. Obecnie akcjonariuszami spółki są banki:

  1. PKO BP,
  2. mBank,
  3. Millennium,
  4. Alior Bank,
  5. Santander,
  6. ING Bank Śląski.

W wyniku transakcji wskazane wyżej polskie instytucje otrzymają po kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki transakcji Blik ma wyjść poza granice Polski. Najprawdopodobniej współpraca PSP z Mastercard zakończy się wprowadzeniem systemu na rynki zagraniczne.

Popularność Blika stale rośnie

Wykonywanie płatności za pomocą sześciocyfrowego kodu pobranego z aplikacji bankowej szybko podbiło serca Polaków. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wykonano za pomocą Blika prawie 40 milionów transakcji, co oznacza trzykrotny wzrost wobec tego samego okresu w ubiegłym roku.

"

BLIK jest już popularniejszy przy zakupach w sieci niż karty. Pokazały to dane NBP za ostatni kwartał ubiegłego roku. Naszą ambicją na ten rok jest to, aby co drugi zakup w sieci był opłacany BLIK-iem

– zapewnia Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Opoczno
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
09 lipca 2022

Kredyt konsolidacyjny Opoczno

Bank Pekao ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
27 maja 2019

Bank Pekao ostrzega przed oszustami

Kredyt celowy – na czym polega?
Kredyty
author
Aleksandra Gościnna
13 lutego 2022

Kredyt celowy – na czym polega?

Kolejna darmowa pożyczka od Providenta
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
10 maja 2016

Kolejna darmowa pożyczka od Providenta

PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA
Wpisy
autor wpisu
Natalia Narloch
17 października 2018

PGNiG podpisał 20-letni kontrakt na gaz z USA

Pożyczki bez BIK Ostrołęka
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
12 maja 2022

Pożyczki bez BIK Ostrołęka

Porównaj